Halda Ema-Terezie

Kopec, hrdě tyčící se nad samotným centrem Ostravy, v městské části zvané Slezská Ostrava, se nazývá Ema (halda Ema, někdy nazývána též Ema-Terezie, Terezie je menší sestra Emy stojící hned vedle). Je to uměle vytvořený kopec, vysoký 315 m n.m., jediná halda kuželovitého typu na Ostravsku. Původní výška byla 327 m, přirozeným sléháváním hlušin halda klesla o 12 metrů. Tato halda vznikla soustavným navážením hlušiny z dolu Trojice, tvoří ji milióny tun vytěžené horniny.

Počátky jejího založení sahají až do doby před rokem 1920. V roce 1952 propukl haldový požár na jižním svahu. Až v roce 1976 byla ukončena hlavní likvidace požáru. Přesto je dodnes nitro haldy termicky aktivní. Dokazují to vyvěrající obláčky plynů, obsahující zejména oxid siřičitý. Teplota uvnitř haldy dosahuje 1500°C. Halda je třetí nejvyšší místo v Ostravě a vstup na ni je na vlastní nebezpečí. V haldě, důsledkem vysoké teploty, vznikají vzácné nerosty – porcelanity a jaspisy. Na haldě nebývá sníh, roste tady teplomilná flóra a vyskytuje se zde stepní fauna. Jižní strana haldy, která stále prohořívá, je holá, panuje na ni subtropické klima. Halda je dnes památkově chráněna.

Ještě v 30. letech minulého století kuželová halda sloužila pro městskou rekreaci jako tzv. výletní park Tivoli s lanovkou na vrchol haldy. V současnosti tvoří halda významnou dominantu města Ostravy. Z haldy je nádherný rozhled na centrum Ostravy a přilehlé části. Za příznivých podmínek je možno rozeznat i věže hukvaldského hradu. Z vrcholu haldy je vidět panoráma západních vrcholů moravskoslezských Beskyd (Javorník, Lysá hora, Smrk, Bílá hora ve Štramberku až po jesenické podhůří).

Na haldu vede naučná stezka značená žlutou barvou, která začíná u tramvajové zastávky na Černé louce, vede přes hradní lávku kolem Slezskoostavského hradu k haldě. Zpátky k výchozímu místu stezka vede kolem Keltičkova muzea, Slezskoostravské radnice a přes Sýkorův most opět k Černé louce. Naučnou stezku vybudovali členové moravskoslezského Klubu českých turistů.

 

 

 

You may also like...

2 komentáře

  1. martin napsal:

    Nepište nesmysly. Ema jako Tivoli nikdy nesloužila!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *