Zmenšování a zvětšování fotografií

Na to jak zmenšovat/zvětšovat fotografie najdete na internetu mnoho zaručeně a jedině správných postupů od více či méně erudovaných „mistrů“. Já jsem si osvojil, po předchozím zkoušení, metodu postupného zmenšování/zvětšování. Mám s touto metodou velmi dobré zkušenosti a už pár let nezmenšuju/nezvětšuju fotografie jiným způsobem. A jak to teda dělám, vám prozradím v tomto článku. Budeme pracovat v programu Zoner Photo Studio.

K úpravě fotografií používám převážně Zoner Photo Studio ve verzi 12. Mám ještě Adobe Photoshop CS, ale ten používám jen k vyvolávání RAWů a k sofistikovanější práci, kterou ZPS nezvládá, nebo by to bylo příliš krkolomné. Zmenšování/zvětšování naštěstí ZPS zvládá dobře. Má na to dva nástroje. Tím prvním je Změna rozměrů a tím druhým pak Pokročilá změna rozměrů.

Zmenšování
Fotografie zmenšuji, když je chci vystavit na internetu. Z mého fotoaparátu „vyleze“ snímek o rozměrech 4032 x 3024px. A to je pro zobrazení na monitoru hodně, né každý má doma velkoplošný monitor. Nehledě na datový objem obrázku. Takže si obrázek otevřu v editoru ZPS a nejdříve upravím DPI. Úplně postačí 72 DPI, monitor stejně neumí zobrazit více. Použiji na to nástroj „Upravit/Změna rozměrů“. Zruším zaškrtnutí volby „Převzorkovat obrázek“, aby nedošlo k nechtěnému resamplinku. Do políčka „Rozlišení“ napíšu 72 (Body/Palec DPI). Dám OK.

scr_01

scr_02

V druhé fázi použiji volbu „Upravit/Pokročilá změna rozměrů“. Je tady několik voleb. Pro postupné zmenšování používám tu spodní, tedy volbu „Procenta“, kde nastavím hodnotu 85%. Jako metodu přerastrování volím vždy „Bikubická“.

scr_03

scr_04

Tuto proceduru provádím tak dlouho, až se dostanu na chtěný rozměr v pixelech. Pro zmenšení obrázku z 4032 x 3024 px na 675 x 506 px jsem musel použít 11 kroků. Když k takovému obrázku přidám rámeček, dostanu se na nějakých cca 800 x 600 px. Nakonec (až nakonec!) obrázek doostřím. Volbu „Vylepšit/Doostřit“ nastavuji takto: „Typ – Jednoduché doostření“, „Síla efektu – 50 – 75%“ – to podle potřeby.

Můžete namítat, že fotografii lze zmenšit jedním krokem. Ano, můžete to tak udělat. Ale ve většině případů se vám pixely obrázku rozhodí, no řekněmě že nechtěně. Vznikají pak nehezké artefakty, které se po doostření ještě zdůrazní, a na texturách téměř vždy dojde k nehezkému moaré.

 

Zvětšování
Zvětšování provádím skoro stejným způsobem pomocí stejných nástrojů. Zvětšuji, abych se dostal na nějaký rozměr papíru, např. 40 x 30 cm. Tedy pro tisk. Opět začínám volbou „Upravit/Změna rozměrů“ a nastavením DPI. Tentokrát nastavuji 300 DPI (pokud tam už není, záleží, jaké DPI máte nastaveno na svých fotoaparátech). V druhé fázi opět „Upravit/Pokročilá změna rozměrů“, ale místo 85% nastavuji 105%. Tento krok opět opakuji tak dlouho, až se dostanu na potřebný rozměr. Nakonec doostřit, a je hotovo.

Zvětšoval jsem tímto způsobem fotografie pro tisk, a to z rozměru odpovídající přibližně A4 na konečný rozměr 60 x 45 cm. Dopadlo to naprosto perfektně.

Na zmenšování/zvětšování existuje řada různých jednorázových programů, či plug-inů. Některé dokonce pracují stejným způsobem, jaký jsem tu popsal. Ale proč mít na úpravu fotografií plný disk s programy, když to jde udělat jedním?

Dovolil bych si trošku rýpnout do řad vývojářů a programátorů firmy Zoner. V dialogových oknech nástrojů „Změna rozměrů“ a „Pokročilá změna rozměrů“ nemám přehled o výsledném rozměru v centimetrech (metrech, milimetrech). A, teď trošku odbočím, není zobrazena v délkových mírách velikost obrázku ani v nástrojích „Okraje a rámečky“ a „Velikost plátna“. Moc mi tyhlety údaje chybí, protože když zvětšuju (přidávám rámeček, či plátno), do nějakého určitého rozměru, nemám přehled o výsledné velikosti v cm. Takže musím chtě nechtě „skočit“ do Photoshopu, kde tyhlety údaje jsou.

 

You may also like...

1 Response

  1. Radomír Juroš napsal:

    Dobrý den, filtr „Změna rozměrů“ v ZPS 16 už nenabízí nastavit tiskové rozměry, rovněž ZPS 16 nemá filtr „Pokročilá změna rozměrů. Jaký bude správný postup při přípravě obrázku (3648×2736 px) pro tisk fotografii 10×15 cm na termosublimační tiskárně, která tiskne v rozlišení 300×300 dpi. To znamená zmenšit- převzorkovat stávající obrázek na 1772×1181 pixelů.

    Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *