Kuklov

Kuklov je vesnička, ležící v krásném přírodním prostředí Blanského lesa, cca 17 km od Českého Krumlova poblíž obce Brloh. Starší název Kuklova je Kugelweit nebo Kuglvajt. Původně zde byl hrad, který dobyl roku 1395 Jindřich z Rožmberka. Dnes jsou zbytky hradu těžce rozeznatelné.

 

 

Roku 1495 sem pozval Petr IV. z Rožmberka mnichy z řádu sv.Františka z Pauly, aby zde založili paulánský klášter. Součástí kláštera měl být i jednolodní kostel. Roku 1517 sem dorazila krvavá ozvěna náboženských pří ze sousedního Německa. Katoličtí mniši, kteří neutekli, byli pověšeni, klášter byl vyrabován a zničen. Františkáni však svůj klášter začali budovat znovu. Stavba však nebyla nikdy dokončena. Kolem roku 1530 byl klášter opuštěn zcela. Během třicetileté války opuštěný klášter zcela pobořila švédská vojska. Z trosek si pak místní obyvatelé stavěli své příbytky. Jako tichý svědek dávných událostí zůstaly na místě jen obvodové zdi nikdy nedostavěného kostela.

Velice zvláštní pocit se Vás zhostí, postavíte-li se doprostřed lodi trosek kostela. Je to velice zvláštní a magické místo. Legendy praví, že při vpádu švédských vojsk bylo pobito několik mnichů a řeholníků, kteří nestihli utéct podzemní chodbou. Byli pověšeni na velké lípě před klášterem. Jeden z nich, zbožný bratr Erazim, se však zachránil a usadil se v hloubi Blanského lesa, kde si na mýtině u skalního převisu zřídil poustevnu. Poustevník se brzy stal vyhledávaným duchovním pro venkovany z okolních vesnic. Jednou v zimě ho však roztrhala divá zvěř a jeho ostatky lidé pochovali vedle poustevny. Toto místo se nazývá „U černého muže“. Označení černý muž získal díky barvě svého řeholního hábitu. Jiná legenda zase říká, že v podzemních chodbách dodnes bloudí duše popravených mnichů.

Hrad i kostel jsou zcela volně přístupné. Kolem kostela však stojí obytné domy, takže nikdy nevíte, zda někomu nešlapete po dvoře.

GPS souřadnice: 48°55’56.348″N, 14°10’52.906″E

Poloha na mapě: ZDE.

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *