Pravčická brána

Nedávno, koncem května tohoto roku, jsem byl na jednom srazu fotografů, který se konal v nádherné přírodní destinaci, v Národním Parku České Švýcarsko. Sraz se konal jen pár dní, takže na nějaké dlouhé prolézání okolí nebylo moc času. Ale Pravčickou bránu jsem prostě musel vidět.

 

 

Ubytováni jsme byli kousek od Děčína, v malé obci zvané Maxičky, v hotelu se stejným jménem. Ubytování slušné, kuchyně vynikající, ceny přijatelné. Kdo by chtěl tip, tady je odkaz: Hotel Maxičky.

Pravčická brána je považována za nejkrásnější a nejobdivovanější přírodní útvar NP Českého Švýcarska a tvoří symbol této oblasti. Stojí v Jetřichovických stěnách nedaleko hranic s Německem. Je to největší přirozená skalní brána v Evropě a právem to je Národní přírodní památka. Její velikost (výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, min.tloušťka 3 m, rozpětí oblouku u dna je přes 26 m a vrchní plošina brány je 21 m nad jejím dnem) si uvědomíme, když se ocitneme před konečným stoupáním k bráně. Od vstupu k bráně jsou stezky na jednotlivé vyhlídky, odkud se můžete kochat výhledem jak na krásné přírodní scenérie, tak i na bránu samotnou. Z vyhlídek je pěkný výhled na některé dominanty v české i saské části pískovcové oblasti.

U Pravčické brány stojí výletní zámeček Sokolí hnízdo. Původně zde stála chatrč pokrytá dubovou kůrou z roku 1826, která plnila funkci výčepu. Zámeček byl postaven roku 1881 a původně byl využíván k ubytování významných hostů. Dnes je v zámečku Muzeum národního parku, které je umístěné v prvním patře. A v přízemí se nachází stylová restaurace, vyzdobená původní výzdobou na stěnách.

Jak se tam dostat?

K Pravčické skále se dá dojít ze dvou míst:

  1. Z Hřenska po červené turistické značce. Nejdříve se jde z parkoviště cca 2 km po silnici, pak odbočíte do lesa. Stoupáním dlouhým cca 2,5 km dojdete k bráně.
  2. Z Mezní Louky opět po červené značce po Gabriliině stezce cca 6 km dlouhé až k bráně. Členitá stezka Vás povede pod vysokými skalami s hezkými výhledy.

Cesta z Mezní louky je sice o kousek delší, ale zdála se mi míň náročná, než cesta z Hřenska. Jak v Hřensku, tak i v Mezní Louce je odstavé parkoviště, kde musíte zaparkovat. Stání jinde je zakázáno. Parkoviště je samozřejmě placené.

Pokud jste zdatnější, můžete se vydat i na další dominatu Národního Parku Českého Švýcarska – Soutěsky řeky Kamenice. Tahle cesta je méně náročná, jde se podél řeky, tzn. téměř po rovině. My jsme šli takto: z Mezní louky na Pravčickou bránu, pak dolů do Hřenska. Tam jsme poobědvali a šli dále na Soutěsky. Část cesty se jede lodičkami, jiná možnost ani není. Nakonec nás čekal dost prudký kopec od řeky nahoru do Mezní Louky. Celková délka téhlete trasy je cca 16 km. Dá se samozřejmě jít i naopak: z Hřenska na Pravčickou bránu, pak na Mezní Louku, dále k řece Kamenici a podél ní zase dojdete do Hřenska.

Obě dominanty Národního parku byly docela hodně frekventované, a to byl teprve květen. Potkávali jsme davy turistů, hlavně německy hovořících. Ale narazíte tady i na poláky, maďary, slováky a jiné národnosti, čechy nevyjímaje. Dokonce jsme zaslechli i ruštinu.

Mapa oblasti je ZDE.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *