Čvn 182010
 

Jednou jsem při svých cestách po vlastech českých narazil na zajímavou stavbu – řetězový empírový most přes řeku Lužnici u obce Stádlec.Stádlecký most patří spolu s Karlovým mostem v Praze a Kamenným mostem v Písku k národním kulturním památkám. Jeho původní místo bylo nedaleko obce Podolsko přes řeku Vltavu na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče.

 

Most postavil Vojtěch Lana v letech 1847 – 1848 podle projektu ing.Gassnera a B. Schnircha. Sloužil až do roku 1960, kdy se kvůli stavbě a následném napouštění přehrady Orlík musel pečlivě rozebrat a uložit mimo zatopený břeh. Od roku 1940 již nad řetězovým mostem stál nový železobetonový most. Bylo tedy rozhodnuto o jeho přestěhování na jiné místo. Z několika možných míst bylo vybráno malebné místo na řece Lužnici, na silnici mezi obcemi Stádlec a Dobřejice, kde od 25.května 1975 slouží dodnes.

Při demontáži mostu byla nalezena schránka, která obsahovala dobové dokumenty. Jednotlivé kamenné bloky byly označeny bílými arabskými čílicemi a červenými číslicemi římskými. Pro budoucí výstavbu bylo uloženo 2000 kusů žulových kvádrů a 1100 kusů konzervovaných částí mostní konstrukce.

Konstrukci mostu tvoří čtyři řetězy uspořádané do dvou dvojic. Ty jsou uloženy na dvou kamenných pylonech o půdorysném rozměru 4 x 9 m a výšce nad vozovkou 10 metrů a jsou kotveny do čepů uchycených do železných desek v kotevních blocích. Mostovku tvoří dubové fošny, nově instalované v roce 2007. Most je dlouhý 147,16 a široký 6,8 metrů. Světlá délka přemostění je 86,26 metrů. Most je po celkové rekonstrukci, vjezd automobilům je umožněn jen do hmotnosti 1,5t.

Pokud se budete někdy toulat v okolí Tábora, určitě se na tento most zajeďte podívat. Stojí to opravdu za to!

GPS souřadnice: 49°22’2.173″N, 14°30’53.157″E

Poloha na mapě: ZDE

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)