Čvc 102010
 

Málokdo to ví, málokdo si pamatuje, že i v takovém místě, jako jsou ostravské Kunčice býval zámek. On tam vlastně ještě je, ale člověk neznalý místních poměrů, projíždějící kolem, by dnes jen stěží rozeznal z ruin, že jde o zámek. Další příklad „starostlivosti“ státu o naše památky.

 

 

Zámek stojí v těsné blízkosti silnice vedoucí z Ostravy do Vratimova. Tento klasicistní zámek byl postaven v letech 1630 – 1634 paní Evou Čelovnou z Čechovic, majitelkou panství. Zámek je čtyřkřídlá patrová stavba. Křídla se zazdívanými pilířovými arkádami po celém obvodu tvoří nádvoří. Reprezentační vjezd do zámku vedl od jihu a od severu byl vjezd obslužný.

V 18. století se rozšiřovala stavba zámku. Na starší renesanční objekt navázala postupně další tři křídla. Zámek byl v 17. a 18. století v držení rodu Skrbenských z Hřiště. Kolem roku 1850 došlo k empírovým úpravám, byla změněna i zahrada kolem zámku na anglický park. V té době na zámku načas sídlila hrabata Saint Genois. Od konce 19. století zámek slouží víceméně kancelářským účelům.

Za první republiky (od roku 1928) zámek vlastnili bratři Pravdové a úředníci velkostatku. K zámku patřil také velkostatek, cihelna a lihovar. Po znárodnění v roce 1949 se začala psát temná historie zámku. Nejdříve byly provedeny destrukční úpravy zámku pro podnik Teplotechna a v padesátých letech pro armádu. Od roku 1959 byla zámecká budova ve správě Nové huti Klementa Gottwalda, která ji využívala účelově. Nějaký čas tu byla dokonce i výrobna lahůdek. Nová huť devastovala zámek dalšími stavebními úpravami. Další ranou pro celý komplex byla výstavba čtyřproudové silnice kolem zámku, která velmi necitlivě oddělila zámek od zahrady.

Bohužel se nedochoval původní mobiliář zámku. Kachlová kamna „zmizela“ v průběhu 20. století. Čípak chalupu asi zdobí? Po listopadu 1989 zámek koupilo družstvo Amos, které nechalo provést stavebně-historický průzkum v rámci projektu rekonstrukce. V restituci byl zámek vrácen zpět rodině Pravdovým. Ti však záhy zámek prodali firmě FIDES z Frýdku-Místku, a tím byl osud zámku definitivně zpečetěn. Firma zámek využila k finančním machinacím.

Zámek vlastní od roku 1998 až do současnosti Jiří Pecha a Josef Kolář, oba z Valašska. Od devadesátých let min.století budova zámku přestala být využívána. Nikdo ji už neudržoval a hlavně nehlídal. A tak se na zámku záhy usídlili bezdomovci, kteří velice rychle a dokonale zámek zpustošili. „Použili“ vše, co se dalo zpeněžit nebo spálit. V tomto období došlo na zámku k několika malým požárům. Ten největší založil „neznámý pachatel“ 23.1.1999 a budova tak celá vyhořela. Město nechtělo od majitelů zámek koupit a tak majitelé už od roku 1999 usilují o vypsaní zámku ze seznamu památek a jeho demolici. Na podzim roku 2002 se zřítilo do nádvoří celé jedno vnitřní průčelí s arkádovou chodbou. V dubnu 2003 pak spadla část průčelí na straně silnice. Stavebí úřad Slezská Ostrava nařídil majitelům částečnou demolici tohoto křídla, což bylo neprodleně provedeno. Jenže majitelé nepořídili ani fotografickou, ani měřičskou dokumentaci. Nepozvali k demolici ani památkáře. Žádosti o vyjmutí zámku ze seznamu památek byly Ministerstvem kultury opakovaně zamítány. Bezvýchodná situace …?

 

Historie zámku v datech:

 • 1630-1634 – zámek postaven
 • 1927 – zámek kupují bratři Pravdovi
 • 1948 – znárodnění zámku
 • do 1960 – zámek spravuje armáda, od roku 1960 NHKG
 • 1984 – zápis zámku do seznamu kulturních památek
 • 1990 – restituce a prodej zámku
 • 1999 – požár
 • 2001 – ministerstvo kultury zahájilo řízení na vyjmutí zámku ze seznamu kulturních památek
 • 2003 – úřady povolily zbourání části budovy
 • 2004 – další řízení na ministerstvu o vyjmutí ze seznamu památek

V současnosti je zámek obehnán páskou a v okolí jsou instalovány cedule s nápisy „Zákaz vstupu! Objekt v havarijním stavu“. Páska však nikomu nezabrání vstupu do zámku. Ovšem ještě stojící promáčené zdi hrozí sesunutím. A k tomu sesunutí může dojít kdykoliv.

Poloha na mapě: ZDE.

 

Následující fotografie byly pořízeny 29.května 2010:

 

  3 komentáře to “Zámek Kunčice nad Ostravicí”

 1. Jako malá jsem kolem něj jezdila za tetou do Vratimova. Vždycky mě něčím až magicky přitahoval. Je velká škoda, že takto dopadl. Ale myslí si, že by jej zachránit šlo. Co takhle udělat z něj něco, jako jsou Trosky? Zachránit alespoň to, co z něj zbylo? Pak ať majitelé třeba vybírají vstupné… Myslím si, že tuhle možnost nikdo nezvážil. A to je velká škoda.

  • Máte pravdu Marie, zámku je škoda. V současné době je v místě, kde zámek stál, jen hromada cihel. Bohužel.

   • Říkám, udělejme z toho Trosky, ať z něj nezbudou jen smutné trosky! 🙂 No, my asi ne, ale představa je to krásná… 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)