Čvc 142010
 

V tomto a ostaních článcích se budu zabývat jedním systémem, který ve své době znamenal velký pokrok v konstrukci fotoaparátů. Tento systém určil trend ve vývoji fotoaparátů a stal se pro své vlastnosti okamžitě velmi oblíbeným systémem mezi profesionálními i amatérskými fotografy. Jedná se o Olympus OM-system.

 

Mount Olympus – hora, kde žijí bohové a bohyně

V řecké mytologii je hora Olympus domovem dvanácti nejvyšších bohů a bohyň. Olympus si převzal jméno této hory. „Olympus“ byl používán jako obchodní známka od času Takachiho Seisakusho, předchůdce Olympus Corporation. V japonském bájesloví se říká, že osm miliónů bohů a bohyň žije v Takamagahara, na vrcholu hory Takachiho. Název Olympus byl vybrán jako ochranná známka, neboť hora Olympus, stejně jako hora Takachiho, byla domovem bohů. Olympus byl založen 12.října 1919. Zpočátku se firma specializovala na výrobu mikroskopů a teploměrů.

 

Hora Takachiho

Hora Takachiho

 

Takachiho Seisakusho byl přejmenován na Takachiho Optical Co, Ltd v roce 1942, kdy se výroba optických přístrojů a zařízení stala oporou společnosti. V roce 1949 byl název znovu změněn na Olympus Optical Co,Ltd. ve snaze posílit svou firemní image. A v roce 2003 se začal psát nový začátek společnosti pod názvem Olympus Corporation, aby se sjednotil název společnosti a světoznámá značka.

 

Historie v datech
12.října 1919 založena společnost s názvem Takachiho Seisakusho, založil Takeshi Yamashita
1920 první výrobek – mikroskop
1921 bylo představeno jméno Olympus jako obchodní značka Takachiho Seisakusho
1936 první fotografický výrobek – objektiv Zuiko 75/4,5 pro fotoaparát Semi-Olympus *
28.května 1942 přejmenováno na Takachiho Optical Co., Ltd.
1.ledna 1949 přejmenováno na Olympus Optical Co., Ltd.
1.října 2003 přejmenováno na Olympus Corporation
* Obchodní název pro objektivy Zuiko má dvojí význam. Je to zkratka názvu optických zařízení Mizuho Kogaku-kenkyujo (čte se to jako Z(u)weeko) a také staré čínské slovo znamenající „světlo ukazující znamení slibných událostí“. Volný překlad by mohl být „zlaté světlo“.

 

Historie loga

1919
První firemní logo nebylo Olympus, ale TOKIWA. Název byl odnvozen od jména společnosti Tokiwa Shokai, ve které pracoval Takeshi Yamashita – zakladatel Olympusu.Písmena „G“ a „M“ byly iniciály jména prezidenta Tokiwa Shokai, Goro Matsukata.

 

1921Logo Olympus bylo zavedeno v roce 1939. Toto logo bylo použito pro mikroskopy a další produkty. Brožury, reklamy nesou logo Olympus Tokio ještě dnes.

OIC v logu místo Tokio se používalo v jistém období. Znamená Optic Industrial Company. Toto logo se používalo pro endoskopy GT-I a GT-II.

 

1970Toto logo se používalo v letech 1970 – 2000. Bylo navrženo tak, aby budilo dojem z kvality a propracovanosti výrobků.

 

2001Žlutá čára pod logem se nazývá „Opto-Digital Pattern“ a představuje světlo a neomezené možnosti digitálních technologií.

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)