Čvc 272010
 
Olympus PEN EM (1965)

Úvod do OM systemu

Hlavní myšlenkou OM systému bylo vytvořit malé tělo s nízkou hmotností. U stávajících zrcadlovek bylo mnoho volného prostoru pod zrcátkem. A to byl impuls pro vývojáře firmy Olympus Yoshihisu Maitaniho, aby se pustil do vývoje.

 

Příležitost vytvořit kameru, která na trhu nebyla, byla dokonale sladěna s Maitaniho filozofií. Zdálo se nemožné snížit hmotnost těla na polovinu váhy již vyráběných přístrojů. Ale dlouhodobý vývoj nakonec vedl k vytvoření něčeho, co fotografové uvítali s nadšením.

Pokud něco není k dostání, musíte to udělat sami. Pokud Vám v cestě stojí technologické překážky, musíte najít způsob, jak tyto bariéry prolomit.
Yoshihisa Maitani

Yoshihisa Maitani se narodil roku 1933. Od dětství tíhl k fotografování a fotoaparátům. Po vystudování strojního inženýrství na vysoké škole v roce 1956 začal pracovat pro firmu Olympus Co, Ltd. Jako designér fotoaparátů se podílel na vývoji mnoha kamer, které vyvolaly velký boom a staly se milníky v historii fotoaparátů. Stál u zrodu typu Pen (1959), Pen F (1963), OM-1 (1973) a Olympus XA (1979). Zemřel ve věku 76 let.

 

Samozřejmě kompletní OM systém nespatřil světlo světa ze dne na den. Tomu předcházelo nejméně pět let vývoje. Yoshihisa Maitani použil myšlenky z jiného systému vyvinutého na počátku šedesátých let – Pen F-systém. Tento systém již měl mnoho vlastností OM systému: velké množství objektivů a příslušenství pro makro a mikro fotografii. Ještě předtím, než byl v roce 1963 zaveden Pen F-systém, si Olympus stavěl reputaci jako výrobce fotoaparátů s malými rozměry – byl to typ PEN (1959). PEN byl 35mm fotoaparát s pevným objektivem. Pak následovala celá řada typů kamer: Pen W, Pen EE3, Pen EF, XCA, Trip, 35RD a 35 RC, AF Mini, Trip AF a Mju je jen několik typů z celé řady přístrojů. Pen F systém byl ukončen nástupem OM systému. Nutno podotknout, že Peny fotografovaly na poloviční formát políčka standardního kinofilmu, tzn. ne 24 x 36 mm, ale 24 x 18 mm.

Olympus PEN EM (1965)

Olympus PEN EM (1965)

 

Termín „profesionální kamerový systém“ je klíčový. Znamená, že je tento systém připraven pro použití i v profesionální sféře. To je podpořeno širokým příslušenstvím. Fotoaparát je připraven pro široké spektrum různých fotografických disciplín – portrét, žurnalistika, sport, vědecká fotografie, lékařská fotografie, makro, mikro a astro fotografie, atd. K tomu slouží nejen velké množství různých objektivů, ale široká škála příslušenství, jako jsou výměnné matnice, vysokorychlostní motorové pohony a další množství různých dílů k propojení jednotlivých částí systému. Bajonet objektivu byl vyvinut tak, aby se objektivy daly připojit i k jiným zařízením, např. k mikroskopu. Olympus OM system měl všechno, co bylo potřeba.

Olympus OM system měl všechno, co bylo potřeba.

Olympus OM system měl všechno, co bylo potřeba.

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)