Srp 222010
 
Olympus M-1

 

1972: M-1/OM-1: a zrodila se legenda

Prototyp prvního přístroje řady Olympus OM byl představen v roce 1972 na výstavě Photokina. Byl to typ Olympus OM-1. Jeho původní označení bylo M-1, to se však nelíbilo firmě Leica, která měla, a stále má, také řadu fotoaparátů s označením „M“.

Olympus uznal, že by označení „M“ bylo matoucí a tak se na poslední chvíli rozhodl o změně označení z „M“ na „OM“. Nicméně už bylo vyrobeno několik kusů přístrojů pro tento systém s označením „M“. Dnes jsou tyto výrobky velmi cenným sběratelským artiklem. Největším sběratelským hitem a raritou je celočerná M-1. Těch bylo vyrobeno jen 25 kusů.

Olympus OM-1

Olympus OM-1

Olympus M-1

Olympus M-1

 

(O)M-1 způsobil na výstavě velký rozruch. Ve srovnání s ostatními konkurenty bylo tělo OM-1 velmi malé a lehké. A přesto to byl plně mechanický profesionální kamerový systém. Malá velikost a hmotnost nejen těla, ale celého systému, včetně objektivů a příslušenství, bylo základním konceptem OM systému. Tento koncept si velmi rychle oblíbilo mnoho fotografů, takže i konkurenti začali vyvíjet menší a lehčí modely těl a příslušenství. Dalším plusem pro OM systém byla velká a světlá matnice a velmi tichý chod závěrky. A tak se OM-jednička stala velkým hitem.

Dodnes je OM-1 pro fotografy spíše opravdovým přístrojem, než raritou, či sběratelským kouskem. Fotoaparát je schopen fungovat i bez baterie. Měření expozice je však nutno provést ručním expozimetrem nebo pomocí expoziční tabulky. Makro, mikro a astrofotografové si cení tlumení nárazu zrcadla. Pro studenty fotografie je OM-1 také velice vhodná. Používáním mechanické kamery se naučí základní pravidla fotografie. Tím, že je přístroj plně manuální, musí více přemýšlet, jaké nastavit expoziční hodnoty. Použité přístroje OM-1 i objektivy se dnes dají sehnat za celkem rozumné ceny.

Olympus OM-1

Řez Olympus OM-1

 

Od uvedení OM-1 na trh prošel tento typ pouze dvěma úpravami. V roce 1973 byla přidána možnost použít motorový pohon filmu. To bylo indikováno na těle přístroje malou cedulkou s písmeny MD (Motor Drive). V roce 1979 byla vylepšena komunikace s blesky T Flash systému. Tělo neslo označení OM-1n.

Olympus OM-1 MD + Motor Drive 1 + 250 Film Pack 1 + Olympus 35ED

Olympus OM-1 MD + Motor Drive 1 + 250 Film Pack 1 + Olympus 35ED

Olympus OM-1n

Olympus OM-1n

 

OM-jedničky se vyráběly v letech 1972 – 1987. V roce 1992 bylo u příležitosti 20. výročí vyrobeno 25 kusů zcela unikátních verzí OM-1 GOLD.

Olympus OM-1 GOLD

Olympus OM-1 GOLD

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)