Olympus OM system – 4.část

OM-2

Další milník ve vývoji OM systému přišel v roce 1975. Byla vyvinuta „rodná sestra“ OM-jedničky – OM-2. Konstruktér dal do vínku OM-dvojce, kromě jiného, velmi precizní systém měření světla. OM-2 je plně systémový profesionální přístroj a na výstavě Photokina byl představen v roce 1974.

 

OM-dvojka má stejné rozměry a téměř stejnou hmotnost, jako OM-1. Hlavní změnou byl systém měření světla, které probíhá samozřejmě při otevřené cloně a hodnoty přenáší simulátor clony. Režimy měření se volí hlavním vypínačem. V poloze „Off“ je vypnut obvod s CdS čidly, ale přístroj pracuje jako v poloze „Auto“. Světlo měří modré diody SBC a expoziční časy jsou automaticky nastavovány v rozmezí 1/1000s – 1/30s. V poloze přepínače na „Auto“ se stane toto: v rozmezí časů 1/1000s do 1/60s se měří středově, od 1/30s – 60s se měří integrálně. Při odklopení zrcátka (při exponování) převezmou funkci měření pomocí světlocitlivých čidel dvě modré křemíkové diody SBC, které jsou umístěny vlevo a vpravo od zrcadla. Tento způsob měření nemá žádné zpoždění, a proto může reagovat na změny osvětlení v době, kdy je závěrka otevřená. Měří se světlo odražené od filmu. To může způsobit, že se závěrka zavře dřív, než uplyne původně změřený čas, změní-li se světelné podmínky. Je-li expoziční čas kratší než 1/60s, měří diody světlo odražené od první lamely závěrky, na níž je tzv. Computogram – je to černobílý obrazec, který supluje „průměrný obraz“ neboli střední šedou. Tento obrazec byl vytvořen vyhodnocením několika tisíc snímků. V poloze přepínače na „Manual“ pracují pouze čidla CdS, které jsou umístěny pod polopropustným zrcadlem.

Olympus OM-2

Olympus OM-2

 

OM-dvojka také prošla dvěma inovacemi. Model OM-2n měl zlepšenou podporu systémových blesků. 2-enko nepodporuje starší blesk Quick Auto 310. Použít lze pouze synchronizační botku Acessory Shoe 4 a všechny blesky řady „T“. Při jejich použití přístroj nastaví automaticky vhodný synchronizační čas. Novinkou je, že připravenost blesku je indikována v hledáčku diodou, stejně jako možnost použít korekce expozice. Nejdelší čas v režimu „Auto“ je 120s bez ohledu na citlivost použitého filmu, což je zcela výjimečné. U OM-2 byl nejdelší čas závislý na citlivosti filmu. Přístroj se vyráběl v černo-stříbrném a celo-černém provedení, stejně jako OM-2.

Olympus OM-2n

Olympus OM-2n

 

Větších změn se dočkal typ OM-2 SP. SP znamená „Spot/Program“ a tento typ se vyráběl v letech 1984 – 1988. Přístroj se vyráběl pouze v černém provedení. Rozměry těla jsou totožné s předchozími typy, na hmotnosti však tento typ trošičku „přibral“. Přístroj byl vybaven programovým režimem a byl určen hlavně pro poloprofesionály a náročné amatéry. Technická data jsou totožná s typem OM-2n, jen při použití bez baterií je použitelný čas pouze 1/60s. Bodové měření expozice je možné pouze v manuálním režimu, kde není dostupné měření centrální. Režim „Program“ nastavuje expoziční hodnoty automaticky, jen je nutné ručně nastavit na objektivu maximální clonové číslo. Přístroj poté sám „cloní“ i při použití plně kompatibilního blesku. Měření světla je stejné, jako u OM-2n v automatickém režimu – s použitím diod SBC (tady však je pouze jedna umístěná pod zrcátkem) a Computogramu.

Olympus OM-2 Spot/Program

Olympus OM-2 Spot/Program

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *