Olympus OM system – 5. část

OM-3 a OM-3Ti

OM-3 spatřilo světlo světa v roce 1983. Je to ale spíše nástupce OM-1, se kterou má více společného, než OM-2. Změn bylo hned několik. Přibylo bodové měření expozice, ručička expozimetru byla nahrazena LED diodami, iluminace v hledáčku a další. Samozřejmostí byly malé rozměry a nízká váha těla, které se vyrábělo pouze v černém provedení.

 

OM-trojek se vyrobilo relativně málo kusů, proto není tak rozšířená, jako ostatní modely. Je to i tím, že téměř současně s OM-3 byly uvedeny na trh i OM-2SP a OM-4 a stále se vyráběla OM-1n. OM-3 byla navíc nejdražším přístrojem celé řady. Přístroj byl vybaven mechanickou plátěnou štěrbinovou závěrkou s horizontálním chodem. Tato závěrka nepotřebuje ke svému fungování baterie a dokáže bez problémů fungovat i při velmi nízkých teplotách. Rozsah časů byl 1/2000 až 1s + čas „B“. Synchronizační čas je 1/60s a delší. Přístroj je vybaven kontaktem pro systémové blesky řady „T“. Tento přístroj má dva hlavní režimy měření světla, obojí je vnitřní (TTL), spřažené se závěrkou. Normální režim je měření se zvýhodněným středem. Pak jsou tady speciální způsoby měření expozice: multispot – bodové měření s možností výběru několika bodů, highlight – měření na světla a shadow – měření na stíny.

Olympus OM-3

Olympus OM-3

 

Výroba OM-trojky byla ukončena v roce 1986. Až v roce 1995 se však objevil nový typ – OM-3Ti. Hlavní, avšak ne jedinou změnou bylo použití titanové slitiny pro výrobu vrchního a spodního dílu těla přístroje. Proto to označení „Ti“ v názvu modelu. Zvýšila se odolnost již tak dost odolného těla přístroje. Byla přepracována celá elektronika z důvodu úspory spotřeby energie – spotřeba je tady poloviční. Největší změny se týkaly synchronizace blesku. OM-3Ti je plně kompatibilní s novým systémovým bleskem F280. S tímto bleskem je možno nastavit jakýkoliv čas – systém Super FP. Další možností je použití OTF synchronizace jak s bleskem F280, tak i se staršími blesky série „T“. Tady jsou však časy omezeny na 1/60s – 1 s.

Olympus OM-3 Ti

Olympus OM-3 Ti

 

Na oba typy OM-3 je možno připevnit grip (Olympus Camera Grip 1), který vylepší držení přístroje. Nelze ho však použít zároveň s motorovým pohonem. Dalším příslušenstvím je datová stěna Olympus Recordata Back 4 a zadní stěna pro metráž 250 snímků.

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *