Olympus OM system – 6. část

OM-4 a OM-4Ti

OM-4 nahradila v roce 1984 typ OM-2N. Byl to důstojný nástupce, který nabízel mimo jiné nejkratší čas závěrky 1/2000s, LED ukazatel expozice místo ručičky, mechanický čas 1/60s i bez baterií, vestavěnou patici na blesk s TTL kontakty i zásuvku 5-pin, iluminátor v hledáčku, multi-bodové měření expozice s nejdelším časem 4 minuty v Auto režimu, automatickou expozici na světla nebo na stíny, moderní design a další.

 

OM čtyřka má stejné vlastnosti jako OM-3, navíc však má režim autoexpozice, při které je možno používat bodové měření expozice. Závěrka je osvědčená štěrbinová, plátěná, nechybí ani computogram. Elektronika a mechanika závěrky byla přepracována s cílem dosáhnout ještě větší spolehlivosti, životnosti, odolnosti a tiššího chodu. OM-4 byla vybavena samospouští s chodem 12s, což modely OM-3 a OM-3Ti neměly. Měření světla je vnitřní (TTL) a pracuje ve dvou režimech – středovém a bodovém. Při bodovém měření je ještě navíc na výběr několikabodové měření (MultiSpot), měření na světla (highlight), nebo na stíny (shadow).

Olympus OM-4

Olympus OM-4

 

Existuje samozřejmě možnost použít oba typy motorového pohonu – buď pomalejší Winder 2 nebo rychlejší Motor Drive 1 či 2. Také je zde možnost připojit grip (Olympus Camera Grip 1), zadní datovou stěnu Recordata Back 4 nebo stěnu pro metráž 250 snímků. Výroba OM-4 byla ukončena v roce 1987 aby se mohl objevit model OM-4Ti – zdokonalený model OM-4. Změnou bylo použití titanové slitiny pro výrobu horního a dolního krytu. Zvýšila se tak odolnost přístroje a snížila hmotnost. Vyráběly se dvě varianty: černá a stříbrozlatá (tzv. champagne), která se však brzy přestala vyrábět. Další inovací bylo přepracování elektroniky, snížila se tak spotřeba energie. Byla přidána podpora plné synchronizace při všech časech závěrky se systémovým bleskem F280.

Olympus OM-4 Ti

Olympus OM-4 Ti

 


Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *