Olympus OM system – 8. část

Bazar

Mnohé z těchto přístrojů OM-systému je možno zakoupit na různých internetových aukcích, nebo v bazarech. Jejich cena není nijak vysoká, dají se pořídit za pár stovek až tisícovek, to podle typu.

 

Stav těchto kamer může být samozřejmě různý, i když kvalita a precizní dílenské zpracování zaručuje ještě dlouhé a spolehlivé fungování. Při výběru je třeba si dát pozor na pár věcí:

  • Bajonet – opotřebení, není-li příliš „ojetý“, pak by se vám mohl objektiv viklat nebo dokonce samovolně uvolnit.
  • Filmová dráha – není-li moc odřená, nebo nejsou-li na ni ostré výstupky, potrhal by se vám film.
  • Natahovací páčka – lehkost jejího chodu. Jestli ucítíte jakékoliv drhnutí, nebo přílišnou vůli, raději se poohlídněte po jiném přístroji.
  • Celkový stav těla – dejte přednost méně opotřebovanému tělu. Stopy po používání, jako jsou drobné oděrky nebo stopy po ohmatávání nejsou na závadu. Najdete-li však nějaké hlubší vrypy v kovu, stopy po pádu, či jiné promáčkliny v těle, neberte. Svědčí to pouze o špatném zacházení s přístrojem.
  • Plátěná závěrka – dobře si ji prohlédněte. Nesmí být prověšená či jinak uvolněná. A pokud v ní najdete dírku, ruce pryč od takového fotoaparátu.
  • Ovládací prvky, jako jsou ovládací kolečko časů, spoušť, páčka samospouště a jiné. Měly by mít minimální vůli, Pokud jsou „vychechlané“ víc, než je zdrávo – nebrat.
  • Dále vyzkoušejte všechny expoziční časy a měření světla.
  • Zrcátko – OM-ka se vyznačovaly velmi tichým chodem závěrky a tichým nárazem zrcátka. Pokud zrcátko sebou „mlátí“ příliš hlučně, je to opět známka špatného zacházení.
Olympus OM-2

Olympus OM-2

 

Je jasné, že tyto vlastnosti si můžete vyzkoušet před koupí pouze v kamenných bazarech. Při nákupu v internetových aukcích hrozí nebezpečí, že koupíte pověstného zajíce v pytli. Pak nezbude nic jiného, než se hádat s bývalým majitelem, že vám prodal přístroj pouze do vitríny. I když taková OM-4Ti jistě vaši poličku s ostatními přístroji vaší sbírky hyzdit určitě nebude 🙂 .

A to je vše o OM-systému Olympus. Jak už jsem napsal výše, příště se budu věnovat amatérské větvi OM-systému, tzn. fotoaparátům, které mají za písmeny OM dvoj a více ciferná čísla.

Olympus OM-2SP + Olympus E-500

Olympus OM-2SP + Olympus E-500

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek Olympus Corporation a z propagačních materiálů.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *