Zář 262010
 

Psal se rok 1842, když se paní Juliana Radová, manželka Jakuba Kryštofa Rada – ředitele dačické rafinerie, zranila při sekání cukrové homole. Hned nato se obrátila na svého muže a úředníky dačické rafinerie, aby se cukr vyráběl v podobě kostek. Zanedlouho jí manžel předal malou bedničku, která obsahovala 350 bílých a červených kostek. Kostka cukru byla na světě!

 

Celu historii dačické rafinérie si můžete přečíst na stránkách Městského muzea a galerie Dačice, kde taky najdete i stálou expozici věnovanou právě výrobě dačické kostce cukru a cukrovaru v nedalekém Kostelním Vydří. Městské muzeum a galerii najdete v jižním křídle státního zámku Dačice na Havlíkově náměstí č.85. V roce 1983 byl v Dačicích postaven pomníček, který připomíná tento sladký vynález. Pomník stojí v parčíku kousíček od vysoké renesanční věže kostela sv. Vavřince. Na Palackého náměstí stojí dům s číslem popisným 4. V tomto místě byla v roce 1833 založena první rafinérie cukru na Moravě a o deset let později zde vznikla kostka cukru. V současné době zde sídlí Městské kulturní středisko. Na domě byla v roce 2003 odhalena pamětní deska J.K.Radovi u příležitosti oslav 160. let výročí vynálezu výroby kostky cukru.

Nejstarší písemná zpráva o Dačicích je z roku 1183 v kronice Jarlocha, opata premonstrátského kláštera v Milevsku. Dačice stojí na Moravské Dyji, v nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny.

Dominantou města Dačice je vysoká renesanční věž kostela sv.Vavřince. Výhled po okolí Dačic je při jasném počasí úchvatný. Na věž je možno „vylézt“ jen v turistické sezóně. Věž je vysoká 51 metrů, má sedm poschodí. Byla postavena v letech 1586 – 1592 nákladem obce a Oldřicha Krajíře z Krajku a na Dačicích, který ji sám vyměřoval. Stavbu provedl italský stavitel Franciscus Garof De Bison. Na jižní straně věže je zasazen český veršovaný nápis o zakládání věže a latinský náhrobní nápis stavitelův. Na věži je uchovám i nejstarší zvon Vavřinec z roku 1483. Tento zvon byl ulit Ondřejem z Hradce a Janem z Meziříčí a váží 480 kg. Jeho plášť nese citát v latině: „Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh“. Ostatní dva zvony pochází z roku 1990 a byly ulity v Brodku u Přerova ve zvonárně L.Dytrychové. Zvon Marie váží 630 kg a zvon Anežka 520 kg. Kostel samotný byl založen markrabětem Konrádem Otou znojemským a posvěcen roku 1183 olomouckým biskupem Pelhřimem. Nynější stavba je z let 1775 – 1788 podle plánů dačického stavitele Michaela Kirchmayera.

V Dačicích je toho k vidění spoustu. Lze si posedět na lavičce v Kancýřově sadu na Palackého náměstí, prohlídnout starou městskou radnici z roku 1559 (dnes sídlo městského úřadu a turistického infocentra), Kapli sv.Rocha a sv.Šebestiána na starém hřbitově. Dále zde najdete kostel sv.Antonína Paduánského nebo barokní klášter (není přístupný veřejnosti). Na severním kopci Palackého náměstí se nachází Starý zámek. Navštívit můžete samozřejmě i nový zámek – Státní zámek Dačice a jeho nádherný zámecký park.

Poloha na mapě: 49°4’44.589″N, 15°26’15.93″E

Kontakty a zdroje:

Oficiální stránky města: www.dacice-mesto.cz

Městské museum a galerie Dačice: www.muzeumdacice.cz

Městské kulturní středisko: www.meksdacice.cz

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)