Říj 182010
 

Během konání fotografické výstavy Photokina, která se konala 21.9. – 26.9.2010 v Kolíně nad Rýnem, oběhl fotografický svět rozhovor s Miquelem Angel Garciou, ředitelem divize fotoaparátů pro Evropu. Text tohoto rozhovoru bohužel nevyzněl pro uživatele DSLR Olympus příliš příznivě. Pověstnou korunu tomu ještě nasadilo pár horlivců, kteří si rozhovor, psaný ve španělštině, nechali googlem strojově přeložit do angličtiny a následně pak do češtiny. Výsledek takového počínání byl pro tyto lidi jednoznačný – Olympus končí!

Nechci tady polemizovat o inteligenci těchto nositelů „zaručeně pravdivých“ informací, to nechám na Vás. Pravdou však je, že se na různých internetových fórech strhla někdy až nechutná diskuze, která někdy Olympus vychvalovala a někdy zatracovala. Mísily se zde pocity naprosté beznaděje, zoufalství, nadšení. Padaly různá nelichotivá slova na adresu Olympusu a jeho vedení. Naštěstí emoce již opadly a tak se teď v klidu můžeme podívat, jak to tedy s Olympusem a DSLR je.

V nedávné době jsem si dopisoval s panem Ondřejem Typoltem, CEE Regional Managerem Olympus Czech Group a s panem Tomášem Viktorou, DSLR a PEN Produkt Managerem. Ptal jsem se jich, jak to tedy s Olympusem na poli digitálních zrcadlovek je. Nechtělo se mi věřit, že zároveň s uvedením nové DSLR Olympus E-5 by Olympus oznámil, že už žádná DSLR nebude. Konkrétních odpovědí jsem se však nedočkal. Nemám to pánům nijak za zlé, chápu, že z Čech do Japonska je přece jen nějaká dálka a o tom co bude, vědí snad jen vývojáři, sídlící právě v zemi vycházejícího slunce. Ale alespoň nějaký nástin věcí příštích je možno z jejich odpovědí vydedukovat.

 

Můj dotaz:

Dobrý den,
… Poslední týden se toho kolem Olympusu „semlelo“ opravdu hodně. Na různých internetových diskusích se vynořila fáma, že Olympus ukončil vývoj Four Thirds E-systému a zároveň i vývoj objektivů pro tento systém. Tahle informace je v přímém rozporu vzhledem k uvedení nové DSLR E-5 na trh. Vím, že tyhlety diskuse nemají valnou úroveň. Většina tzv. zaručených a pravdivých informací má původ v „rumors“ webech.
Chtěl bych Vás tímto požádat o nějaké oficiální stanovisko firmy Olympus Corporation. Snad by stálo za to, uvést vše na pravou míru, uklidnit davy a všem škarohlídům zavřít pusy.

S přáním pěkného dne a s pozdravem
Zdeněk Novák

Odpověď pana Ondřeje Typolta:

Vážený pane Nováku,
děkuji Vám za zprávu a také za zájem o naše výrobky. Zastihl jste mne ve správné chvíli, kdy předvádíme všem zájemcům nejen z České republiky, ale současně ze všech zemi Evropy, Středního a Blízkého východu, Afriky a Ameriky nový profesionální fotoaparát Olympus E-5 na veletrhu Photokina.
Jsem plně přesvědčen, že v tomto fotoaparátu najdete stejné zalíbení jako všichni, kteří jej za posledních několik dnů měli možnost poznat.
Olympus věnuje velkou pozornost vývoji nove rady Olympus PEN. Jsme přesvědčeni, že tento směr je správný a přinese velké uspokojeni fotografům všech úrovní znalosti, dovednost í a schopností.
Na druhé straně právě Olympus E-5 je nepopíratelným důkazem naši odpovědnosti vůči velké „rodině E-System“ uživatelů a současně nezpochybnitelným projevem našeho tvrzeni, že Olympus bude mít vždy ve svém portfoliu profesionální tělo, kterým uspokojí nejnáročnější potřeby svých zákazníků.

Věřím, že Vás má odpověď uspokojila a přeji Vám dobré světlo.

S úctou

Ondřej Typolt
CEE Regional Manager
People & Communication

 

Je vcelku jasné už od doby uvedení prvního fotoaparátu systému Micro Four Thirds (MFT) Olympus PEN E-P1, kterým směrem půjde vývoj. Olympus se vší silou a kapacitou vrhnul na vývoj právě tohoto systému. A jinak tomu nebude ani v budoucnosti. Bohužel vývoj pravých digitálních zrcadlovek systému Four Thirds (FT) musel být přesunut na vedlejší kolej. Dnes, po přibližně dvou letech, je zřejmé, že právě systému Micro Four Thirds patří budoucnost. Ačkoli nejsem zarytým příznivcem značky Olympus a není to něco, pro co bych žil a zemřel (jsem jen „uživatel“), jsem rád, že právě Olympus byl u zrodu MFT první. Ostatně to není první „věc“, co Olympus uvedl na trh jako první. Vzpomeňme například skvělý OM systém, který „měl vše, co potřebujete“.

E-P1

První vlaštovka Micro Four Thirds Systému – PEN E-P1

 

DSLR

V souvislosti z výše uvedeným Olympus s největší pravděpodobností nebude dále vyvíjet a uvádět na trh DSLR „low-endové“ řady E- 4XX a E-5XX. Nedočkáme se ani nového přírůstku v řadě E-6XX. Loni na trh uvedený přístroj E-30 je taky posledním typem „polo-profi“ řady. K dostání je stále ještě skvělá zrcadlovka E-3 a nově i její nástupce E-5. Posledně jmenovaný přístroj, Olympus E-5, však není výsledkem snahy vývojářů vyrobit plnokrevného nástupce, ale sdružuje v sobě to nejlepší z celého E-systému. Tělo z hořčíkové slitiny bylo použito z předchůdce E-3, „vnitřnosti“ mají původ v E-30 a software byl převzat z fotoaparátů PEN. Pravda, tělo doznalo několika kosmetických změn, vyplývajících z jiného rozmístění ovládacích tlačítek a většího displeje. Přibylo několik nových softwarových vylepšení a pro zrcadlovky zcela zbytečná možnost natáčení videosekvencí.

Dočkáme se E-7? Toť otázka. Podle slov pana Typolta: „Olympus bude mít vždy ve svém portfoliu profesionální tělo, kterým uspokojí nejnáročnější potřeby svých zákazníků“ by se dalo očekávat, že ano. Ale vzhledem k tomu, že vývoj techniky jde rychleji, než bychom si možná přáli, to nevidím tak růžově. Můj názor je ten, že pokud systém MFT dosáhne v blízké budoucnosti kvalit profesionálních přístrojů (což není utopie či mé zbožné přání), pravých zrcadlovek již nebude třeba. Tuto mou tezi mi potvrdil i pan Tomáš Viktora. Ale kdo ví, Olympus už několikrát ve své minulosti překvapil, tak možná za dva-tři roky …..

Jsou to opravdu poslední modely DSLR Olympus? Zleva: E-450, E-520, E-620, E-30 a E-5.

 

Objektivy

V objektivech je situace o něco přehlednější. Vývoj skel pro FT systém byl ukončen. Vyvíjí se objektivy pro MFT systém. Ostatně v objektivech nevidím žádný problém. Rozsah ohnisek je dostačující a plně pokryt pro všechny fotografické disciplíny. V řadě Standard je rozsah ohnisek od 9 až po 300 mm (EQ 18-600 mm), v řadě „Profi“ pak 11 až 200 mm (EQ 22-400 mm) a v řadě „Top-profi“ pak 7 až 300 mm (EQ 14-600 mm). K tomu pár pevných ohnisek, např. skvělý ZD ED 8 nebo ZD ED 50 a také různé příslušenství jako např. telekonvertory či mezikroužky. Pokud by někomu něco chybělo, je tu možnost použití objektivů třetího výrobce. Potřebujete někdo víc? A k čemu? Jeden objektiv mi tady přeci jen chybí – dlouho slibovaný ZD 100mm Macro. Majitelé objektivů hodlající přejít na MFT systém mají jednu výhodu, nemusí se zbavovat svých těžce nabytých skvostů. Lze je přes redukci použít bez problémů na PENech.

 

Micro FT a jiní

Ostatní výrobci fototechniky už také pochopili, že mikru patří budoucnost. Spolu s Olympusem se do tohoto segmentu vrhnul Panasonic. Samsung má také své mikro, stejně jako Sony. Dokonce u Nikonů pochopili, že tudy vede cesta. Nikon zatím ohlásil vývoj, nicméně na Photokině po mikru „ani vidu ani slechu“. A Canon? Nic, jen ticho. Ale to je pochopitelné, žádná firma se nebude chlubit něčím, o čem zatím jen uvažuje. A firemní tajemství taky hraje svou důležitou roli. Počkejme si na příští Photokinu, myslím, že mnozí výrobci nás překvapí.

Rozhovor s Miquelem Angel Garciou (ve španělštině): http://www.quesabesde.com/noticias/entrevista-olympus-miquel-angel-garcia-photokina-2010,1_6792

 

  One Response to “Olympus – konec DSLR?”

  1. […] prohlásil, že Olympus ukončil vývoj tzv. velkého E-systému. Článek si můžete přečíst zde. Ale od té doby uteklo nemálo […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)