Lis 042010
 

Nik Silver Efex Pro je plugin společností Nik Software. Je určen profesionálním fotografům i náročným fotografům. Nik Silver Efex Pro slouží k převodu barevné fotografie i černobílých grafických předloh do podoby klasické černobílé fotografie. Jde o sofistikovanou metodu převodu.

 

Nik Silver Efex Pro se prodává ve verzi pro Windows, tak i pro Mac OS X. Jeho cena však není zrovna malá. Tento plugin vyjde na 200 EUR. U nás jej lze zakoupit např. přes www.svetsoftware.cz za 5.042,-Kč včetně DPH.

Jelikož jde o plugin, je třeba k němu mít nainstalovaný některý z grafických programů. Bude vám fungovat samozřejmě v Adobe Photoshop ve verzi CS2, Adobe Photoshop Elements 5 a vyšší a také v Adobe Photoshop Lightroom 2.3 a vyšší. Co je potěšující, bude vám fungovat i pod programem Zoner Photo Studio. Tady si ale musíte nadefinovat cestu k pluginu. Jak na to najdete tady.

Prostřednictvím tohoto pluginu si můžete převádět své barevné fotografie do škály šedých tónů. Máte k tomu k dispozici velké množství již přednastavených úrovní. Samozřejmě lze vše udělat ručně. Pro lokální úpravy slouží tzv. U-pointy. U-point je vlastně oblast snímku, jejíž velikost a umístění si sami zvolíte. Můžete v rámci U-pointu nastavit jas, kontrast a strukturu. Těchto U-pointů můžete mít kolik chcete. Práce s nimi je velice jednoduchá.

 

silver_01V levém sloupci najdete již hotové, předdefinované presety, které můžete aplikovat na fotografii pouhým kliknutím na zvolený efekt. A jste-li s výsledkem spokojeni, stačí kliknout na OK. Uprostřed je pak náhledové okno s obrázkem. Obrázek si lze zobrazit v režimu „Single image view“, což znamená že jej uvidíte celý s již aplikovaným efektem, nebo jako „Split preview“, kde se vám přes polovinu zobrazí červená čára a v levé půlce vidíte obrázek před úpravou a v pravé půlce po úpravě. Třetí možností zobrazení je „Side-by-side preview“, při kterém se vám zobrazí dva obrázky – jeden před a druhý po úpravě.

 

silver_02Pravý sloupec je pak určen k nastavování různých efektů. Jako první zde najdeme posuvníky pro jas, kontrast a strukturu celého snímku. Hned pod tím je volba „Add Control Point“. Ano, jedná se o U-pointy. Pod tímto tlačítkem pak nalezneme seznam již aplikovaných U-pointů.

 

silver_03Další možností je volba „Color filter“. Zde jsou barevné filtry, které se běžně používají při fotografování na čb film. Kliknutím na barevné kolečko se filtr ihned aplikuje na fotografii. Samozřejmě nechybí možnost dalšího doladění.

 

silver_04Velice zajímavou volbou je „Film types“. Tady máte možnost přidávat množství pravého filmového zrna do fotografie, doladění barevných filtrů a k dispozici je i tónová křivka. Nad tím vším je rozbalovací menu. Po jeho rozkliknutí se vám zobrazí seznam typů různých filmů. Stačí myší najet na některý z názvů a filtr se ihned aplikuje. Pokud chcete filtr přidat do fotografie, musíte samozřejmě svou volbu potvrdit kliknutím na název filmu.

 

Další volbou je „Stylizing“. Zde můžete fotografii např. tónovat do různých odstínů, nebo přidat či potlačit vinětaci, anebo ztmavit okraje.

 

Poslední okýnko s názvem „Loupe“ (lupa) slouží k zobrazování výřezu fotografie ve 100% zvětšení.

 

Nik Silver Efex Pro

 

Plugin Nik Silver Efex Pro je vynikající volba pro všechny, kteří ještě tíhnou k černobílé fotografii. Práce s ním je velmi jednoduchá a intuitivní a výsledky jsou víc než výborné. Mnohé může odradit cena pluginu, ale pokud se černobílé fotografii věnujete, nebo chcete věnovat, tato investice se nemusí zdát tak velká. Každopádně stojí za vyzkoušení.

 

Odkazy:

Stránky pluginu: http://www.niksoftware.com/silverefexpro/en/entry.php -v menu „Lessons“ najdete i videonávody.

Něco o U-Point technologii: http://www.upoint.com/

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)