Lis 102010
 

Nedávno jsem navštívil svou oblíbenou trafiku a při odchodu mé oči zahlídly v regálu mezi ostatními časopisy nápis Československá fotografie. Okamžitě jsem zbystřil smysly a mé srdce okamžitě začalo tlouct neskutečnou rychlostí. Hlavou mi okamžitě blesklo: „že by začal znovu vycházet onen kdysi naprosto skvělý časopis?“. Ptal jsem se prodavače, co že je to za nový časopis. Samozřejmě nevěděl. Zakoupil jsem si ho za 99,- Kč a plný očekávání pelášil domů. Doma jsem netrpělivě časopis prolistoval. Jenže ……..

 

Schéma časopisu mi bylo velice důvěrně známé. Netýkalo se však původního časopisu Československá fotografie. Úvodník, obsah, reklama, pár stran o novinkách ze světa techniky proložené reklamou, fotoklinika, články napsané členy redakční rady, fotoškola a nakonec pár posledních stran soutěžních fotografií čtenářů. Vše opět proloženo reklamou. Vrátil jsem se tedy zpět na stranu 1, abych se podíval, kdo vlastně za tímto časopisem stojí. Pod úvodníkem bylo napsáno „S úctou Vaše Soňa“. A v ten okamžik mi bylo vše jasné! Žádné znovuzrození časopisu Československá fotografie se nekoná! Bohužel.

Časopis Československá fotografie (ten původní) vycházel už od roku 1893. Od té doby vycházel víceméně pravidelně pod několika názvy až do podzimu 2008. O historii a zániku časopisu píše Vladimír Birgus v časopise Digi Foto č.2/2009, stejný článek vyšel i na serveru Photorevue.com (článek zde).

 

Obálky původního časopisu Československá fotografie

Obálky původního časopisu Československá fotografie

 

Byl jsem pravidelným čtenářem časopisu Československá fotografie dlouhá léta. V každém čísle jsem vždy našel něco pro sebe. Byl to jediný časopis o Fotografii. Četl jsem jednu dobu více titulů. Digitální fotomagazín, FotoVideo, DIGIfoto a také Photolife. Všechny tyto tituly byly „na jedno brdo“ a žádný z těchto časopisů se nevěnoval fotografii jako takové. Větší část náplně těchto časopisů byly úpravy digitálních fotografií v počítači a foto-technika. Chápu vydavatele těchto časopisů, že přizpůsobili obsah požadavkům čtenářů. A to je možná jádro pudla.

Většina lidí se více zajímá o techniku, méně o fotografii. Neříkám, že je to špatně. Kdysi jsem někde četl, že člověk umělecky zaměřený si nerozumí s technikou. Tito lidé v důsledku (zjednodušeně řečeno) neumí vzít šroubovák do ruky. Naopak lidé technicky založení zase nikdy nebudou umělci. Něco na tom bude. Často pročítám různé diskuze. Každá z těchto diskusí vždy končí nějakým technickým sdělením a odůvodněním, že ta a ta fotografie nešla vyfotit jinak, protože (např.) vzdálenost snímače od zadního členu objektivu je 18mm a konkurenční značka má tuto vzdálenost jen 16mm. No to jsou mi důvody, to by jeden brečel. Těchto technických blábolistů je poměrně hodně a kloudnou fotku jsem od nich nikdy neviděl.

Ale zpět k novému časopisu Československá fotografie. Kdo že to za tímto titulem stojí? Nikdo jiný, než pan Jan Karbusický, vydavatel dnes už bývalého časopisu Photolife. Ano, právě Jan Karbusický si propůjčil název zaniklého časopisu a začal pod tímto názvem vydávat svůj Photolife. Nevím, co si od toho Jan Karbusický slibuje. Snad zvýšení nákladu? Možná. Ale lidé, kteří již znají pentaxáckého propagátora a náplň bývalého Photolife tento nový titul budou dále přehlížet. Nebo se mýlím? Pro mne samotného to skončilo koupí čísla 1/2010.

Stránky časopisu: www.csfotografie.cz

 

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)