Lis 142010
 

Jak „dostat“ fotografie z paměťové karty do počítače v prostředí programu Zoner Photo Studio (dále ZPS) vám ukáži v tomto článku. Návod demonstruji ve verzi 13, nicméně postup je stejný i v předešlých verzích.

 

 

Jsou dva způsoby, jak připojit zařízení k počítači. Můžete připojit přímo fotoaparát, nebo prostřednictvím nějaké čtečky karet paměťovou kartu. Ať tak, či onak, zobrazí se vám toto dialogové okno:

zps_01

 

Ve výběru možností klikněte na „Získat obrázky – Pomocí: Zoner Photo Studio XX“. Po této volbě se otevře samotný ZPS a spusí se dialogové okno „Kopírovat ze zařízení“ a zároveň se načtou náhledy všech fotografií, které máte na kartě. Pokud se vám toto okno nezobrazuje, postupujte následovně: otevřete ZPS, ve Správci klikněte na menu „Získat“ vlevo nahoře a pak na „Kopírovat ze zařízení“.

zps_02

 

Okno s načtenými náhledy vypadá takto:

zps_04-785x565

 

Tady je třeba věnovat pozornost volbě „Cíl“ (vpravo nahoře), kde si nadefinujete, do které složky chcete fotografie nakopírovat. Stačí zadat hlavní složku, ZPS si pak sám vytvoří další podsložku – viz níže. Vpravo dole jsou dvě volby: „Vybrat vše“ – vybere všechny obrázky a „Zrušit výběr“ – zruší výběr u všech obrázků. Pak můžete vybrat k přenosu do PC jen ty obrázky, které chcete. Dole je ještě tlačítko „Možnosti“.Po kliknutí na tuto volbu máte možnost změnit některou z nabízených možností. Zajímavá je volba „Autor“ a „Copyright“, kde si mlůžete navolit jméno autora fotografie a toto se vám automaticky při přenosu zapíše do EXIFu fotografie. Dole si pak můžete nadefinovat parametry cílové složky, tj. té složky, do které chcete fotografie z karty přenést. Jméno složky je defaultně nastavena na datum pořízení fotografií ve formátu ROK-MĚSÍC-DEN. Pokud máte na kartě obrázky, které jste pořídili v průběhu např. tří dní, vytvoří se vám na pevném disku tři složky a obrázky se samy roztřídí do těchto složek podle data pořízení.

 

Pokud máte fotografie vybrány, pak stačí kliknout na tlačítko „Kopírovat“. Spustí se přenos fotografií do počítače:

zps_06-785x565

 

Po zkopírování obrázků si ZPS ještě přidá všechny obrázky do katalogu. Doporučuji nepřerušovat, v prostředí Správce se vám pak obrázky budou rychleji vykreslovat.

zps_07-785x565

 

Po dokončení se vám obrázky zobrazí ve vormě náhledů v okně Správce:

zps_08-785x563

 

Tím je celá operace hotova a své obrázky si můžete dále prohlížet, hodnotit, přiřazovat informace, třídit, mazat, atd.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)