Zoner Photo Studio – kalendář

Opět a nezadržiztelně se blíží konec roku a to pro mnohé z nás znamená bilancování událostí roku letošního. Mnohé se povedlo, něco zase ne, život jde dále. Pro obec fotografickou to znamená vyhodnotit si svou letošní fotografickou práci. Každý se snažíme vybrat ze svého archívu to nejlepší, co se nám letos podařilo nafotit. A toto své nej si mnozí nějakým způsobem archívujeme.

 

Tím nemyslím, že si fotografie vypálíme na CD či DVD, ale prostě že si jej něcháme v nějaké formě vytisknout ve fotolabu. Možností je několik. Dá se nechat udělkat fotokniha, nebo přímo ročenka. Jednotlivé fotografie se dají vytisknout a zařadit do papírového portfolia. Popřípadě můžeme část fotografií zarámovat a pověsit na zeď. A neposlední možností je nechat si udělat kalendář. Ať už stolní nebo nástěnný, jistě bude ozdobou tam, kde bude umístěný.

Já si zvolil možnost poslední uvedenou – nástěnný kalendář. Jako vhodný kompromis mezi cenou tisku a velikostí kalendáře se mi jevila velikost cca A3 (42 x 29,7 cm). Tvorba grafické podoby kalendáře není jednoduchá. Pokud neumíme pracovat v nějakém grafickém editoru. může to být docela oříšek. Naštěstí tady máme ynikající český program na správu a editaci fotografií – Zoner Photo Studio (dále ZPS), nově ve verzi 13.

Tvorba kalendáře je v ZPS velmi jednoduchá. Nejdříve si vybereme fotografie, které chceme dát do kalendáře. Je lepší obrázky překopírovat do samostatné složky. V průzkumníku ZPS si otevřeme tuto složku s obrázky na kalendář a v menu „Publikovat“ najdeme volbu „Kalendáře“. Klepneme na ni. Otevře se dialogové okno, ve kterém si označíme ty obrázky, které chceme použít. Pokud chcete použít všechny, klepněte na tlačítko „Vybrat vše“ vpravo dole.

 

kal_01

 

Máme-li vybráno, pokračujeme klepnutím na „Další“. V tomto okně definujeme formát kalendáře. Zvolíme velikost stránky, okraje a jdeme na „Další“. Tady si můžeme vybrat jednu z několika šablon, zvolit, kterým měsícem má kalendář začínat, pro který rok má kalendář být a nakonec jazyk kalendáře. Je-li vybráno, klepneme na „Další“.

V dalším dialogovém okně máme na výběr několik položek, které se týkají číselníku. Je zde možnost zvolit, jak chceme zobrazit jméno měsíce . Dále jména dní (žádné, ve zkratce, celé jméno) a další volby. Jsme-li spokojeni, klepneme opět na „Další“.

Tady máme možnost si zvolit, jak chceme vložit do šablony obrázky. Klepnutím na „Další“ se nám obrázky vloží do šablony. A po klepnutí na „Další“ se nám zobrazí možnosti, co chceme dále s kalendářem dělat.

 

kal_02

 

Doporučuji kalendář „Uložit jako bitmapy“. Kalendář se vám uloží po jednotlivých měsících, tedy máme-li nadefinovám kalendář na každý měsích zvláště, uloží se 12 obrázků ve zvoleném formátu.

 

kal_03

 

Celou operaci pak dokončíme klepnutím na „Dokončit“.

A kalendář je hotov. Teď už stačí poslat obrázky do fotolabu.

 

Pokud disponujete znalostmi pokročilejších úprav v nějakém vyspělejším grafickém editoru, můžete si udělat kalendář se svým designem. Já si udělal šablonu v programu Adobe Photoshop, do které jsem pak nasázel jednotlivé obrázky. Pravda, zabralo mi to podstatně více času, ale výsledek je pro mne více než uspokojivý.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *