Kalendář Pirelli

Počátky kalendáře Pirelli sahají až do roku 1964, kdy se firma Pirelli, známý to výrobce pneumatik, rozhodla vydat pro své klienty kalendář jako dárek při příležitosti konce roku. Prvním fotografem, který kalendář nafotil byl Robert Freeman, dvorní fotograf skupiny Beatles. Kalendář se stal postupem doby renomovaným, v omezeném množství dostupný hlavně pro VIP klienty firmy Pirelli.

 

Naomi Campbell, edice 1987

Naomi Campbell, edice 1987

Od roku 1974 bylo vydávání kalendáře pozastaveno kvůli ropné krizi. O deset let později se však objevila nová edice, která se stala prestižní kulturně-společenskou akcí. Témata kalendáře i lokality, kde kalendář vzniká, se každým rokem mění. Kalendář Pirelli je neprodejný exklusivní kalendář s uměleckými fotografiemi aktů známých hereček a modelek.

S kalendářem jsou spojeny i různé charitativní aukce. Výtěžek dražeb se věnuje především na pomoc chudým a nemocným dětem, na výzkum nemoci AIDS či rakoviny.

Laetitia Casta, edice 2000

Laetitia Casta, edice 2000

Slavní fotografové. kteří jsou vybráni k fotografování kalendáře, berou tuto příležitost jako poctu, stejně jako modelky a známé ženy, které fotografům pózují. V průběhu let, ve kterých kalendář vycházel, se v kalendáři objevily např. Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford, Selma Blair, Laetitia Casta (kdo viděl hraného Asterixe a Obelixe jistě zná), Milla Jovovich, Heidi Klum, Sofia Loren, Penélope Cruz, Karolina Kurková a mnoho dalších.

 

 

Kalendář Pirelli pro rok 2010

pirelli_2010_07Kalendář pro rok 2010 nafotil rebel Terry Richardson, pro něhož ve fotografii neexistuje žádné omezení. Tvrdí se o něm, že jeho technikou je žádná technika. Čočkou je jeho oko, jeho charizma a jeho umění zachycovat okamžiky pravdy, ať jsou jakékoliv. Kalendář Pirelli pro rok 2010 se vrátil do šedesátých a sedmdesátých let, kdy se začínající modelky fotografovaly na pozadí divokých pláží.

 

Několik ukázek z fofotgrafování kalendáře Pirelli 2010:

 

Na následujícím videu můžete vidět fotografa i modelky v akci. Všimněte si, jakým způsobem Terry Richardson fotografuje. Žádné velké flashe, žádné odrazné desky, žádné difusory. Pouze fotoaparát a externí blesk. Přesně tak, jak se o něm říká: nejlepší technika = žádná technika.

 

Kalendář Pirelli 2011

karlKalendář pro rok 2011 nafotil Karl Lagerfeld, šéf značky Chanell, muž, který nenávidí děti. Tématem byla Mytologie, svět bohyní a bohů, bájných hrdinek a hrdinů a fotografovalo se v Paříži. Modelkami byly např. Isabeli Fontana, Heidi Mount, Bianca Balti, Lara Stone, Natasha Poly, Iris Strubegger, Elisa Sednaoui, Magdalena Frackowiak, Julianne Moore. Letošní 38. vydání kalendáře čítá 36 černobílých fotografií a Karl Lagerfeld zobrazil modelky a modely jako mytologické hrdiny.

 

Na video-reportáži můžete vidět, jak se kalendář připravoval a fotografoval.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *