Led 292011
 
Olympus XZ-1

Nedávno jsem měl možnost si „osahat“ nový profesionální kompaktní fotoaparát Olympus XZ-1. Mé dojmy jsou zcela pozitivní. Malý, lehký, disajnově atraktivní, bytelný, pohotový, rychlý – prostě velice podařený kousek.

 

 

Fotoaparát se velice dobře drží, ač nemá žádný grip. Tomu napomáhá malá zdrsněná ploška na zadní straně těla v místech, kde se nachází při držení přístroje palec pravé ruky. Tělo přístroje je zhotoveno ze dvou materiálů. Přední strana je hliníková a zadní, horní a spodní strana je z odolných plastů. Na OLED displeji s rozlišením 610.000 obrazových bodů zaručeně uvidíte obraz jasný i pod velkým úhlem. Ovládání je velice jednoduché a rychlé. Na výběr jsou všechny známé expoziční programy – P (programová automatika), A (priorita clony), S (priorita času), M (manuální režim), i-Auto, Video, C (uživatelský režim), Slabé světlo, ART (umělecké filtry) a SCN (scénické režimy). Volič režimů se nachází na horní straně těla v podobě klasického kolečka. Na zadní straně těla se nachází klasický tlačítkový čtyřcestný volič. Novinkou však je, že kolem tohoto voliče přibyl kroužek, kterým se dá otáčet a volit tak různé nastavení. Další nastavovací prvek se nachází na přední straně fotoaparátu. Je jím prstenec kolem objektivu, kterým se dá otáčet. Fotografujete-li v manuálním režimu, můžete předním prstencem ovládat čas a zadním clonu. Jednoduché a rychlé.

Na horní straně přístroje se ještě nachází spoušť, kolem které je kroužek s páčkou, kterou se ovládá zoom. Dále pak vypínač a sáňky blesku s kontakty. Výhodou je, že se dá použít blesk určený pro fotoaparáty PEN – typ FL-14. Aparát však má blesk svůj vlastní, vyskakovací, umístěný nalevo od sáněk blesku. Na zadní straně pak najdeme, kromě již zmiňovaného křížového voliče, tlačítko přímého nahrávání videa, tlačítka Menu a Info (koš), tlačítko přehrávání a posuvné tlačítko pro inicializaci interního blesku. A samozřejmě 3“ OLED displej. Pod sáňkami pro blesk se ještě nachází port pro připojení různého příslušenství, známý z fotoaparátů Olympus PEN. Pomocí něho lze ke kompaktu připojit další příslušenství, určené pro PENy: odnímatelný elektronický hledáček VF-2, sadu mikrofonního adaptéru SEMA-1, tykadélka s LED diodami na koncích pro svícení na fotografovaný objekt při makrorežimu MAL-1 a bluetooth adaptér PENPAL-1. Jako nové příslušenství určené přímo pro XZ-1 je nové kožené pouzdro CSCH-84 a vodotěsné podvodní pouzdro PT-050, se kterým se můžete ponořit do hloubky až 40m.

Použitý CCD obrazový senzor o velikosti 1/63“ s efektivním rozlišením 10 MPx ve spojení s obrazovým procesorem TruePic V a čtyřnásobným zoom objektivem Zuiko Digital 6.0 – 24.0 (28 – 112 mm EQ 35 mm) se světelností 1,8 (!!) až 2,5 jsou velice silnou trojkou a dá se tak usuzovat, že obrazové výstupy budou na velice dobré úrovni. Fotografie jsem však neměl možnost posuzovat, protože se jednalo o předprodukční vzorek.

Fotoaparát by měl být v prodeji koncem února-začátkem března 2011 za cenu 10.990,- Kč a do té doby by měl být k dispozici vzorek vhodný i k recenzi. Nezbývá, než si pár týdnů počkat.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)