Olympus OM system – 10. část

Olympus OM-707

Olympus OM-707 byl první zrcadlovkou Olympusu s v těle zabudovaným automatickým ostřením. Tělo, které bylo pouze v černé barvě, se prodávalo od roku 1986 a na některých trzích bylo pod označením OM-77. Tento přístroj byl plně automatický.

 

V roce 1985 uvedly na trh konkurenční firmy své přístroje s plnohodnotným autofokusem, např. Nikon F3AF, Nikon F-501, Canon EOS 650 a Pentax SFX. Olympus OM-707 byl nejméně úspěšný. Objektivy vyvinuté (bylo jich celkem osm) speciálně pro AF systém neměly žádný ostřící kroužek. To nebylo příliš populární, protože první autofokusy nebyly příliš přesné a citlivé, takže bylo potřeba často ručně doostřovat. Na to měl Olympus své řešení, které spočívalo ve funkci „Power Focus“. Bylo to vlastně malé ovládací kolečko umístěné na zadní pravé straně těla, kterým se doostřování řídilo. Toto řešení bylo poměrně přesné, ale přesto to nenabízelo stejnou přesnost a rychlost, jako prstenec na objektivu. Tato funkce se ještě později objevila na těle přístroje OM-101.

Olympus OM707 s Power Grip 300

Olympus OM707 s Power Grip 300

 

Jako příslušenství pro OM-707 byly vyvinuty dva gripy pro lepší držení těla. První nesl označení Power Grip 300 a měl v sobě kromě 4 AAA baterií vestavěný pop-up blesk. Jednodušší Power Grip 100 byl bez blesku. Kvalita těchto gripů nebyla nijak valná. Dost často vypadával plastový kryt baterií a tím se staly gripy nefunkčními.

Absence manuálního režimu, priority clony a času, bodové měření expozice, korekce expozice, čtečky DX kódů předurčily tento přístroj vyloženě jen fotoamatérům, kteří se nechtěli nijak zabývat expozicí. Přístroj podporoval systémový blesk F280, se kterým bylo možno použít všechny časy závěrky. Také synchronizační čas byl zvýšen na 1/100 s. V těle byl zabudovaný automatický motorový posun filmu, který dovoloval fotografovat sekvence 1,5 snímků za sekundu.

 

Olympus OM-101 Power Focus

Dva roky po zavedení OM-707 na trh (1988) přichází Olympus s přístrojem OM-101 Power Focus (také OM-88). Stojednička neměla podporu autofokusu, pouze ovladač na zadní straně přístroje – Power Focus. Olympus byl jediný, který věřil v technologii Power Focus. Všichni ostatní výrobci měli na objektivech ostřící prsteny. AF objektivy, které byly vyvinuty pro OM-707 bylo možné použít i u tohoto těla, stejně jako většina objektivů Zuiko OM.

Olympus OM101 s Manual Adapter 2

Olympus OM101 s Manual Adapter 2

 

OM-101 byla zaměřena na fotoamatéry, kteří chtěli velmi jednoduché uživatelské rozhraní s minimálním počtem ovládacích prvků. Dokonce i s použitím PF objektivu se uživatel nedozví o nastavených expozičních hodnotách. Přístroj je plně automatický, chybí i zámek AE. Naštěstí lze u tohoto přístroje použít ruční adaptér Manual Adapter 2, který umožňuje ruční nastavení clony a času.

 

Olympus OM-2000

Poslední tělo OM systému bylo uvedeno na trh v roce 1997. Tělo bylo plně manuální a mnohem levnější, než OM-3Ti. Mnoho uživatelů OM-1 doufalo, že budou mít k dispozici nové, modernizované tělo. Bohužel tomu tak nebylo. I když byl použit bajonet OM, nebyl to kamerový systém OM. Tělo nemělo možnost výměny matnic, nebyla zde kompatibilita s motorovými posuny filmu, nebyly zde žádné speciální funkce pro blesky řady „T“. Ovladač časů nebyl na bajonetu, ale na horní straně těla. Brzy bylo jasné, že tělo nebylo vyrobeno Olympusem. Designové úpravy provedla a tělo vyráběla firma Cosina.

Tahákem mohlo být to, že uživatelé si mohli pořídit mechanické tělo kompatibilní s OM systémem za zlomek ceny OM-3Ti. Kamera může vzbudit zájem u studentů fotografování, kde je třeba mít manuální tělo. A díky dostupnosti levných použitých objektivů OM řady to bylo velice atraktivní.

Olympus OM2000

Olympus OM2000

 

OM-2000 měla i něco navíc s porovnáním s OM-1. Nejkratší čas závěrky byl 1/2000 s, synchronizační čas 1/125 s, možnost několikanásobné expozice, rozšířený rozsah nastavitelné citlivosti filmu 3200 ISO. A v neposlední řadě tělo nevyžaduje použití 1,35V rtuťové baterie. Fotoaparát se prodával v setu s objektivem Zuiko 35-70/3,5-4,8 a byl k dispozici v černé nebo bronzové barvě. Nově pro toto tělo byl vyvinut i nový blesk S20, ale byl to jen jednoduchý blesk bez speciálních funkcí.

 

Obrázky a texty byly převzaty z oficiálních stránek a z propagačních materiálů Olympus Corporation.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *