Srp 022011
 
KENKO-Tokina Variable NDX

Firma KENKO-Tokina uvedla na trh nový neutrální filtr s proměnlivou propustností světla – Variable NDX. Otáčením kroužku, podobně jako u cirkulárního polarizačního filtru, se dá snížovat propustnost filtru v rozsahu od 1,3EV až po 10EV.

 

 

KENKO-Tokina Variable NDX je universální filtr s neutrální hustotou a s různým stupněm propustnosti světla. Otáčením kroužku umožňuje nastavovat propustnost světla a prodlužovat tak expoziční časy v rozmezí od 1,3EV až po 10EV (ND 2,5 – ND 1000).

Použití ND filtrů je vhodné, chcete-li využít plnou světelnost objektivu za dostatečného osvětlení, využít velmi malé hloubky ostrosti, nebo potřebujete použít dlouhý čas, např při fotografování vodopádů, nebo prostě chcete-li použít kreativně dlouhý čas pro pohybovou neostrost.

Výrobce uvádí, že filtr lze použít na objektivy s ohniskovou vzdáleností 28mm a větší (EQ 35 mm). Při širším ohnisku může docházet k vinětaci. Filtr se vyrábí ve dvou průměrech, a to 77 mm a 82 mm. Přední část filtru má rovněž závit pro další příslušenství. Cena filtru je 55.000 JPY za filtr o průměru 77 mm a 65.000 JPY za filtr o průměru 82 mm. V korunách mi to vychází okolo 14-ti tisíc korun za větší verzi, což není zrovna málo. Nicméně pokud si uvědomíte, že by jste potřebovali asi šest ND filtrů s různou hustotu, aby jste pokryli rozsah Variable NDX, je cena v tomto ohledu nízká.

KENKO-Tokina Variable NDX

Otázkou zůstává, jak se filtr bude projevovat na fotografiích. Předpokládám, že do cca ND 8 bude vše v pořádku, ale při menší propustnosti světla bude filtr již „táhnout“ barevně, a to o to víc, čím více světla ubereme. Použitelnost filtru se tak zužuje pouze na černobílou fotografii. Což nemusí být na škodu. Více o filtrech KENKO-Tokina na www.kenko-tokina.co.jp.

ND filtry s proměnlivou propustností světla vyrábí také již nějakou dobu firma LCW pod názvem Fader ND Mark II (pokud zapátráte na internetu, nejdete více „značek“ filtrů s proměnlivou propustností, vesměs pod názvem Fader). Jde o podobnou kombinaci ND a CPL filtru. Filtry umožňují nastavovat propustnost světla v rozmezí „jen“ ND 500 – ND 5000. Filtry jsou k dipozici v devíti průměrech od 52 mm do 86 mm s tím, že se kvůli vinětaci používá vždy o průměr větší filtr, než má objektiv. Potřebnou redukci výrobce přikládá. Vzhledem k tomu, že se jedná o čínského výrobce, vůbec bych se těmito filtry nezabýval. Přehled o cenách těchto filtrů si můžete udělat tady.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)