Nikon trumfnul Canon a vytasil se s mirrorless fotoaparáty

Firma Nikon dnes oznámila uvedení nového systému Nikon 1. Jedná se o dva typy nových fotoaparátů bez zrcadla s výměnnými objektivy s označením Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1. Nikon tak předběhnul Canon, který ústy ředitele Canon Consumers Imaging Rainera Fuehrese prohlásil, že „Canon nemusí mít kompaktní kamerový systém„. Novinky Nikonu na první pohled vypadají jako naprostá bomba, už slyším skalní nikoňáky, jak jásají štěstím. Pohled druhý však ve mě vyvolává jisté pochybnosti, že celý systém byl „ušit horkou jehlou“.

Vývoj nového mirrorless systému Nikon oznámil už v loňském roce, uvedení prvního přístroje mělo proběhnout už v dubnu letošního roku. Původní informace však byly o něčem jiném, než s čím se nyní Nikon chlubí (viz článek). Podívejme se na nové fotoaparáty trochu podrobněji.

Nikon 1 V1

Nikon 1 V1 je nový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Je osazen nově vyvinutým 1″ (13,2 x 8,8 mm – specifikace CX) snímačem typu CMOS s 10,1 efektivními MPx (crop factor 2,7x). Obrazový procesor je rovněž zcela nový EXPEED 3. Integrovaný elektronický hledáčkek s vysokým rozlišenim 1,44 MPx pokrývá 100% zobrazení obrazového pole a má úhlopříčku 0,47″. Přední a horní část těla Vé-jedničky je zhotoveno ze slitiny hořčíku. Na těle najdete i port pro připojení příslušenství, např nový blesk SB-N5 nebo GPS jednotku GP-N100. Video je možno natáčet ve formátu H.264/MPEG-4 – 1080i60. Automatické ostření používá kombinaci fázové detekce s detekcí kontrastu, otřících bodů je k dispozici 135 (při automatickém ostření 41). ISO lze nastavit v rozmezí od ISO100 až po ISO3200 (ISO6400 Hi-1). Mechanická závěrka zvládá časy od 1/4000s po 30s a elektronická pak 1/16000s (slovy: jedna šestnáctitisícina sekundy !!!) po 30s. Expoziční režimy jsou běžné, tedy manuální režim, clonová a časová automatika, programová automatika s flexibilním programem a automatická volba motivových programů. Zadní LCD monitor je velký 3″ (7,5 cm) s 460 tisíci body. Při sériovém snímání zvládne V1 10, 30 nebo 60 (!!!) snímků za vteřinu. Obrázky a videa se ukládají na paměťové karty typu SD, SDHC nebo SDXC. Hmotnost fotoaparátu je 294 gramů bez baterie a rozměry jsou 113 x 76 x 44 mm.

Nikon 1 V1

 

Nikon 1 J1

Nikon 1 J1 je „chudší příbuzný“ V1. Má stejnou specifikaci, jen je o něco málo menší a nemá elektronický hledáček. Je určen pro ty, kteří používají fotoaparát jako součást svého životního stylu.

Nikon 1 J1

Zajímavá funkce obou typů fotoaprátů Nikon 1 je funkce Snapshot. Jde o kombinaci videa a snímku. Krátká videonahrávka, která se prolne do statického snímku.

Nejsem si zcela jist několika věcmi:

 • Konkurence používá větší snímače. Olympus PEN a Panasonic G a GF mají snímač typu 4/3 o velikosti 17,3 x 13,0 mm, Sony NEX a Samsung NX mají snímač velký 23,5 x 15,6 mm (APS-C). Takže Nikon vyvinul sice fungl nový čip, ale nejmenší ze všech mirrorless systémů.
 • Rozlišení snímače 10,1 MPx efektivně je málo. I když hon za megapixely už naštěstí dávno pominul, přece jen by těmto Nikonkům slušelo rozlišení alespoň 12 MPx, aby srovnalo konkurenci. Ale asi to má souvislost s předchozím a následujícím bodem.
 • Další věcí, která ve mě vyolává pochybnosti je ISO. Při tak malém snímači mít možnost nastavit ISO až na 6400 se mi zdá pouze marketingovým tahem, než v reálu použitelnou věcí.
 • LCD diplej – konkurence montuje do svých přístrojů displeje vyšší úrovně, AMOLED nebo OLED. Nikon má pouze „obyčejný“ TFT displej.
 • Sériové snímání rychlostí až 60 snímků za sekundu. Je to v praxi použitelné? A k čemu? To už je lepší zapnout natáčení videa. Další marketingový tahák.
 • Rychlost elektronické závěrky 1/16000 – tady bych položil stejnou otázku, jako u rychlosti sériového snímání – k čemu?

Těchto pár „nedostatků“ mě přesvědčilo, že jde jen o „hurá“ akci Nikonu. Udělali něco, co udělat museli. A museli to udělat rychle. Nechme však pochybnosti stranou. Až časem se ukáže, zda si nové Nikony dokážou vybudovat své místo na výsluní. Také laboratorní testy, které si jistě brzo budeme moci přečíst, naznačí, jak na tom nové Nikony jsou po technické i praktické stránce.

Nikon 1

Objektivy

Spolu s novými těly nového systému byly vyvinuty čtyři nové objektivy:

 • 1 NIKKOR VR 10-30/f 3,5-5,6 – kompaktní širokoúhlý 3x zoom s vestavěnou redukcí vibrací.
 • 1 NIKKOR VR 30-110/f 3,8-5,6 – teleobjektiv s vestavěnou redukcí vibrací s 3,7 násobným zoomem vhodný do města i do přírody.
 • 1 NIKKOR VR 10-100/f 4,5-5,6 PD-ZOOM – objektiv s motorickým zoomováním a 10x zoomem je vhodný pro pořizování videosekvencí.
 • 1 NIKKOR 10/f 2,8 – širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem pro všestranné používání.

Více informací o novém systému Nikon najdete na stránkách výrobce.

 

You may also like...

1 Response

 1. 26.5.2012

  […] rychlý vývoj a uvedení na trh bez-zrcadlových fotoaparátů Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 (článek zde). Myslím si, že u Nikonu to bylo obdobné, jako před třemi lety u Olympusu, kde přerušili […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *