Říj 102011
 
ZPS14

Před několika dny firma Zoner Software uvolnila novou verzi populárního programu pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio 14. O novince jsem informoval tady. Nemohl jsem si samozřejmě nechat ujít možnost stáhnout a vyzkoušet zkušební verzi programu. Zajímalo mě, nakolik jsou marketingové slogany, linoucí se celou tiskovou zprávou, pravdivé.

 

Nový Zoner Photo Studio doznal několika změn oproti předchozí verzi. Asi nejvíce viditelnou změnou, kromě malé změny disajnu, je přímé propojení programu s webovou aplikací Zonerama, díky čemuž můžete své fotografie nahrávat na server Zonerama přímo z prostředí ZPS 14, aniž by jste museli otevírat internetový prohlížeč. Máte-li na Zonerama založený účet, nahrávání fotografií bude pro Vás příjemnější a časově méně náročnější. Další podstatnou změnou je možnost zobrazení náhledů přímo v Editoru. Náhledy lze zobrazit pod, nebo vedle editovaného obrázku.

 

Editor s náhledy

 

RAW konvertor

V Zoner Photo Studio 14, stejně jako v několika předchozích verzích, nechybí ani RAW konvertor. Vývojáři slibují rychlejší zobrazování náhledů při úpravách parametrů fotografií, vylepšili korekci barev a přidali nové funkce – Soudkovitost a Chromatická vada. RAW konvertoru věnuji samostatný článek, takže přístě …

RAW konvertor

 

Rychlost

Další novinkou ZPS14 má být vyšší rychlost programu, který nyní pracuje s technologiemi OpenCL a CUDA a taky by měl být celý systém rychlejší díky využití výkonu grafického procesoru a také vylepšené práci  v 64-bitové verzi programu. Tvůrci programu slibují nemalé ušetření času při zpracovávání fotografií a také prohlásili, že ZPS 14 patří mezi nejrychlejší programy pracující s digitálními fotografiemi. Nevlastním bohužel stopky, které by měřily čas na setiny, či tisíciny sekundy, takže jsem nezkoušel. Ale objektivně musím říct, že v určitých situacích je nová verze zetpéeska rychlejší, než verze předchozí.

 

Mapování tonality

Další novinkou ZPS 14 je editační funkce Mapování tonality. Není to nic jiného, než tvorba pseudohádéerkových fotografií. Při rostoucí oblibě HDR fotografií je tato funkce v novém programu více než žádoucí. O použitelnosti a vkusu uživatelů, vystavující svá HDR „umělecká“ díla na webových galeriích se však dájí vést rozsáhlé debaty. Ty ale nejsou součástí tohoto článku, takže diskutovat se bude jinde. Podívejme se raději na to, jak mapování tonality v ZPS 14 funguje. V Editoru otevřete obrázek, na který chcete funkci Mapování tonality aplikovat. Pak si vyberete tuto funkci v menu Efekty -> Mapování tonality.

Mapování tonality

K dispozici máte několik „hejblátek“, kterými můžete fotografii upravit podle svých představ. Užitečná funkce, která, když se použije s Rozumem, dá velice dobré výsledky.

 

Vylepšené nástroje pro odstranění šumu

Předchozí verze měly implementován nástroj na odstranění šumu v menu Vylepšit -> Šum. Ten stejný nástroj najdete i v nové verzi, nově však přybyl nástroj Pokročilé odstranění šumu, který najdete také v menu Vylepšit. Pro pokus jsem vybral stejný obrázek, jako v předchozím příkladě. Díky použití funkce Mapování tonality došlo k nárůstu šumu v obrázku, což je jev při tvorbě HDR fotografií nežádoucí, ale zcela běžný. Nejvíce šumu je vidět v oblacích.

Pokročilé odstranění šumu

Jak je vidět na ilustračním obrázku, šumu jsem se zbavil. Došlo však ke ztátě detailů, což je také celkem běžný jev při odstraňování šumu. Většinou stačí obrázek jen mírně doostřit. Nicméně tato nová funkce ZPS 14 je natolik zajímavá, že ji budu muset podrobit intezívnějšímu zkoumání a věnovat ji také samostatný článek.

 

Volná deformace

Nástroj určený hlavně pro práci s fotografiemi postav a portrétů. Modelce s ním můžete např. zeštíhlit postavu, upravit proporce obličeje a jiné manipulace s obrazem. Je to funkce totožná s funkcí, kterou možná znáte pod názvem „Zkapalnit“

 

Vyplnit podle okolí

Další nový a velmi užitečný nástroj pro práci s výběrem. Tímto nástrojem lze odstranit nežádoucí prvky z obrazu velice jednoduše. Nejdříve provedeme výběr té části obrazu, kterou chceme odstranit, pomocí klasických nástrojů pro výběr. Pak v menu Výběr zvolíme Vyplnit podle okolí a ZPS 14 provede odstranění nežádoucího objektu a nahradí jej vzorkem z okolí. Ukázka napoví: při úpravách jsem si všiml, že se mi do záběru dostal kousek větve vedle stojícího stromu. Díky nové funkci Vyplnit podle okolí jsem větev jednoduše a rychle odstranil. Daleko rychlejší a pohodlnější, než nástrojem Razítko.

Vyplnit podle okolí

 

Poškozená fotografie

Filtr Poškozená fotografie přidá do fotografie novou vrstvu s cákanci a rýhami, fotografie pak vypadá, jako hodně stará. O použitelnosti tohoto filtru opět můžeme dlouze diskutovat, ale jinde. Nevidím důvod hyzdit své obrázky něčím takovým, ale budiž. Filtr najdeme v menu Efekty -> Poškozená fotografie.

Poškozená fotografie

Když zatrhnete volbu „Detailní nastavení parametrů“, zobrazí se vám další nástroje a hejblátka, kterými si můžete svou fotografii zhyzdit dle libosti a (ne)vkusu.

 

Textura

Další nový filtr na hyzdění fotografií. Nedělá nic jiného, než že přidá do fotografie zvolenou texturu. Na výběr je pouze několik textur a možnost volby intenzity filtru. Filtr se nachází v menu Efekty -> Textura.

Textura

 

Zoner Photo Studio je jistě zajímavý program pro správu a editaci fotografií. Každá nová verze sebou přinese nějakou novou funkci, která ZPS zase posune o schůdek výš. Nebudu vás nabádat ke koupi, kdo máte verzi 13 a obejdete se bez nových funkcí, počkejte si na verzi 15. Na druhou stranu cena programu je více než příjemná, pokud pominu různé jiné podobné programy, které jsou zdarma. Edice PRO vyjde na 1.499,-Kč, verze HOME na 749,-Kč. Pokud toužíte mít krabicovou verzi programu, připlatíte si 299,-Kč a navíc dostanete od Zoneru knihu Zoner Photo Studio – upravujeme fotografie zdarma. Pro majitele předchozí verze bude jistě zajímavá možnost upgrade. Ten vyjde na 799,-Kč (edice PRO) nebo 499,-Kč (edice HOME). Za krabici si připlatíte opět 299,-Kč. Koupí ZPS 14 získáte neocenitelného pomocníka hlavně při správě fotografií. A navíc tím i podpoříte zlaté české ručičky (v tomto případě spíše hlavičky 🙂 ).

Vše o programu Zoner Photo Studio 14 a zkušební verzi najdete na www.zoner.cz.

 

  3 komentáře to “Zoner Photo Studio 14 podrobněji”

 1. Dobrý den, přečetl jsem si zde článek o ZPS 14 a jelikož právě testuji trial verzi programu, mám na vás dotaz.
  Pokud zapnu celoobrazový režim, tj. klávesa F12, foto se sice zobrazí v daném režimu, ale je posunuto směrem doprava a tak není zobrazené celé. Jde tato věc nějakým způsobem napravit. Mluvím samozřejmě o funci prohlížeče. Díky. P. Šrubař

  • Zdravím. Netuším, proč se vám nezobrazuje obrázek uprostřed, zkuste několik možností, snad něco zabere.
   1. otevřete obrázek v prohlížeči, ale ne v celoobrazovkovém režimu. Pak klepněnte na ikonku „Vsadit celý“ (čtvereček s šipkami v rozích) nebo kláv.zkratku „NUM+0“ (nula).
   2. pokud to nepomůže, zkuste nejdříve obrázek zobrazit v 1:1 (ikona „1:1“) a pak „Vsadit celý“.

   Jinak kláv.zkratkami „NUM++“ se obrázek zvětší, „NUM+-“ se zmenší, „NUM+*“ se zobrazí 1:1 a „NUM+0“ se vsadí do okna.

   Dejte sem pak vědět, zda-li to zabralo. Pokud ne, vykoumáme další možnosti 🙂

 2. Dobrý večer,
  tak vámi nabízené varianty nezabraly. Jakmile přepnu na celoobrazový režim, foto je z pravé strany useklé. Nicméně jsem přišel na způsob, jak skutečně foto zobrazit celé v celoobrazovém režimu.
  1.. Spustím ZPS 14 a ihned v prohlížeči nastavím celoobrazový režim – tj. F12 nebo ctrl + F
  Foto je zprava useklé.
  2. Ukončím program ZPS a následně opět spustím
  3. Celoobrazový režim je automaticky nastavený a fota se dají prohlížet již bez problémů , aniž by byla pravá část fotky schována.
  4. A zřejmě jsem přišel i na příčinu. Vzhledem k chatrnému zraku mám nastavené rozlišní 800 x 600 pixelů.
  Pokud jsem nastavil vyšší rozlišení, potíže nebyly žádné.
  Mockrár těkuji za ochotu pomoci.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)