Lis 122011
 
Andreas Gursky - Rhein

V aukční síni Christie’s byla vydražena fotografie německého fotografa Andrease Gurského s názvem Rhein III (Rýn). Cena této fotografie se vyšplhala na 4,3 miliónů dolarů. Fotografie byla zhotovena v roce 1999 a je na ní řeka Rýn. Fotografie se tímto stala nejdražší fotografií na světě. Je to už druhá fotografie Andrease Gurského s přívlastkem „nejdražší“. Tou první byla fotografie s názvem „99 Cent II Diptychon“, která se prodala v Londýně za 3,3 miliónů dolarů.

 

Fotograf Andreas Gursky se tak zřejmě strefil svou tvorbou do vkusu nějakého velmi bohatého sběratele umění. Gurského fotografie se vyznačují svými rozměry, takže je nutné, aby pozorovatel byl od fotografie dostatečně vzdálen. Povídá se, že Gurského fotografie je nutné vidět v reálu na výstavě. Při pozorování fotografií nestačí tyto jen prolétnou očima, je nutné se do nich „zakoukat“. Jedině tak si můžete užít všech perfektních detailů fotografií, kterými jsou Gurského fotografie pověstné. Gursky používá k tvorbě svých fotografií velkoformátovou kameru, snímky ještě mnohdy skládá dohromady a nakonec je ještě digitálně upravuje. Tento proces mu trvá někdy i celý rok. Průměrně Gursky vyprodukuje ročně tři-čtyři fotografie.

Andreas Gursky - Rhein

Andreas Gursky - Rhein

 

Andreas Gursky se narodil 15.ledna v Lipsku jako jediný syn úspěšného komerčního fotografa. Přes otcovu snahu vychovat ze syna svého následovatele se A. Gursky v roce 1978 přihlásil na Folkwangschule v Essenu, kde se pod vedením Otta Steinerta a Michaela Schmidta učil tradiční techniku dokumentární fotografie. V roce 1985 nastoupil k Berndovi Becherovi na Akademii umění v Düsseldorfu, která byla v té době centrem německé avantgardy (kromě A. Gurského a B. Bechera zde působili či studovali např. Sigmar Polke, Joseph Beyus, Gerhard Richter, Candida Hofer, Alex Hutte atd.). V průběhu tohoto dvouletého studia se právě díky vlivu Bernda a Hilly Becherových jeho tvorba uchýlila ke konceptu a minimalismu. Od konce 80. let až do současnosti jsou pořádány výstavy jeho fotografií ve významných galeriích po celém světě.

 

Andreas Gursky - 99 Cent II Diptychon

Andreas Gursky - 99 Cent II Diptychon (větší obrázek po rozkliknutí)

 

Gurského fotografie jsou velké, plné barev, detailů a netradičních pohledů na objekt a prostor jako takový. Jeho tvorba se zabývá obřími exteriéry a interiéry, člověkem jako součástí masové konzumní společnosti, sociálním pohledem na high-tech architekturu, ale také netradičními přírodninami scenériemi.

Zdroje: Wikipedia, Referáty-seminárky, Aukční síň Christie’s.

 

  One Response to “Nejdražší fotografie na světě je fotografie A.Gurského”

  1. […] K malému zamyšlení mě inspiroval Radek Fiala. Píše zde o své nejprodávanější fotografii a pak obrací pozornost čtenáře k fenoménu s názvem Andreas Gursky. Jeho “prostinká” fotografie Rýna se prodala za 4,3 milionu dolarů, což je bratru osmdesát melounů Kalouskovy tvrdé koruny. Fotografie je to parádní, ať si říká kdo chce co chce. Je pravda, že na její nákup spotřebujete nejméně dva obrazy našeho Františka Kupky. Konečně není to náhodný pokus autora, má toho za sebou už hodně. Jestli si chcete o něm něco přečíst, tak tady. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)