Pro 062011
 
ZPS14

Před rokem jsem napsal článek s názvem „Zoner Photo Studio a zásuvné moduly„. Článek se týkal zásuvných modulů (chcete-li pluginů) od společnosti Nik Software, které bylo možné spustit i v prostředí ZPS. Ná mé staré konfiguraci počítače (Intel Celeron 2,80 GHz + Windows XP SP3) to fungovalo bez obtíží. Po přechodu na „silnější stroj“ a na novější operační systém (AMD Phenom II X6 a OS Windows 7 64bit) však pluginy pod ZPS přestaly fungovat. I podle Vašich ohlasů jsem zjistil, že s pluginy od Nik Software nebude v prostředí ZPS něco v pořádku. Ale nic moc se nestalo, musí se na to totiž jinak.

Pluginy od společnosti Nik Software (Color Efex Pro 4, HDR Efex Pro, Silver Efex Pro 2, Viveza 2 a ostatní) se dají spouštět z prostředí ZPS, jen se musí tyto pluginy asociovat s určitými soubory, se kterými mají pracovat. Není to nic složitého, stačí chvilka a je hotovo.

 • V menu Nastavení zvolte Možnosti.
 • Klepněte na „Uživatelské aplikace“.
 • Pak klepněte na tlačítko „Přidat“
 • Otevře se vám průzkumník Windows. Na svém disku najděte soubor který chcete asociovat. Musí to být spustitelný soubor, tedy s příponou .EXE (např. Color Efex Pro 4.exe). Takto si můžete nadefinovat více programů k pozdější asociaci. V rozbalovací liště „Seznam aplikací“ se zobrazí všechny programy, které jste přidali.
 • Ve sloupci Formát se zobrazují různé formáty souborů (přípony). Najděte si ty, které používáte, označit jich můžete i více pomocí klávesy CTRL a klikání myší. Doporučuji vám tyto soubory: .JPEG, .JPG, .TIF, .TIFF, .DNG. Formát RAW (přípona podle výrobce fotoaparátu, např. Olympus má .ORF, Nikon .NEF, atd.) raději vynechejte – viz níže.
 • V seznamu aplikací vyberte program, který budete přiřazovat a pak klepněte na tlačítko „Přiřadit aplikaci“. Chcete-li přiřadit k souborům více aplikací, tento bod opakujte.
 • Pak klikněte na tlačítko „OK“.
 • Hotovo.

Takže teď máme aplikace (pluginy) přiřazeny k souborům. Plugin spustíme tak, že v Průzkumníku klepnete pravým tlačítkem myši na obrázek, na který chcete plugin aplikovat. V kontextovém menu najdete novou položku „Aplikace“ (úplně dole), ve které se vám zobrazí názvy pluginů, které jste přetím k souborům přiřadili. Pokud v kontextovém menu nenajdete položku „Aplikace“, žeřejmě jste k danému typu souboru nepřiřadili žádnou aplikaci. A teď přijde jedno velmi důležité upozornění:

PŘED APLIKACÍ PLUGINU NA FOTOGRAFII SI UDĚLEJTE JEJÍ KOPII !!!

Zpracujete-li pluginem nějakou fotografii, máte pak pouze dvě možnosti: „Cancel“ a „Save“. Když použijete „Cancel“, nic se nestane, plugin se zavře a obrázek zůstane nezměněn. Pokud ale zvolíte „Save“, obrázek se uloží na váš disk a původní soubor se přepíše !!! Proto pracujte s kopií, kterou si raději nakopírujte do nové složky. A také raději nepracujte přímo s RAWy.

Byli-li jste zvyklí pracovat s pluginy od společnosti Nik Software a nechcete kvůli tomu kupovat o mnoho dražší Adobe Lightroom, nebo dokonce Adobe Photoshop, můžete v tom směle pokračovat. Investice do Zoner Photo Studio, nyní ve verzi 14, je velice přijatelná. Pluginy od Nik Software ale stojí o něco více.

Na následujících obrázcích je vyobrazen celý výše uvedený postup. Pod každým obrázkem je popis.

 

Program Zoner Photo Studio podporuje zásuvné moduly – filtry, které jsou kompatibilní s Adobe Photoshopem. Přípona těchto filtrů (souborů) musí být .8bf. Těchto filtrů existuje celá řada, ať už komerčních, nebo volně dostupných. Pokud chcete nějaký ten filtr používat, musíte si jej na internetu najít. Stačí do vyhledavače napsat frázi „free 8bf“. Přidání tohoto filtru (zásuvného modulu) se provádí opět přes menu „Možnosti„, tentokrát zvolte kartu „Zásuvné moduly„. Klepnete na „Přidat“ a najděte složku na vašem PC, ve kterém se filtr (filtry) nachází. Klepnutím na „OK“ vše potvrdíte. Filtr pak vyvoláte tak, že si v Editoru v menu „Efekty“  najdete „Zásuvné moduly„. Po najetí myší na tento nápis se zobrazí seznam nainstalovaných zásuvných modulů. Stačí si zvolit ten, se kterým chcete pracovat.

Celý postup jsem demonstroval v programu Zoner Photo Studio 14 ve verzi Professional.

 

  17 komentářů to “Zoner Photo Studio a zásuvné moduly podruhé”

 1. Zcela náhodou jsem našla tento blog, určitě se ještě vrátím, pro mě velmi zajímavé návody jak na problém. Občas ráda použiji nějaký ten filtr a jejich přidání se mně ne vždy podařilo. Moc díky a těším se na další články. M.

  • Jsem rád, že jste zde našla, co jste potřebovala. Děkuji za návštěvu, rád Vás tady kdykoliv uvidím 🙂

 2. Dobrý den,je možné ovlivnit kvalitu ukládaného souboru,nebo je vždy ztrátový? Například z 12 Mb fotografie jsou 2 Mb.Děkuji.

  • Dvakrát ano pro Vaši otázku. Kvalitu souboru.JPEG lze ovlivnit a soubory .JPEG jsou vždy ztrátové. Pokud ukládáte soubory při převodu z formátu .TIFF, nebo přímo z RAW, máte možnost zvolit kvalitu formátu .JPEG. V Zoner Photo Studio se zobrazí dialogové okno, ve kterém lze nastavit kvalitu souboru 1 až 100%. V Adobe Photoshop je to zase stupnice 0 až 12. Doporučuji ukládat tyto soubory vždy s co nejvyšší možnou volbou, hlavně pokud máte v úmyslu fotografie tisknout. Možná u fotografií, které hodláte vložit na některé internetové stránky bych se nebál zvolit i nižší hodnoty, např. 85% v ZPS, resp. 8 v Photoshopu, kvůli velikosti.

 3. Do 64bit Zoneru 64bit zasuvný Nik, alebo 32bit?

 4. Mám win 64 a chcel som si nainštalovat plugin Neat Image for Photoshop na redukciu šumu do zoneru cez možnosti/pridať pluginy. Keď chcem pokužiť plugín tak je na ňom krížik a nemôžem ho použiť. Čo mám robiť aby som ho mohol použiť? Diky Igor

  • Přesně o tom je tento článek. Pokud je v Pluginech u názvu křížek, nelze tento plugin použít jako plugin, ale jako aplikaci. Doporučuji přečíst si článek a postupovat podle rad v něm uvedených.

 5. Skvelý článok, asi by som to sám nerozchodil. Dnes mi na Windows 7 ZPS 16 funguje s NIC Color Efex Pro 4. Formáty ako JPG, TIF su O.K.,ale NEF mi nemože natiahnuť – Could not load image. Stiahol som aj nový kodek od Nikonu, ale aj tak to nepracuje. Viete poradiť čo s tým? Ďakujem, W.

  • Díky 🙂 Na váš problém je jednoduchá rada. Totiž žádný plugin z balíčku Nik Software neumí dělat s RAWy (NEF). Je třeba RAW „vyvolat“ v editoru a uložit jej nejlépe jako TIFF a pak můžete použít Color Efex, nebo jiný. Tak hodně zdaru!

 6. Dobrý den, právě jsem dle postupu přiřadil Colour effex 3.0 win en a po klepnutí na něj v aplikaci se nainstaluje na C: a tím to skončí. Asi dělám někde chybu.

  • Nerozumím přesně otázce, ale mám dojem, že plugin nemáte nainstalovaný a že do ZPS přiřazujete instalační soubor pluginu. Nejdříve naistalovat plugin(y) a pak přiřazovat 🙂

 7. Díky za komentář. Potřeboval bych to ale upřesnit ústně- Je vám možno zavolat?

  • Dělal jsem chybu – již je vše v pořádku. Díky za nakopnutí.

   • Tak HURÁ! To jsem rád, že se to podařilo. Mohl by jste napsat, v čem byl problém? Možná tím pomůžete i někomu jinému s podobným problémem. Děkuji.

 8. […] Plugin Analog Efex Pro je určen spíše pro hračičky, než pro vážnou práci. Vzhledem k tomu, že je tento plugin v rámci celého balíčku Google Nik Collection zdarma, může se hodit. Analog Efex Pro funguje i pod Zoner Photo Studio. Jak v ZPS pluginy zprovoznit najdete tady. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)