Led 012012
 
nikon_new

Jak dlouho nás nechá Nikon ještě čekat na své novinky v segmentu digitálních zrcadlovek? Mnozí z vás, stejně jako já, jste už netrpěliví a právem se ptáte, kdy už to bude? Další výrobce fototechniky, firma Olympus, má zase velký problém s účetnictvím a nabízí se otázka: je to opravdu konec této značky, která si během svého dlouhodobého působení na trhu vydobyla své jméno? Nabízím vám svou teorii.

 

Nikon

Co by mohlo být příčinou zdržení uvedení na trh nových těl DSLR, o kterých se už rok mluví (viz článek zde)? Nikon měl velké problémy se svou filiálkou v Thajsku. Velká povodňová vlna, která se šířila téměř celým Thajskem, se nevyhnula ani průmyslovému parku Rojana v provincii Ayutthaya, kde má Nikon svou továrnu na digitální zrcadlovky Nikon D3100 a Nikon D5100 a low-endové objektivy (články zde). Nikon díky záplavám utrpěl velké materiální škody a musel tak investovat nemalou sumu peněz do obnovy výrobního zařízení. Na zdržení nových těl DSLR se jistě podepsalo i zemětřesení a vlna tsunami v Japonsku.

Další možnou skutečností, která zbrzdila uvedení následníků D700 a D3, je rychlý vývoj a uvedení na trh bez-zrcadlových fotoaparátů Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 (článek zde). Myslím si, že u Nikonu to bylo obdobné, jako před třemi lety u Olympusu, kde přerušili vývoj DSLR aby uvolnili kapacity a prostředky pro vývoj svých bez-zrcadlovek Olympus PEN. Nikon si uvědomil, že poptávka po bez-zrcadlovkách roste a tak pochopitelně nechtěl zůstat pozadu.

nikon_new

 

Olympus

Olympus svým skandálem s účetnictvím si zadělal na pěkný průšvih. Jestli tato značka přežije, či nikoliv, se pozná časem. Mám ale zato, že Olympus zůstane Olympusem ještě dlouhá léta. Nemyslím si, že by to byl její konec. Nabízí se několik možných scénářů. Olympus to ustojí, to je jedna z možností. Nebo Olympus někdo koupí. Šušká se, že možným zájemcem o Olympus by mohla být firma Fujifilm, která se také zabývá výrobou lékařské techniky. Fujifilmu by se tak otevřel nový trh, který dosud opanoval Olympus. Ale to se zdá být nepravděpodobné. Řekl bych, že tento rok rozhodne.

Navzdory tomu všemu se od Olympusu dočkáme nové řady bez-zrcadlových fotoaparátů. Olympus totiž nedávno ústy svého managera, pana Ogawy, nastínil další novou strategii firmy (článek zde). Nedávné uvedení nového objektivu Olympus Micro Zuiko Digital ED 12-50/f3,5-6,3 EZ, který je prachu a vodě odolný, dává tušit, že musí přijít na trh nové tělo, které bude také prachu a vodě odolné. Tyto dvě indicie (Ogawa a nový objektiv) nastiňují, že se v žádném případě nebude jednat o fotoaparáty PEN, ale o zcela novou řadu bez-zrcadlových přístrojů. Nic překvapivého, konkurence má také dvě řady svých bez-zrcadlovek. Jak ale bude nové tělo vypadat? Šušká se, že by to měl být dálkoměrný přístroj, podobně, jako je Fujifilm X100. Jiné zdroje uvádějí, že Olympus vyvíjí nový elektronický hledáček. Ať už tak, či onak, každopádně „to“ hledáček mít bude. Samozřejmě, že tělo bude kompatibilní s objektivy a příslušenstvím pro přístroje Micro 4/3. Jak bude nový fotoaparát vypadat? Toť otázka. Ale jsou jen dvě možnosti. Buď to bude zcela nový design, nebo si vývojáři Olympusu opět vzali příklad v historii své firmy a použijí design přístroje vyráběného v minulosti, podobně, jak tomu bylo u PENů. Té druhé možnosti jsou nakloněni i na serveru www.43rumors.com, kde „už vědí“, že nová řada přístrojů Micro 4/3 bude vypadat jako Olympus-35 SP, který se vyráběl od roku 1969.

Olympus-35 SP

Tolik úvahy o nových fotoaparátech značek Nikon a Olympus. Jak to všechno bude se dovíme velice brzy. Od 10. do 13.ledna 2012 se koná v Las Vegas výstava PMA a CES, na které se tyto značky určitě vytasí s něčím novým. A pokud to nebude na této výstavě, pak to bude určitě na další výstavě CP+ Camera & Photo Imaging, která se koná v Yohokamě v Japonsku v termínu od 9. do 12.února 2012 (článek zde).

 

  2 komentáře to “Co se vaří u Nikonu a Olympusu”

 1. Dobrý den,
  děkuji za pěkný přehled. Jen bych se rád zeptal k následujícící poznámce:
  „Té druhé možnosti jsou nakloněni i na serveru http://www.43rumors.com, kde „už vědí“, že nová řada přístrojů Micro 4/3 bude vypadat jako Olympus-35 SP, který se vyráběl od roku 1969.“
  V článcích na 43rumors to nevidím. Články jsou mnohem opatrnější. Našel jste to tam někde v diskusích od autora tohoto serveru či od jeho uživatelů?

  • Všechny „rumors“ weby berte prosím s rezervou, oni totiž vždycky všechno vědí. Nemusí to tak být. Je to stejné, jako s jedním našim bulvárním plátkem 🙂 I když není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.
   Konkrétní článek o nových mirrorless fotoaparátech Olympus je tady.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)