Led 062012
 
Nikon D4

Společnost Nikon Corporation s potěšením oznamuje uvedení nové digitální zrcadlovky Nikon D4, fotoaprátu s FX formátem (tedy s čipem 24 x 36 mm), který se stal novou vlajkovou lodí společnosti Nikon v segmentu jednookých zrcadlovek. Nikon tento fotoaparát představí široké veřejnosti na výstavě CES, která se bude konat od 10. do 13. ledna 2012 v Las Vegas v Nevadě, USA.“ Toliko úvod z tiskové zprávy. Uživatel by řekl „no konečně!“

 

Nová digitální zrcadlovka Nikon D4 je vybavena novým CMOS snímačem o velikosti 23,9 x 36 mm a s rozumným rozlišením 16,2 MPx, který si Nikon sám vyvinul. Nejnovější obrazový procesor EXPEED 3 je speciálně optimalizovaný pro digitální zrcadlovky. Přístroj nabízí vynikající kvalitu obrazu v širokém spektru světelných podmínek díky možnosti nastavení citlivosti 100 – 12800 ISO (v rozšířeném módu 50 – 204800 ISO).

Autofokus obsahuje 51 zaostřovacích bodů, z nichž 15 je křížového typu. Všech 51 zaostřovacích bodů je plně funkčních při použití objektivů se světelností f/5,6. Navíc 11 (5 uprostřed a po třech na stranách)  bude plně funkčních i při použití teleobjektivu se světelností f/8. To znamená přesnější a rychlejší zaostřování při použití super teleobjektivů Nikkor, včetně použití telekoventorů. Je zde použit nový Multi-CAM 3500FX AF senzor. Sériové snímání je možné rychlostí 10 fps ve formátu FX.

Speciální tlačítko pro zapnutí nahrávání videa najdeme u spouště. Video umí Nikon D4 nahrávat ve Full HD (1920 x 1080) při 30 snímcích za vteřinu a k dispozici jsou tři formáty záznamu. Je podporována H.264/MPEG-4 AVC komprese videa. Maximální délka videa je 29 minut a 59 vteřin (důvody nehledejte u Nikonu, ale ve směrnicích EU). Citlivost při snímání videa lze nastavit od 200 do závratných 204800 ISO. D4 je vybaven speciálním konektorem pro připojení externího mikrofonu, který umožní stereo nahrávky. Najdeme zde i konektor pro stereo sluchátka.

Nikon D4 podporuje nové generace paměťových karet. Najdeme zde podporu pro UDMA-7 CF karty a dokonce i pro vysokorychlostní XQD paměťové karty (článek zde), což znamená, že Nikon D4 má dva sloty pro tyto karty. Kromě vestavěné kabelové LAN podporuje D4 také vysokorychlostní přenos snímků pomocí bezdrátové sítě LAN, za předpokladu použití příslušenství WT-5.

Dé čtyřka je vybavena moderním systémem detekce motivu, který podporuje mimo jiné rozpoznání obličeje. Nový RGB snímač s 91.000 pixely detekuje lidské obličeje pro častější doostřování AF při použití funkce Auto Area AF. Pokud se ve snímané scéně objeví obličej, 3D Color Matrix III nastaví optimální expozici.

Závěrka fotoaparátu je testována na 400.000 cyklů. Tělo je zhotoveno z hořčíkové slitiny, které je díky O-kroužkům odolné vůči prachu a vodě. Časosběrná funkce vám dovolí pořizovat fotografie ve zvolených intervalech. Hledáček má téměř 100% pokrytí a zvětšení 0,7x. 3,2″ LCD displej s 921 tísíci pixely má zesílené sklo a široký pozorovací úhel. Virtuální horizont se zobrazuje jak na LCD displeji, tak i v hledáčku.

Cena fotoaparátu je 5.658 EUR a bude k dipozici od 16. února 2012. Více informací o této novince najdete na stránkách společnosti Nikon.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)