Led 162012
 

S 1,861 miliónů čtverečních metrů čisté výstavní plochy, na kterých vystavovalo 3100 firem. CES @ PMA 2012 se stal největším veletrhem v celé své 44 let trvající historii. Byl ale tak bohatý na novinky? Pokud vezmeme v úvahu celý rozsah veletrhu, pak určitě ano. Podíváme-li se na odvětví fotografie, pak můžeme říct, že výrobci ničím novým, či převratným, neoslnili. Výjímkou potvrzující pravidlo je zcela jistě Fujifilm s novým CSC fotoaparátem Fujifilm X-1 Pro.

 

Všichni výrobci fototechniky uváděli své novinky pouze v segmentu kompaktních fotoaparátů určené pro široké masy fotografující veřejnosti. Těch bylo nespočet. Trend v segmentu kompaktů nesměřuje bohudík k navyšování počtu megapixelů, ale ke zvětšování samotných obrazových senzorů. A to je dobře. Důkazem toho nechť je Canon G1 X.

S jistým zarmoucením však musím konstantovat, ža ani jeden z výrobců fototechniky neuvedl přímo na veletrhu novinku v podobě digitální zrcadlovky. Ano, je tady Nikon D4, ale ten byl ohlášen týden před veletrhem. Ale budíž, tak tedy Nikon byl jediný, který ohlásil novou digitální zrcadlovku. Nicméně se jedná o profesionální přístroj pro několik vyvolených, amatér si ho nekoupí. Apropó: kde je Nikon D800? Ostatní z velkých hráčů jsou na tom podobně. Canon uvedl profesionální DSLR Canon EOS-1D X už na podzim loňského roku a od té doby nic. Olympus ohlásil, že by mohl být nástupce E-5. Taky profi třída. U Pentaxu se na veletrhu pouze zmínili o nové DSLR. Nic konkrétního ze zástupců Pentaxu však nevypadlo. Takže? Takže to vypadá zřejmě tak, že low-endovým zrcadlovkám zřejmě zvoní hrana. Profi třídu si výrobci ponechají, někteří se budou věnovat i střední, polo-profi třídě. Ale low-endů už asi moc neuvidíme, pro amatéry jsou tady přece CSC fotoaparáty.

Ve třídě CSC fotoaparátů se strhla mela okolo stánku Fujifilmu. Firma vstoupila na trh CSC fotoaparátů ve velkém stylu. Jejich Fujifilm X-Pro 1 byl opravdu tahákem (jediným?) letošního veletrhu CES@PMA. V čem je „fujina“ X-Pro 1 tak vyjímečná? Podívám se na ni podrobně v jednom z následujících článků. Ale to bylo i v segmentu CSC fotoaparátů vše. Olympus se pyšnil (a právem) svými CSC fotoaparáty PEN E-P3, PEN E-PL3 a PEN Mini. K tomu se chlubil i novým objektivem Olympus Micro Zuiko Digital ED 12-50/f3,5-6,3 EZ, který je určen spíše k filmování,  i když zvládne i fotografii. Nikon má své dva CSC fotoaparáty Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 a k tomu pár objektivů. Panasonic vystavoval už po několikáté makety nových objektivů pro CSC MFT. Má jít o Panasonic Lumix G Vario 12-35/f2.8 ASPH Power O.I.S. a Lumix G Vario 35-100/f2.8 ASPH Power O.I.S. zoom objektivy. Aspoň Panasonic odtajnil světelnost těchto objektivů, bude to f/2,8 v celém rozsahu zoomu. A Canon? Ten stále trh s CSC fotoaparáty ignoruje.

Pár veletržních střípků:

  • Britská vláda si vybrala fotoaparát Sigma SD1 na pomoc při řešení závažných trestných činů. Pomocí infračervené fotografie budou policisté hledat stopy krve. Kolik fotoaparátů Sigma dodá britské vládě však z důvodů utajení zveřejněno nebylo.
  • Pentax chce dále rozvíjet řadu DSLR. Mluvčí Pentaxu však byl velice málomluvný a nechtěl prozradit o co půjde. Trval však na tom, že Pentax musí uspokojit všechny vrstvy uživatelů, tedy včetně amatérů. Řekl také, že povodně v Thajsku způsobily nedostatek komponent pro výrobu DSLR.
  • Je velmi nepravděpodobné, že by Sigma vyráběla objektivy pro Nikon 1 V1 a J1. A pokud i Canon vstoupí na trh CSC fotoaparátů, Sigma nemá zájem, pokud to budou fotoaparáty podobné Nikon 1.
  • Fujifilm uvedl na trh limitovanou edici fotoaparátu Fujifilm X100. Jedná se o celočerné provedení tohoto fotoaparátu. Vyrobí se pouze 10.000 kusů a každá sada bude obsahovat černé kožené pouzdro, kovový kryt objektivu, kovový adaptér na filtry a ochranný filtr. Fujifilm X100 Black Limited Edition nepůjde do volného prodeje. Takže máme smůlu.
  • Na letošním CES@PMA bylo k vidění hodně fotoaparátů se zabudovanou Wi-Fi technologií.

A to je z letošního veletrhu CES@PMA 2012 vše. Věřím, že co výrobci nestihli na tomto veletrhu, stihnou na veletrhu dalším, kterým je CP+ Camera & Photo Imaging. Ten se koná za měsíc v japonské Yohokamě v termínu od 9. do 12. února 2012. Uvidíme tam snad konečně Nikon D800? Oslní nás Olympus novou řadou CSC fotoaparátů? Překvapí Canon svým prvním CSC fotoaparátem? Uvidíme, necháme se překvapit.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)