Tiffen Variable ND filtr

Firma Tiffen vystavovala na veletrhu CES@PMA 2012 nové neutrální filtry s proměnlivou hustotou. Tyto variabilní ND filtry nabízejí fotografům a kameramanům výhodu kombinace sedmi filtrů v jednom. Umožňují nepřetržitou kontrolu množství světla procházející objektivem v rozmezí od 2EV (ND 0,6) do 8 EV (ND 2,4). Tiffen Varible ND filtr je zhotoven z vysoce kvalitního optického skla, což jej výrazně odlišuje od konkurence, která používá k výrobě filtrů pryskyřici. Optické sklo poskytuje ve srovnání s plastem nebo pryskyřicí optimální kvalitu obrazu.

Sedm filtrů v jednom má několik výhod. Především jde o pohodlí při fotografování a filmování. Není nutné stále měnit filtry dle potřeby, stačí otočit kroužkem. Ušetří se tak nejen čas, ale i místo v brašně. Navíc je také zvýhodněn cenově. Tiffen Variable ND filtr vyjde daleko levněji, než je pořizovací cena sedmi filtrů.

Tiffen Variable ND filtr funguje podobně, jako cirkulační polarizační filtr. Otáčením prstence regulujeme množství světla procházejícího objektivem v rozmezí od 2 EV (ND 0,6) do 8 EV (ND 2,4).

Tiffen Variable ND filtr se vyrábí v průměru 77 mm, který lze pořídit za 239,99 USD. Nově firma Tiffen uvedla na trh tento filtr v dalších dvou průměrech, a to 58 mm a 72 mm. Ceny těchto dvou průměrů filtrů nejsou zatím známy.

Tiffen Variable ND Filter

Kvalita variabilních ND filtrů je diskutabilní.  Je známo, že čím větší hustota filtru, tím větší potíže nás mohou při fotografování čekat. Jedna může dojít k nerovnoměrné expozici, nebo k výraznému barevnému posunu. Na to také firma Tiffen na svých stránkách upozorňuje. Bylo by zajímavé porovnat několik těchto variabilních ND filtrů od různých výrobců v praxi.

Více na www.tiffen.com.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *