Olympus OM-D alias Olympus E-M5 (tisková zpráva)

Tak jak manager Olympus Corporation, pan Ogawa, slíbil, tak se i stalo. Olympus uvádí novou řadu bez-zrcadlovkových fotoaparátů v profesionální řadě. Prvním typem této řady je Olympus OM-D. Aby to nebylo tak jednoduché, má tento fotoaparát ještě jedno označení, a to Olympus E-M5. Vzorem pro desing OM-D se stal Olympus OM-4 (tedy nikoliv OM-1 jak bylo avízováno), poslední z řady profesionálních zrcadlovek systému OM. A jelikož se v tomto roce slaví 40-té výročí uvedení systému OM, dalo by se říct, že označení OM-D je jakousi poctou tomuto systému. Písmenko „D“ pak signalizuje, že se jedná o digitální přístroj.

 

Druhé označení pak dává najevo, že se jedná o fotoaprát spadající do rodiny E systému. Zdali to tak opravdu je, se snad dovíme později.

Přečtěte si tiskovou zprávu:

TISKOVÁ INFORMACE

Rychlost a sofistikovanost v kompaktním balení – přivítejte novou generaci fotoaparátů.

Rychlejší, ostřejší, chytřejší: prachotěsný a voděvzdorný Olympus OM-D, s převratným stabilizátorem, elektronickým hledáčkem a novými objektivy.

Olympus OM-D

Praha, 8. února 2012 – Olympus pokračuje v chovu čtyřicetiletého čistokrevného rodokmenu proslulých fotoaparátů řady OM a přináší na trh první digitální model řady OM-D, který je jako první (*1) fotoaparát na světě vybaven 5-ti osým stabilizátorem obrazu (IS), který eliminuje rozostření snímků i videí prakticky za všech okolností. Uživatelé uvidí stabilizaci přímo v novém rychlém elektronickém hledáčku již při samotné kompozici. Zároveň jistě ocení veškeré výhody, které sebou nese vylepšený nejrychlejší zaostřovací systém na světě FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology), který lze najít také ve fotoaparátech řady PEN. Nový 16.1 megapixelový Live MOS senzor pracuje v tandemu s výkonným obrazovým procesorem TruePic VI a společně dosahují ohromujících výsledků v obrazové kvalitě i vysoké citlivosti. Elektronický hledáček s vysokým rozlišením 1.44 milionu pixelů je univerzální pomůckou sloužící nejen k pohodlné kompozici, ale také k okamžitému náhledu na korekce jasu, barevného podání a dalších úprav provedených ještě před stisknutím spouště. Tento rychlejší, ostřejší a chytřejší fotoaparát je navíc oděn do odolného prachotěsného a voděvzdorného hořčíkového těla, které činí z fotoaparátu OM-D přístroj do každého počasí a prostředí. Nové příslušenství, kam patří volitelný bateriový grip HLD-6, adaptér pro 4/3 DSLR objektivy MMF-3 a blesk FL-600R, mu jen přidávají na univerzálnosti. Dva nové objektivy s pevnými ohnisky, na kterých pracuje vývojové oddělení společnosti Olympus, jsou pak jakousi třešinkou na dortu jedinečného systému Micro 4/3, pod kterým je řada OM-D postavena: portrétní objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm 1:1.8 (ekv. 150mm) a makro objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 (ekv. 120mm). Tělo OM-D (E-M5) bude v prodeji ve stříbrném a černém provedení.

Prvotřídní rychlost
Zkušení a pokročilí fotografové jistě ocení výhody rychlého ostřené fotoaparátu OM-D. Nový fotoaparát využívá technologie FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology), tedy doposud nejrychlejší technologie ostření na fotoaparátech s výměnnými objektivy. Stejný sytém lze najít např. u fotoaparátu Olympus PEN E-P3, jehož čtecí frekvence snímače dosahuje 120 s/s. Rychlost komunikace mezi tělem a objektivem byla optimalizována, zatímco systém MSC (Movie & Still Compatible) byl také zdokonalen pro dosažení vyšší rychlosti AF zaostřování. Při zapnutém sekvenčním snímání dokáže fotoaparát pořídit až 9 snímků za sekundu. Se zapnutým automatickým zaostřováním pak dosáhne rychlosti 4.2 s./s (*3). Výrazně se také zkrátila prodleva (zatmění) živého náhledu těsně po expozici. K tomu došlo použitím samostatných jader obrazového procesoru TruePic VI pro ukládání snímků a pro zobrazování živého náhledu. Výstupní data potřebná pro zobrazení živého náhledu na obrazovce tak jsou zcela nezávislá na simultánně se odehrávajícím ukládání právě pořízeného snímku.

Prvotřídní obrazová kvalita a barevné podání, plus zdokonalené umělecké filtry
Nový High-Speed Live MOS senzor použitý ve fotoaparátu OM-D disponuje 16.1 miliony pixelů a je propojen s výkonným obrazovým procesorem TruePic VI, se kterým dokáže společně omezit hladinu šumu i při vysokých citlivostech, které lze na OM-D nastavit až na úroveň ISO 25600. Díky vysokému dynamickému rozsahu dochází k přesnější reprodukci velmi jasných partií snímků. Technologie zpracování jemných detailů, poprvé představena na zrcadlovce Olympus E-5, eliminuje výskyt moiré a pseudo barev, zatímco technologie Real-Colour je použita pro přesnou reprodukci těžko zobrazitelných barev, jakou je např. emeraldově zelená. OM-D nabízí svým uživatelům také nový umělecký filtr “Key Line” (Komiks), který zesiluje obvodové kontury a dodává snímku vzhled komiksové ilustrace. Bracketing uměleckých filtrů pak dokáže na jedno stisknutí spouště vyrobit veškeré variace všech filtrů, které fotoaparát nabízí.

Prvotřídní hledáček
Elektronický hledáček s rozlišením 1.44 milionu pixelů je první EVF hledáček, vestavěný do bezzrcadlového fotoaparátu Olympus s výměnnými objektivy. Poskytuje 100% pokrytí záběru, max. 1.15x zvětšení a 18mm optický člen. Extrémně rychlá obnovovací frekvence je velmi důležitá především při focení rychlých sportovních akcí, zatímco prvotřídní optický design zajišťuje dokonale čistý a ostrý pohled na celou plochu hledáčku, bez zjevné vinětace v periferních oblastech. Vestavěný oční senzor detekuje přiložené oko a automaticky přepíná mezi hledáčkem a hlavní obrazovkou. Spodní informační panel zobrazený v hledáčku neustále zobrazuje důležité expoziční hodnoty a informace potřebné k focení. Elektronický hledáček, na rozdíl od toho optického, navíc dokáže pomoci při kreativním využití fotoaparátu. Jakékoli změny, ať už v expozici, vyvážení bílé, v nastavených uměleckých filtrech, to vše lze sledovat živě přímo v elektronickém hledáčku ještě před samotným stisknutím spouště. Řada kreativních funkcí a režimů, které lze sledovat přímo v hledáčku je doplněna i o nový prvek, totiž samostatnou korekci světlých a tmavých partií snímku pomocí křivky, která je do snímku promítnuta. Všechny úpravy tak činíte, aniž byste museli sejmout oko z hledáčku a ztratit tak přehled o celkové kompozici.

Prvotřídní, první (*1) 5-ti osý stabilizátor obrazu (IS) na světě
Standardní stabilizační systémy běžně kompenzují pouze dva rotační pohyby fotoaparátů – kolem horizontální a kolem vertikální osy. Ve skutečnosti však dochází k otřesům a pohybům fotoaparátu celkem v pěti směrech. Nový stabilizační systém proto kompenzuje nejen pohyb rotační kolem osy X a Y, ale také směrový posuv po těchto osách a zároveň rotační pohyb podél osy Z. Především při focení makroskopických detailů tak oceníte schopnost stabilizátoru kompenzovat veškeré pohyby fotoaparátu. OM-D je připraven kompenzovat pohyby také při pohybu, např. při natáčení videa za chůze.

Prvotřídní video funkce
Vestavěný stabilizátor obrazu IS se postupně vyvinul v prvotřídní MSC (Movie and Still Compatible) IS stabilizační systém, který poskytuje vylepšenou stabilizaci i při natáčení video sekvencí. Kameramani, kteří preferují následný střih a editaci záběrů na platformě PC, jistě ocení použitý formát v rozlišení FULL HD, totiž formát MOV (MPEG-4 AVC/H.264). Nabízí maximální délku záznamu jedné sekvence až 29 minut. Na výběr je také tradiční video formát AVI (Motion JPEG). Vysoce kvalitní lineární PCM audio záznam je použit u obou formátů. Kromě řady uměleckých filtrů, které lze ve video sekvencích použít, jsou nově k dispozici i efekty One-shot echo a Multi-echo.

Prvotřídní ovládání a spolehlivost
Kromě vylepšení týkajících se elektronického hledáčku, je OM-D vybaven také 3.0” OLED obrazovkou, kterou lze vyklápět až o 80° směrem nahoru nebo směrem dolů max. o 50°. Focení z nestandardních úhlů je tak výrazně jednodušší. Obrazovka využívá speciální matrici s celkem 610.000 pixely, které jsou schopny zobrazit snímky a video sekvence v rozlišení ekvivalentnímu VGA. Výklopná OLED obrazovka je navíc dotyková, díky čemuž lze komponovaný objekt rychle zaostřit i vyfotit pouhým dotykem prstu na displeji. Pracná aretace expozice a ostření s posunem kompozice je tak dávnou minulostí. Chcete-li zaostřit na objekt, který se právě nacházív pravém horním rohu obrazovky, není nic snazšího, než na toto místo ťuknout prstem a snímek je hotový. Další významnou inovací je zobrazení snímku foceného v režimu B přímo na displeji. Při dlouhých expozicích v řádech několika vteřin či minut vidíte u běžných fotoaparátů finální snímek vždy až po dokončení expozice. V případě OM-D můžete sledovat postupné prokreslování snímku na obrazovce v reálném čase. Pokud se vám zdá snímek již přijatelný, expozici můžete kdykoli ukončit. OM-D je fotoaparát, na který je spolehnutí i v extrémních podmínkách a situacích. Je dokonale chráněn před všemi povětrnostními vlivy, protože obsahuje celou řadu gumových O-kroužků a těsnění, které z něj činí dokonale prachotěsný a voděvzdorný pracovní nástroj. Abyste se nemuseli bát výměny objektivů i za těchto situací, je OM-D vybaven patentovaným antiprachovým filtrem Olympus SSWF (Super-Sonic Wave Filter), který se automaticky aktivuje při každém zapnutí fotoaparátu. Čirá membrána umístěná před snímačem tak díky extrémně rychlým ultrazvukovým vibracím dokáže setřást veškeré prachové nečistoty.

Prvotřídní nabídka objektivů
OM-D je plně kompatibilní se všemi Micro 4/3 objektivy. Objektivy Olympus budou navíc brzy doplněny o dva optické skvosty s pevnými ohnisky: portrétní objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm 1:1.8 (ekv. 150mm) a makro objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 (ekv. 120mm). 75mm objektiv bude stejně, jako již existující objektiv 12mm 1:2.0, celokovový v unikátním designu, a umožní pořizování jedinečných portrétů, ale i zachycení sportovních událostí v hale, bez použití blesku. Prachotěsný a voděvzdorný objektiv s ohniskem 60mm nabídne makro zvětšení až 1:1 a nejkratší zaostřovací vzdálenost 19cm. OM-D (E-M5) tělo bude v prodeji v černém a stříbrném provedení od dubna 2012. Ve stejnou dobu se objeví také kit stříbrného nebo černého těla v kombinaci s černým objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm 1:3.5-6.3.

Olympus OM-D

Olympus OM-D – hlavní charakteristika:
• Rychlost – nejvyšší na světě (*2). Zaostřovací systém FAST AF plus 3D tracking pro dokonalejší zaostření pohybujících se objektů
• 16.1 megapixelový nový Live MOS senzor, pro vysoké rozlišení a excelentní výkon za špatného světla
• Vestavěný elektronický hledáček s rozlišením 1.44 milionů pixelů s unikátním optickým designem pro omezení vinětace, 100% pokrytí záběru a extrémně krátká zobrazovací prodleva
• Výkonný obrazový procesor TruePic VI pro rychlý start fotoaparátu a dokonalou kvalitu obrazu (max. citlivost při focení snímků až ISO 25600)
• Ultra-efektivní stabilizátor obrazu vestavěný v těle fotoaparátu. První (*1) 5-ti osý stabilizátor obrazu na světě pro dokonale ostré snímky i video záběry s libovolným nasazeným objektivem.
• Kompaktní lehké tělo pokračující ve šlépějích slavné řady OM je vyrobeno z hořčíkové slitiny a je kompletně prachotěsné a voděvzdorné
• Plně kompatibilní s ostatními produkty Micro 4/3 standardu, včetně všech Micro 4/3 objektivů
• Další objektivy na cestě – M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm 1:1.8 a M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Makro

Další funkce a vlastnosti:
• Výklopná obrazovka (3.0” výklopný a dotykový OLED displej s rychlou odezvou)
• Full HD (1920 x 1080), nyní ve formátu MPEG4
• Nový Echo efekt pro video (one-shot echo a multi-echo)
• Funkce Live Bulb, postupně vykreslující exponovanou scénu na obrazovce během dlouhodobého snímání v režimu B (Bulb)
• Nový umělecký filtr “Key Line” (Komiks), se kterým snímaná scéna vypadá spíše jako ilustrace. Nové variance dalších filtrů: Cross Process II a Dramatic Tone II.

Příslušenství
• HLD-6 – bateriový grip ve stejně uzavřeném prachotěsném a voděvzdorném provedení, jako tělo OM-D. Tento inovativní dvoudílný grip lze pohodlně používat jak pro focení krajinek (první část gripu), tak pro focení portrétů (na výšku s nasazenou i druhou částí gripu). Portrétní grip obsahuje navíc prostor pro druhou baterii, stejně tak, jako i druhou spoušť, ovládací prvky či další tlačítka Fn. Se dvěma vloženými bateriemi dokáže fotoaparát pořídit až 650 snímků (podle standardů CIPA).
• FL-600R – externí blesk (GN 50 při ISO200 nebo GN 36 při ISO100), s vylepšeným nabíjecím časem, zdokonalenou flexibilitou a funkčností při natáčení videa. Možnost bezdrátového dálkového řízení a odpalování přímo z fotoaparátu. Blesk je vybaven LED světlem pro nasvícení video scény, ale i jako pomocné světlo při automatickém zaostřování.
• MMF-3 adaptér pro 4/3 DSLR objektivy. Určený k uchycení 4/3 zrcadlových objektivů na fotoaparáty typu Micro 4/3. Disponuje stejnou prachotěsnou a voděvzdornou úpravou, jako tělo OM-D. Ideální adapter pro použití DSLR objektivů řady Pro a Top Pro na fotoaparátu OM-D.

Produktové fotografie fotoaparátu Olympus OM-D najdete zde.

Více informací o OM-D naleznete na www.olympus.cz.

Poznámky
*1 – K únoru 2012. Mezi fotoaparáty s výměnnými objektivy.
*2 – K listopadu 2011. Mezi fotoaparáty s výměnnými objektivy na trhu, podle interních testů společnosti Olympus.
*3 – S nasazeným objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ.

 

You may also like...

2 komentáře

  1. 27.5.2012

    […] články: Olympus OM-D alias Olympus E-M5 (tisková zpráva) Olympus OM-D alias Olympus E-M5 (produktové […]

  2. 21.4.2014

    […] OM-D/E-M5 – tisková zprávaOlympus OM-D/E-M5 – produktové […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *