Zoner Photo Studio a Ortonův efekt

V jednom z předešlých článků jsem popisoval, jak vytvořit Ortonův efekt v programu Adobe Photoshop. Celý postup a také něco o samotném Ortonovi si můžete přečíst zde. V tomto článku se vám pokusím ukázat, že i v programu Zoner Photo Studio to jde, i když trošku krkoloměji, než ve Photokrámu.

 

Princip tvorby ortonova efektu je stále stejný. Potřebujeme dvě fotografie s naprosto stejným motivem, jednu dobře exponovanou a ostrou, a druhou světlou a rozostřenou. Obě fotografie se pak prolnou do jedné a tak tento efekt vzniká.

Postup v programu Zoner Photo Studio je shodný, jaký jsem ukazoval při tvorbě ortonova efektu v Photoshopu – postup 2. Upravovaný obrázek nebude světlý, ale použijeme nástroj „Křivky“, kterým obrázek výrazně zkontrastníme. Pro porovnání jsem použil stejnou fotografii, s jakou jsem pracoval v Photoshopu.

Zkuste si celý postup bod po bodu:

  • V Editoru si otevřeme obrázek, na který chceme efekt aplikovat.
  • Zvolíme nástroj „Vylepšit/Křivky“ a obrázek drasticky zkontrastníme.
  • Pak zvolíme nástroj „Vylepšit/Rozmazat“, nastavíme typ rozostření na Gaussovské a obrázek rozostříme.
  • Potvdit klepnutím na „OK“ a pomocí klávesových zkratek si obrázek označíme a zkopírujeme do schránky – CTRL+A a CTRL+C.
  • V novém okně editoru si otevřeme původní obrázek ještě jednou a zkopírovaný obrázek do něj vložíme – CTRL+V.
  • Nastavíme krytí vrstvy dle svého gusta. Můžete si také pohrát i s nastavením režimů prolnutí vrstev.
  • Jste-li s výsledkem spokojeni, potvrďte kliknutím na „Použít“.

Nyní můžeme fotografii dále upravit. Pokud se Vám obrázek zdá příliš tmavý, použijte nástroj Křivky, nebo Úrovně.

Máte? Výborně. Vidíte, že to nebylo nic složitého ani časově náročného. Celý postup si můžete projít ještě jednou podle obrázků.

Výsledek úprav v Zoner Photo Studio.

 

Pokud porovnáte výsledky předchozích dvou postupů, které byly provedeny Photoshopem, zjistíte, že obrázky jsou jiné. Je to tím, že každý program pracuje jinak a nelze použít úplně stejné nastavení jednotlivých nástrojů v obou programech. Je třeba, tak jak jsem už psal v minulém článku, hodně experimentovat, aby jste dosáhli uspokojivých výsledků.

Hodně zdaru!

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *