Snapseed pro Windows – test

Společnost Nik Software nedávno uvolnila verzi svého software, původně určeného pro Apple iPad, pro platformu Windows (článek zde). Jelikož jsem měl možnost si Snapseed na iPadu vyzkoušet, byl jsem zvědav, jestli se program bude chovat pod těžkopádnými Windows stejně svižně, jako pod Androidem. Bohužel.

 

Program Snapseed běží na iPadu velmi svižně, odezva je okamžitá, až téměř okamžitá. OS Windows měl s programem problémy, hlavně když jsem vybrané úpravy potvrdil kliknutím na „Apply“, mělo mé šestijádro co dělat. Na obranu Windows však musím uvést, že iPad 1 může pracovat s obrázky o maximální velikosti 6,25 MPx a iPad 2 max. 16 MPx. Je-li Váš obrázek větší, dochází k resampingu. Na Windows pracuje s plným rozlišením, tedy zpracovává daleko větší množství dat.

Snapseed je schopen zpracovat i RAW soubory, je ale nutné si stáhnout kodek. Seznam kodeků najdete zde. Snapseed totiž využívá Microsoft Windows Imaging Component (WIC), který sice bývá součástí instalace Windows, ale tato instalace nemusí obsahovat ovaldače pro novější fotoaparáty.

Prostředí Snapseedu je stejné, jako je můžete vidět na iPadu. Vlevo najdete sloupec s ikonami filtrů, vedle pak okno s upravovaným obrázkem. Ovládání je taky stejné. Teda až na to, že na PC program neovládáme ježděním prstu po monitoru, ale použijeme myš. Pod obrázkem jsou tři ikony, pomocí kterých můžeme obrázek uložit, vytisknout, nebo odeslat emailem, či na Facebook nebo Flickr. Vpravo nahoře je ikona zoomu a nalevo ikona, která nám ukáže neupravený obrázek. Nad tím vším je lišta s nabídkou.

Snapseed pro Windows

Pracovní prostředí programu Snapseed

 

Snapseed obsahuje deset filtrů, které můžeme aplikovat na své obrázky. Jejich seznam, včetně popisu, je uveden v předchozím článku, nebo na stránkách programu. V programu nenajdete filtr „Auto Correct“, který by tam měl být. Nevím, kam se poděl. V tiskové zprávě uvedený je.

Práce s programem Snapseed je velice jednoduchá. Po otevření obrázku klikneme na ikonu filtru, který chceme použít a levý panel se nám překryje ovládacím panelem zvoleného filtru. Na výběr máme několik přednastavených možností, nebo si můžeme obrázek upravit pomocí táhel dle libosti. U některých filtrů je možnost „Shuffle“ – náhodné nastavení filtru. Další možností je tlačítko „Texture“ pro výběr textury, nebo „Style“ pro volbu stylu. Tlačítkem „Compare“ si můžeme zobrazit obrázek před aplikací filtru.

Snapseed pro Windows

Příklad - aplikace filtru "VINTAGE"

 

Máte-li zvolený filtr a jste s nastavením hodnot spokojeni, kliknutím na „Apply“ se filtr aplikuje. Pokud kliknete na „Cancel“, aplikace filtru se zruší a panel se přepne na nabídku filtrů. Pak můžete aplikovat další filtr.

Jste-li nabaženi možnostmi programu Snapseed, můžete si obrázek uložit. Ikonu pro uložení obrázku najdete pod obrázkem. K názvu obrázku se přidá název programu Snapseed. Obrázek můžete uložit pouze jako .jpg, což není ideální. Docela bych uvítal možnost uložení do formátu .tiff.

Snapseed je velice jednoduchý program na „vylepšení“ fotografií. I jeho cena je velice příjemná, pořídit jej můžete za 15,95 EUR, nebo 19,99 USD. Chcete-li nenáročný a jednoduchý program na úpravu svých fotografií, pak mohu Snapseed doporučit.

Na internetových stránkách věnovaných programu Snapseed najdete ukázky aplikací filtrů, návody, videa a mnoho dalších užitečných informací. A na stránkách Nik Software si můžete stáhnout trial verzi programu.

 

You may also like...

1 Response

  1. 21.4.2014

    […] Google to oznámil ve svém oficiálním blogu. Konec prodeje aplikace Snapseed pro stolní počítače spadá do akce „jarní úklid“, kterou u Google začali v roce 2011. Aplikaci Snapseed pro stolní počítače jsme testovali zde. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *