Dub 122012
 
Fotoaparát Miroslava Tichého

Když jsem nedávno psal o tom, že Jason Bognacki nasadil na svůj Canon EOS 5D MkII sto let starý objektiv Zeiss Ikon (článek zde), netušil jsem, že existují funkční fotoaparáty ještě podivnějších a neuvěřitelných tvarů zhotovené z různých materiálů. Server Flavorpill.com si dal tu práci a sestavil přehled deseti nejbizardnějších fotoaparátů na světě.

 

Spousta z nás už jistě zažila situaci, kdy si musela před sebou sama (a nejen před sebou sama) ospravedlnit výdaje na fototechniku. Ale kdo z nás potřebuje nutně tu nejnovější high-end techniku? Je nutné vydávat nemalé sumy peněz za fototechniku, když stačí použít kousek organického skla, vyvrtat pár otvorů do skořápky z ořechů, použít rolku z toaletního papíru?

Kdysi jsem slyšel: „Nezáleží ČÍM, ale JAK!“ A je to pravda. A taky se říká, že fotografovat se dá i krabicí od bot. A to platí bezezbytku!

Podívejte se, čím vším se dá fotografovat. Jsou to fotoaparáty těch nejbizardnějších tvarů na světě zhotovené z těch nejnepravděpodobnějších materiálů.

 

— 1 —

Pro první příklad nebudeme chodit daleko. Známý umělecký fotograf z Kyjova Miroslav Tichý vytvářel fotoaparáty z různých papírových krabic, plechovek, krabiček od cigaret, rolek od toaletního papíru, a jiných materiálů. Jako objektiv mu posloužily kolečka z plexiskla. Miroslav Tichý zemřel 12.4.2011 ve věku 85. let.

Jeden z "fotoaparátů" Miroslava Tichého

Jeden z "fotoaparátů" Miroslava Tichého

 

— 2 —

DORYU 2-16 – pistole jako fotoaparát, nebo fotoaparát jako pistole. Toto bylo vyrobeno v Japonsku v 50. letech pro policii. Na konci hlavně byl namontován malý fotoaparát na 16 mm film. Tato „fotozbraň“ měla dokonce i možnost použítí záblesků pomocí kapslí naplněných hořčíkem. Více se o tomto fotoaparátu můžete dočíst na Camerapedii.

Doryu 2-16

Doryu 2-16

 

— 3 —

Berlínská dvojice Taiyo Onorato a Nico Krebs se chtěla ujistit, že tato rychlá želví kamera bude fungovat. Jejich fotoaparáty jsou zhotoveny z hornin, různých přístrojů, fotografických knih a jiných neobvyklých materiálů.

Želví fotoaparát

Želví fotoaparát

 

— 4 —

Irácko-americký umělec Wafaa Bilal si nechal implantovat malý fotoaparát pod kůži na temeno hlavy. Kamera měla snímat a pravidelně vysílat záběry v reálném čase do muzea v Kataru. Nastal ale problém, jeho tělo tento implantát nepřijalo.

Wafaa Bilal s implantovanou kamerou

Wafaa Bilal s implantovanou kamerou

 

— 5 —

Kanadský režisér Rob Spence přišel o oko při „nehodě s brokovnicí“. Nechal si tedy do očního důlku zavést miniaturní digitální kameru, která není nijak propojena s očním nervem, ale přenáší vizuální data do přijímače. I když to tak nevypadá, není na tom nic bizardního. Tato technologie, která může nahradit nefunkční lidské oko, se vyvíjí a úspěšně testuje na slepých osobách. Více na Eyeborg.com.

Rob Spencerovo oko

Rob Spencerovo oko

 

— 6 —

Německý umělec Jochen Dietrich vytvořil fotoaprát ze starého budíku. Zkonstruhoval ho tak, že foto-budík pořizoval fotografii každou hodinu. Dvanácti-dílný polyptych připomíná výjev ze stroboskopu či snů, nebo surrealistických filmů.

Fotobudík Jochena Dietricha

Fotobudík Jochena Dietricha

 

— 7 —

Italský fotograf a experimentální filmař Paolo Gioli vytvořil několik podivných kamer. Jedna z nich je vyrobena z mušle a umí pořídit šest snímků najednou. Vytváří tak více-úhlé, až strašidelné fotografie.

Šesti-dírková fotografická mušle

Šesti-dírková fotografická mušle

 

— 8 —

Současný italský umělec Francesco Capponi zase nainstaloval fotografické zařízení do dutiny olivovníku. Tento dřevěný fotoaparát fotografuje na 120 mm svitkový film.

Foto-olivovník

Foto-olivovník

 

— 9 —

A je tady firma Kodak, coby vynálezce prvního digitálního fotoaparátu. Tento přístroj zkonstruhoval Steve Sasson v roce 1975 a měl opravdu, ve vztahu k dnešku, bizardní tvary. Fotoaparát byl sestaven ze staré 8 mm filmové kamery a kazetového magnetofonu. Celé to vážilo 3,6 kilogramů a snímač měl rozlišení 0,01 MPx. Ukládání pořízeného obrázku trvalo 23 vteřin.

První funkční digitální fotoaparát Kodak na světě

První funkční digitální fotoaparát Kodak na světě

 

— 10 —

Nakonec jsem si nechal něco pro silné povahy. Wayne Martin Belger navrhuje a staví své fotoaparáty pro konkrétní účely. Tento jeho bizardní model byl učen k fotografování těhotných žen v minimálně osmém měsíci těhotenství. Dírková komora velká 4 x 5″  je zhotovena z hliníku, titanu, akrylu, formaldehydu, ve kterém „plave“ ……. srdce zesnulého dítěte. Belgerovy fotoaparáty, co by umělecká díla, jsou bizardnost sama. Posuďte sami, suroviny a materiály, které Belger použil jsou například jelení rohy, 150 let stará lebka 13-ti leté dívky, HIV pozitivní krev, a jiné. Na přehlídku Belgerových bizardností se můžete podívat zde.

Wayne Martin Belgerova pinhole se srdcem

Wayne Martin Belgerova pinhole se srdcem

 

  2 komentáře to “Nejbizardnější fotoaparáty na světě”

  1. Zajímavý článek. Akorát Tichý je tuším z Hodonína. Pokud vím, tak v Praze jen nějakou dobu studoval.

    • Děkuji. Máte pravdu, Tichý nebyl prážák. Chvíli tam jen studoval. Jinak celý život strávil v Kyjově. Článek jsem opravil, děkuji za upozornění.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)