Dub 192012
 

Společnost Nikon představila novou low-end digitální zrcadlovku Nikon D3200. Fotoaparát je vybaven snímačem s rozlišením 24,2 MPx, obrazovým procesorem EXPEED 3, rozsahem citlivosti 100 – 6400 ISO (rozšiřitelné na 12.800) a funkcí nahrávání Full HD videa. Nikon D3200 je přímým nástupcem modelu Nikon D3100.

 

„Nikon D3200 je nástupcem v Evropě velmi populární digitální zrcadlovky Nikon D3100. Fotoaparát nabízí vynikající kvalitu obrazu. Nový model je vybaven snímačem s extrémně vysokým počtem megapixelů a funkcí záznamu videa v rozlišení Full HD. Díky intuitivnímu manuálnímu režimu je uživatel veden krok za krokem celým procesem natáčení s jasnými pokyny, co dělat. Lidé, kteří si tento model pořídí jako svou první digitální zrcadlovku, budou moci pořizovat skvělé snímky. Je to ideální fotoaparát pro ty, kteří chtějí jednoduchým způsobem vytvořit krásné snímky, zachytit důležité momenty na rodinných výletech, či jiných zajímavých událostech“ řekl Marina Gurevič, produktový manager společnosti Nikon Europe.

Nikon D3200

 

Upřímně, po přečtení tiskové zprávy musím říct, že větší marketingový blábol jsem ještě nečet. Je opravdu 24 MPx rozlišení to, po čem touží amatérovo srdce? Chtějí uživatelé, fotografující své děti na nočníku, narozeniny svých blízkých a jiné rodinné události, tisknout fotografie o velikosti 51 x 34 centimetrů, když si vystačí s velikostí fotografie cca 10 x 15 cm, což se vejde do rodinného alba? Nemyslím si, že ano. Nehledě na velikost souborů a nutnost navyšování datových uložišť. A o schopnostech setových objektivů víme své. Tato cílová skupina uživatelů si nebude pořizovat drahé objektivy, adekvátní ke kvalitě a rozlišení obrazového senzoru. S největší pravděpodobností jde o snímače Sony, které jsou v zrcadlovkách Sony A77 (A65), a kterých mají u Nikonu plné sklady a potřebují se jich zbavit.

Nikon už ukázal při nedávném uvedení fotoaparátu Nikon D800, že se opět ubírá nesmyslnou cestou navyšování rozlišení snímače. Nikon D800, co by fotoaparát určený spíše pro profesionální použití, dostal do vínku snímač s mega rozlišením 36,3 MPx. Tento fullframe fotoaparát by si rádo pořídilo i mnoho zapálených fotoamatérů, ale tohle nesmyslné rozlišení snímače je odrazující.

Ale zpět k novému Nikonu D3200. V čem je tak vyjímečný? Oproti svému předchůdci je hlavní změnou, krom už zmiňovaného rozlišení, možnost natáčet videa ve Full HD, velikost obrazu je 1920 x 1080 při 30 sn./s. Přesněji řečeno, Full HD na 1080p zvládal i Nikon D3100, ale jen při 24 sn./s.

Rychlost sériového snímání je 4 snímky za vteřinu, u D3100 to je 3 sn./s. AF modul Nikon Multi-CAM 1000 je shodný, obsahuje 11 zaostřovacích bodů. LCD displej je velikostně stejný, tedy 3″ TFT. Změnilo se rozlišení, které vzrostlo z 230.000 px na 921.000 px. Novinkou je kompatibilita s bezdrátovým mobilním adaptérem WU-1a, což je také u Nikonu novinka.

Takže jde opravdu o nový model fotoaparátu? Nikoliv. Tady jde pouze o jakési upgrade modelu Nikon D3100. Úplnou technickou specifikaci fotoaparátu Nikon D3200 najdete na stránkách Nikonu.

 

  One Response to “Nikon D3200: novinka nebo upgrade?”

  1. čekal bych o něco málo fundovanější komentář, zvláště když předpokládám že autor článku s d3200 ještě nefotil

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)