Dub 302012
 

Společnost IKEA zmáme jako prodejce skandinávského nábytku. Kdo by to byl řek, že se tato společnost vrhne na trh s digitálními fotoaparáty. Na tiskové konferenci v Miláně, kterou tato společnost organizovala při příležitosti veletrhu designu Fuorisalone ve dnech 17. – 22.4.2012, dostali novináři v promo balíčcích právě tento nový digitální fotoaparát jako dárek. Nyní se proslýchá, že by měl být tento fotoaparát každým dnem v prodeji.

 

Fotoaparát dostal pro nás čecho-moravo-slezany těžko správně vysloviltelné jméno: KNÄPPA. Tělo je zhotoveno z jednoho kusu lepenky, která se skládá na poloviny. Uvnitř je deska s tištěnými spoji, na které je vše nezbytné, včetně obrazového senzoru a objektivu. Přístroj je napájen dvěmi tužkovými bateriemi, které nesmíme zapomenout vložit do lepenky před složením fotoaparátu. Ano, celý fotoaparát dostanete jako skládačku, kterou si musíte poskládat sami po vzoru „DD“ (Dodělej Doma). Jako hledáček slouží obdélníkový otvor vyříznutý v lepence.

Jedinými dvěmi ovládacími prvky je spoušť a tlačítko mazání paměti. O nic víc se již při expozici nemusíte starat, fotoaparát se o vše postará sám. Na zadní straně fotoaparátu ještě najdete dvoubarevnou LED diodu, která signalizuje zapnutí/vypnutí přístroje, ukládání dat do paměti a vybití baterií.

KNÄPPA

Informace o rozlišení obrazového senzoru ani o parametrech objektivu se mi zatím nepodařilo zjistit. IKEA si bedlivě své tajemství střeží, stejně jako ostatní výrobci fototechniky. Zatím jen vím, že do paměti fotoaparátu se vejde 40 snímků, které pomocí integrovaného USB konektoru můžeme přenést do počítače.

Na promo videu můžete vidět tvůrce tohoto fotoaparátu KNÄPPA – Jespera Kouthoofda, který vám celý přístroj popíše a v názorných ukázkách ukáže, jak s přístrojem zacházet.

Kdy konkrétně dorazí fotoaparát KNÄPPA na pulty obchodů společnost neoznámila. Stejně jako cenu fotoaparátu. Dá se ale očekávat, že se bude prodávat ve všech zemích, ve kterých má společnost IKEA své markety. Jako důkazem nechť je 29-ti jazyčný manuál k tomuto fotoaparátu, který IKEA již na svých stránkách zveřejnila.

Více na stránkách IKEA.

 

  2 komentáře to “Lepenkový fotoaparát KNÄPPA z IKEY”

  1. IKEA se neskloňuje 😉

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)