Pozor na falešné filtry Hoya

Server Ephotozine upozornil na celkem častý výskyt falešných fotografických filtrů HOYA na trhu. Velké množství těchto falešných filtrů se nalezlo na Ebay.com a vzhledem k tomu, že na tomto internetovém aukčním serveru nakupují i česko-slovenští zákazníci, dá se předpokládat, že se můžete snadno napálit. Návod na to, jak rozeznat falešný filtr od originálu najdete v tomto článku.

 

Nedávno si společnost Hoya všimla velkého počtu padělaných filtrů, které nabízejí internetové obchody. Často za velmi nízké ceny. Tyto padělky mají daleko horší optické vlastnosti, než originály a výrazně snižují kvalitu obrazu. Je jasné, že se tohle firmě Hoya nelíbí, neboť jednak přichází o část zisku a druhak je poškozena dobrá pověst výrobků.

Server Ephotozine pořídil zkušební fotografie: bez filtru, s originálním filtrem a padělkem. Z testu vyplývá, že než používat levný padělek, je lepší nepoužít filtr žádný.

Jak tedy rozpoznat padělek od originálu?

Vlevo padělek, vpravo originál

Vlevo padělek, vpravo originál

Najdete nějaký rozdíl mezi těmito dvěma krabičkami? Pár drobných rozdílů tam je, ale který je ten pravý? Vlevo je padělek a vpravo originál. Největším rozdílem bude asi cena filtrů. Na Amazon můžete koupit filtr Hoya Pro 1 Digital za 31 liber (snížená cena z 61 liber), zatímco padělky stojí cca 10 liber.

 

Vlevo padělek, vpravo originál

Vlevo padělek, vpravo originál

Na tomto obrázku myslím originál od padělku rozezná každý. Padělek odráží odlesky jako zrcadlo, kdežto originál, díky antireflexním vrstvám, odráží jen minimum světla.

 

Vlevo originál, vpravo padělek

Vlevo originál, vpravo padělek

Jemné rozdíly najdeme i na balení filtrů. Firma Hoya používá ke značení průměru filtru zlatou nálepku ve tvaru obdélníku, kdežto padělky mají stříbrný ovál. Texty napsané na straně krabičky se mohou lišit. V „Made in Japan“ je písmeno „d“ psáno jiným fontem, než zbytek nápisu. Originální krabičky jsou opatřeny nálepkou s čárovým kódem, který je pro každý průměr filtru jiný, padělky mají čárový kód stejný.

 

Nahoře padělek, dole originál.

Nahoře padělek, dole originál

Dalším rozdílem je to, že originální filtry Hoya mají na obroučce filtrů zoubky pro snadnější montáž/demontáž filtru z objektivu (na boku obručky, nikoliv na přední hraně).

Zdroj: www.ephotozine.com.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *