Čvn 122012
 

V polovině minulého týdne zveřejnila japonská agentura Kyodo News zprávu, ve které informovala o tom, že společnost Panasonic Corp. by mohla učinit významné investice do společnosti Olympus. Krátce po vydání této zprávy Panasonic celou záležitost s investicemi popřel. Důkazem nepravosti této zprávy je skutečnost, že společnost Olympus dne 8. června 2012 vydala 50-ti stránkový dokument s názvem „Oznámení o středně-dlouhé vizi“.

 

Tento dokument uvádí plán na příštích pět fiskálních roků, tedy do března 2017. Přijetím sloganu „Back to Basic“ (zpět k základům) Olympus říká, že má v úmyslu sám znovu získat důvěru všech zůčastněných stran tím, že se vrátí k hodnotám, na kterých byla společnost původně založena. V dokumentu jsou uvedeny tři základní cíle, které Olympus uvádí jako nejdůležitější. Dva z těchto cílů obsahují nabídku produktů a řešení, které přispějí k rozvoji společnosti a mají vést k tomu, aby produkty společnosti byly „první a nejlepší na světě“. Třetím cílem je zaměřit se na koncové zákazníky a na jejich potřeby.

Olympus se zaměří na tři hlavní oblasti svého podnikání: lékařské přístroje, přírodní vědy a zobrazovací metody. A právě tato poslední oblast bude zajímat nás, fotografy.

V této oblasti se bude Olympus snažit o maximální ziskovost již v tomto fiskálním roce. Znamená to ovšem snížení prodejních, obecných a administrativních nákladů. Restrukturalizací projde výroba, rapidně se sníží výdaje na reklamu. Olympus se v této oblasti zaměří na CSC fotoaparáty a high-end kompakty. Bude kladen důraz na další vývoj nových technologií, jako je FAST autofokus, který debutoval v CSC fotoaparátu PEN E-P3, nebo na pětiosou stabilizaci obrazu, poprvé použitou v nedávno uvedeném fotoaparátu Olympus OM-D/E-M5. V kompaktech bude pozornost zaměřena na objektivy Zuiko, FAST autofokus, a další.

Olympus OM-D/E-M5

Olympus OM-D/E-M5: nový CSC fotoaparát, ve kterém je poprvé použita technologie pěti-osé stabilizace obrazu.

 

Snížení prodejních nákladů neznamená nic jiného, než že Olympus bude muset propouštět. Počítá se se snížením počtu zaměstnanců ve výši 7% v průběhu dvou následujících let (celosvětově). Z dokumentu bohužel vyplývá, že většina propuštěných bude právě z divize zobrazovací metody.

Olympus očekává v několika příštích letech mnohem skromnější růst prodejů. Růst prodeje low-endových kompaktů by se měl pohybovat kolem 50% a high-end kompaktů kolem 70%. Naopak prodej CSC fotoaparátů by měl vyrůst až na 180%.

Já osobně budu Olympusu držet všechny palce, aby se vše podařilo. Bylo by škoda, kdyby tato značka, evokující spolehlivost a kvalitu, zanikla, nebo, v horším případě, byla pohlcena jinou korporací. Také to ovšem znamená, že se zřejmě už nedočkáme nástupce digitální zrcadlovky Olympus E-5.

Celý dokument a anglickém jazyce si můžete přečíst zde (dokument *.pdf).

Zdroj: www.imaging-resource.com.

 

  7 komentářů to “Olympus se vrací k základům”

 1. ,,Také to ovšem znamená, že se zřejmě už nedočkáme nástupce digitální zrcadlovky Olympus E-5.,,

  nevěřím, Olympus je jediná firma, která ještě dodneska poskytuje servis na své staré mašiny profi třídy OM1, OM2, M4,
  A podržte se v Přerově. /že by to už nikdo jiný na světě mimo bývalých mechaniků z Meopty neuměl ???/

  Takže, moc bych nevěřil, že skončí E-systém. Možná, bude nová mašina po těch pěti letech. Ale že by tento systém skončil, to se mi nechce moc věřit.

  • Františku, velký E-systém je mrtev, s tím se holt musíme smířit. Zůstane Micro FT. V posledním odstavci píšu, že se „… zřejmě už nedočkáme nástupce digitální zrcadlovky Olympus E-5…“ a to „zřejmě“ bych zdůraznil. Já pořád doufám, že nástupce E-pětky bude, ale zároveň jsem přesvědčen, že pokud bude E-7, bude to poslední DSLR Olympusu.

   Ohledně servisování OM-kových fotoaparátů – jseš si tím v současné době jistý? Já mám zprávy, že už mechanické přístroje neservisují.

 2. Zdenku, pozri si poriadne slide na strane 25 spminanej spravy a trochu prehodnot predposledny odstavec.

  • Ano Martine, stránka 25 hovoří o DSLR, ale můj názor je takový, jaký jsem už uvedl výše – Olympus E-7 možná bude, ale bude to zároveň poslední model DSLR. Vše ukáže čas a docela rád bych se mýlil. Pokecáme o tom tak za 5 let, jo? 🙂

   • Zdeňku,

    Pozri sa na toto, čo si napísal:
    Olympus očekává v několika příštích letech mnohem skromnější růst prodejů. Růst prodeje low-endových kompaktů by se měl pohybovat kolem 50% a high-end kompaktů kolem 70%. Naopak prodej CSC fotoaparátů by měl vyrůst až na 180%.
    Keď si pozrieš na spomínanú stranu 25, tak sa tam píše:
    SLR (mirrorless and conventional) – + 180%
    High-end compact – +70%
    Low-end compact – -50%

    Keď si to preložím z biznis reči pre top manažement – tak všetok vývoj bude smerovaný do mirrorless, prachy investované do vývoja E7 ešte nechajú zhodnotiť vo forme E7, nové sklá pre DLSR už asi nebudú. Čo môžme očakávať, bude more nových PENov, OMD a pod., ďalšie sklá pre ML fotoaparáty. Technológie a vývoj využijú pri nových druhoch high-end kompktov – nasledovníci XZ1, TG1 – určite bude nový typ vyspelého kompktu.
    Výrobu lacných kompktov budú REDUKOVAŤ. Výrobu ako takú budú zadávať do OEM fabrík, predpokladám, že Čína a pod. krajiny.

 3. Tak to je velká škoda. Zrcadlovky od Olympusu jsem vždycky miloval. Hlavně kvůli perfektnímu ovládání a kompaktnosti.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)