Zář 042012
 

Nedávno jsem objevil na vlnách internetu nový projekt s názvem Databáze fotografů. Jako někoho, kdo se focením baví, mě to samozřejmě zaujalo a začal jsem tento projekt zkoumat podrobněji. Pro to, abych mohl celým webem surfovat, byla nutná registrace. Budiž, je to zdarma. Ale moc by pomohlo „váhavým střelcům“ kdyby si mohli celý web prohlédnout bez registrace. Celý systém je postaven na sociálním enginu, který je velmi podobný jedněm velmi rozšířeným „modrým“ stránkám. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že i funkce tohoto webu jsou velmi podobné.

Trochu zavádějící název může evokovat nějaký internetový seznam fotografů, tříditelný podle nějakých, uživatelem zvolených, kritérií. Není tomu tak. Stránky jsou sice určeny pro všechny fotografy z Čech, Moravy a Slezska i ze Slovenska, a to nejen profesionální, ale i amatérské, nejedná se ale o nějaký vyhledávač fotografů. Jde o plnohodnotné stránky pro fotografy, kde mohou sdílet své fotografie, publikovat své články, sdělovat své názory, mohou diskutovat ve fórech, mohou zakládat zájmové skupiny, a podobně.

Pro konkrétní informace jsem kontaktoval tvůrce stránek, pana Zbyňka Hovorku, a zeptal jsem se ho na pár věcí.

: O co se jedná?
ZH: Jedná se o projekt, který jsem měl v hlavě už asi pět let. Jde o sociální síť, kde se mohou fotografové sdružovat a potkávat.

: Pro koho je celý web určen?
ZH: Určitě pro všechny fotografy, ještě připravujeme  účty pro modelky a grafiky.

: Co mohu od těchto stránek očekávat?
ZH: Tak jako u každé sociální sítě zábavu. Do budoucna bych chtěl pro uživatele také vyjednat slevy v obchodech, uspořádat nějaké srazy a případně nějaké zajímavé workshopy.

: Jaké funkce mohu využívat?
ZH: No asi pro fotografy to hlavní, Galerii. Dále zajímavou službu Mapy, kde mohou fotografové jeden druhému navrhovat zajímavá místa pro fotografování. A to nejdůležitější – Skupiny, kde se mohou sdružovat ti, kteří mají rádi například Portrét, Makro nebo je spojuje jiná konkrétní záliba.

Já: Jaké jsou plány Databáze fotografů? Nějaké akce,srazy, atd.
ZH: Jak už jsem odpověděl výše, srazy budou. Nebude to hned, jsme v beta testování a je tudíž nejdůležitější pro nás teď odladit systém.

: Co bys ještě k DF dodal?
ZH: Nic. Přijďte a bavte se 🙂

 

Databáze fotografů

 

Mám za to, že Databáze fotografů je skvělým projektem, který by mohl zaplnit díry po nedávno zaniklých stránkách s podobným zaměřením. Funkcemi i rozsahem může sice na nové uživatele působit složitě a nepřehledně, ale po chvilce surfování by orientace na tomto webu neměla nikomu působit žádné problémy.

Tak co, potkáme se v Databázi fotografů?

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)