Zář 162012
 

S blížícím se termínem akce Dny NATO a Dny vzdušných sil AČR, která se koná na letišti v Ostravě – Mošnově ve dnech 22.9.-23.9.2012, jsem se rozhodl pořídit si rychlejší paměťovou kartu s větší kapacitou. Zvolil jsem značku SanDisk, protože vlastním už několik CF karet tohoto výrobce a jsem s nimi zcela spokojen. S koupí nového fotoaparátu, který už podporuje poze SD karty, jsem pořídil jen „obyčejnou“ SD kartu, která nevyhovuje rychlostním standartům a specifikacím fotoaparátu.

 

Kapacitu karty jsem požadoval 16 GB. 8 GB se mi zdálo málo a 32 GB zase moc. Uvažoval jsem o dvou 16 GB kartách, abych měl kartu za co vyměnit, kdyby se náhodou s tou první něco stalo. Rozhodl jsem se nakonec pro kartu SanDisk SDHC Extreme Pro 16 GB (95 MB/s), která by mi měla zaručit dobrý výkon při sériovém fotografování, při ukládání snímků v RAW i JPG formátu zároveň a ukládání Full HD videa v reálném čase. Tato karta je schopná ukládat v reálném čase i 3D formát, ale to já nepoužívám.

Parametry karty SanDisk SDHC Extreme Pro jsou tyto:

  • Rychlost čtení: 95 MB/s
  • Rychlost zápisu: 90 MB/s
  • Rychlostní třída: Class 10, UHS Speed Class 1

 

Vždy, když chci něco koupit, udělám si průzkum několika internetových obchodů, abych měl nějaký přehled o cenách. No a nestačil jsem se divit. Rozdíly v cenách těchto karet jsou obrovské. V nějaké diskusi jsem četl, že Megapixel nabízí předražené zboží. Tomuto tvrzení bohužel musím dát za pravdu. Jen bych k tomu dodal, že nabízí nehorázně předražené zboží. Z těch „lepších“ prodejců, které jsem zkoumal, mi kartu nejlevněji nabídla firma Alfa Computer. Porovnání cen jsem dal do tabulky, můžete se tak sami podívat a inspirovat při případném nákupu. Ceny uvedené v tabulce jsou platné v době napsání tohoto článku  a jsou v korunách, včetně DPH.

8 GB 16 GB 32 GB
Alfa Comupter 543,- 876,- 1 706,-
AARON 690,- 1.090,- 2 190,-
Foto Škoda 941,- 1 416,- 2 461,-
Megapixel 990,- 1 690,- 2 790,-
VK Foto 890,- 1 680,- 2 120,-
OEHLING 599,- 999,- 1 999,-
HAMA (*1) 837,- 1 335,- 2 738,-

(*1) Společnost HAMA je dovozcem produktů SanDisk do ČR a na svých stránkách uvádí orientační ceny v EU po přepočtu z EUR na Kč.

Z tabulky je zřejmé, že Megapixel jasně vede ve výši cen. I když je mi tento obchod velice sympatický, kartu si u něj nepořídím. Za sympatie nehodlám nikomu platit. Když si to totiž spočítám, v Alfa Computer dám za dvě tyto 16 GB karty 1.752,-Kč, což je o pouhopouhých 62,-Kč více, něž kolik bych dal v Megapixelu za jednu!

 

  2 komentáře to “Paměťové karty SanDisk SDHC Extreme Pro – porovnání cen”

  1. Ono je to s těma paměťovkama jako asi se vším, někde je levnější tohle a dražší zase něco jiného a jinde je to zase trochu jinak. Ale že je Megapixel předraženej, o tom žádná :-). Nedávno jsem sháněl mezikoružky Kenko pro MFT. Udělal jsem si podobný průzkum, jako jsi zde předvedl s kartama. Megapixel byl o téměř 850,-Kč dražší, než prodejce z Olomouce, u kterýho jsem je nakonec koupil za 3450,-Kč. Škoda byl sice jenom o cca 300 dražší, ale neměl je tehdy skladem.
    Prostě je taková blbá doba a člověk si musí dávat bacha na vše, aby ho někde nějaký šizuňk neobral. A to je tu ještě téma na diskuzi o Čínských falzifikátech značkových paměťových karet, které jsou sice levnější, ale zdaleka nedosahují parametrů těch originálních. I ty se totiž dají u nás již koupit.

  2. Jsem se upsal s tou cenou, mělo být 4450,-kč

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)