Zář 182012
 

Když na podzim roku 2010 společnost Olympus oznámila, že vyvíjí profesionální kompakt, vzbudilo to samozřejmě veliký zájem o informace. O tom, že kompaktní fotoaparát Olympus XZ-1 byl skvělý, a na dobu uvedení měl vynikající parametry, není třeba pochybovat. Technologie však pokročila zas o něco dále a tak po roce a půl tady máme následníka XZ-jedničky, nový kompaktní fotoaparát nesoucí označení Olympus Stylus XZ-2.

 

Co nového najdeme v novém fotoaparátu Olympus Stylus XZ-2? Dá se říct, že téměř všechno. Olympus osadil tento kompakt novým obrazovým CMOS senzorem o velikosti 1/1,7″ (7,44 x 5,58 mm) s rozlišením 12,76 MPx (efektivně 12 MPx). To je trošku nepochopitelný krok, protože Olympus XZ-1 měl senzor větší, a to 1/1,63″. Ale budiž. Senzor je samozřejmě mechanicky stabilizovaný ve dvou osách. Jako obrazový procesor je použit TruePic VI s technologií iHS. Fotoaparát podporuje ukládání obrázků ve formátu JPEG, tak i ve formátu RAW (12 bit). XZ dvojka nabízí, jak už je dnes standartem, možnost pořizování videosekvencí v plném HD rozlišení 1920 x 1080 px při 30-ti snímcích za sekundu.


Objektiv fotoaparátu Olympus XZ-2 je stejný, jaký byl použit v XZ jedničce. Jde o iZuiko Digital 6-24mm/f1.8-2.5 (EQ35 28 – 112 mm). Tady se žádná inovace nekoná. Ono vlastně ani není třeba, objektiv má skvělé vlastnosti. Objektiv ostří od 60 cm, v makro režimu od 10 cm při širokém ohnisku a 30 cm při tele. A v super makro režimu zaostříte už od 1 centimetru. Zachován zůstal i hybridní otočný prstenec kolem objektivu, kterým se dají nastavovat clona, čas, korekce expozice a pod. Vedle objektivu je nově páčka, kterou se přepíná mezi „analogovým“ a „digitálním“ režimem. K čemu že to slouží? V analogovém režimu má prstenec hladký chod, kdežto v digitálním má prstenec aretaci poloh. V analogovém režimu se může prstencem i ostřit. Tělo fotoaparátu Olympus XZ-2 je zhotoveno, stejně jako XZ-1, z hořčíkové slitiny. Najdeme na něm, krom obvyklých ovládacích prvků, i dvě funkční tlačítka. Na těle fotoaparátu najdeme i vyměnitelný grip a pod sáňkami blesku je i port pro připojení příslušenství.

Velkých změn dostál zadní LCD displej. Ten je sice stejně velký, tedy 3″, ale již to není OLED. Rozlišení displeje je nyní 920.000 bodů oproti 610.000 bodům na XZ-1. Novinkou ale je, že displej je výklopný a dotykový a lze na něm využít FastAF zaostřování pouhým dotykem prstu.

V menu fotoaparátu najdeme všechny známé expoziční režimy, umělecké filtry i scénické režimy. Těch je vestavěno 16. Nechybí možnost vícenásobné expozice (2 snímky) a vestavěný ND filtr. Citlivost snímače je 100-12800 ISO. Rychlost závěrky je 1/2000 – 60 s. V režimu „B“ lze exponovat až 16 minut. Sekvenční snímání lze provést rychlostí až 5 snímků za sekundu a pořídit lze až 200 snímků. Olympus XZ-2 má vestavěný blesk s dosahem 8,6 m při 800 ISO. Pokud by vám nestačil jeho výkon, můžete fotoaparát osadit systémovým externím bleskem. Podpora bezdrátového řízení blesků je zde také.

Pro ukládání dat lze použít paměťové karty typu SD (SDHC, SDXC a UHS-I kompatibilní). Můžeme použít i karty typu Eye-Fi. Na těle přístroje najdeme také HDMI mikro konektor typu D a vysokorychlostní USB 2.0 konektor.

Kompaktní fotoaparát Olympus XZ-2 by měl být k dispozici v listopadu 2012 za cenu cca 600 USD. Více informací najdete na stránkách výrobce.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)