Úno 242013
 
Nikon D600

Společnost Nikon vydala prohlášení, v němž na základě stížností uživatelů, radí, jak postupovat v případě „zaprášeného“ snímače v digitálních zrcadlovkách Nikon D600. O tom, že se na snímačích těchto fotoaparátů usazuje prach, už informovalo na různých serverech spousta uživatelů. Nikon se však stavěl k celé záležitosti netečně, odrážel tyto stížnosti tvrzením, že jednou za čas se snímač vyčistit musí. Nicméně, zřejmě bylo těchto stížností už tolik, že to donutilo společnost Nikon přiznat chybu.

Nikon tedy na svých stránkách zveřejnil informaci pro uživatele DSLR Nikon D600 následujícího znění:

Děkujeme vám, že jste si pro splnění svých fotografických potřeb zvolili společnost Nikon.

Někteří uživatelé zaznamenali na snímcích pořízených digitální jednookou zrcadlovkou Nikon D600 výskyt většího počtu skvrn způsobených prachem. Tyto skvrny jsou způsobeny reflexy světla od prachu přítomného uvnitř fotoaparátu a rozvířeného během činnosti přístroje, nebo reflexy světla od prachových částic vniklých do fotoaparátu z vnějšího prostředí a usazených na antialiasingovém filtru fotoaparátu.

I když konstrukce a celková koncepce jednookých zrcadlovek činí kompletní eliminaci těchto prachových části velmi obtížnou, zjistili jsme, že v ojedinělých případech mohou být tyto prachové částice výrazněji zobrazeny na snímcích. Společnost Nikon proto informuje uživatele o možnostech snížení projevů tohoto problému.

Nikon D600

Řešení
Jako první krok vykonejte pokyny uvedené v návodu k obsluze fotoaparátu (strany 301–305) související s funkcí „čištění obrazového snímače“ a proveďte manuální čištění ofukovacím balónkem. Pokud tato opatření neodstraní všechny prachové částice a stále budete mít problémy s přítomností prachu na snímcích, kontaktujte nejbližší servisní středisko Nikon. Personál servisu prohlédne pečlivě váš fotoaparát a v případě potřeby provede servisní údržbu.

Žádost o opravu
Veškeré požadavky týkající se tohoto problému směrujte na nejbližší Image servisní středisko Nikon.

Věříme, že společnost Nikon bude i nadále vaší volbou v oblasti fotografických produktů.

V informaci se ovšem nepíše, zda si servisní středisko Nikon za tuto pečlivou prohlídku bude účtovat svůj běžný poplatek.

Snímač D600

Takto vypadá snímač po jednom měsící používání fotoaparátu Nikon D600. Zdroj: DPreview.com.
Rozklikněte si velký obrázek.

 

  One Response to “Nikon přiznal problémy s prachem na snímačích DSLR Nikon D600”

  1. […] přiznal problémy s prachem a olejem na snímači už před rokem (22.2.2013) a vydal toto tiskové oznámení. Nicméně hrozba žalob od uživatelů, zejména v USA, zřejmě donutila Nikon vydat další […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)