Dub 302013
 

Nedávno společnost Point Of View uvedla na trh nový tablet s názvem Point Of View Onyx 527. Netrvalo dlouho a tento „malý cestovatel“ se ocitl na mém redakčním stole. Přívlastek „malý cestovatel“ opravdu vyjadřuje použití tohoto 7″ tabletu, neboť svou velikostí a vlastnostmi je přímo předurčen pro použití na cestách.

 

Design

Design tohoto tabletu je opravdu hodně povedený. Ani ne tak svým vzhledem, ale použitými materiály a povrchovou úpravou. Šasi tabletu je vyrobeno z tvrzeného plastu, je pevné, při používání se tablet nikde neprohýbá a ani nikde nic nevrže. Tady se výrobce pochlapil. Po obvodu tabletu je drážka, díky níž se tablet velmi dobře drží. Má nevelká chlapská ruka dokázala tablet držet mezi palcem a ostatními prsty a držení bylo jisté, aniž bych jej musel držet nějak křečovitě. Vůbec jsem neměl obavy, že mi tablet vyklouzne z ruky. K tomu také pomáhala povrchová úprava zadní stěny tabletu, která je sametově „drsná“.

 

ban

Boční stěny tabletu jsou „posety“ různými konektory. Horní strana tabletu (držíme-li ho na šířku) obsahuje slot pro paměťovou micro SD kartu, pomocí které můžeme rozšířit kapacitu vestavěné paměti. Vedle se nacházejí dva sloty pro SIM karty (ano, dva sloty – viz níže). Následuje dvojtlačítko ovládání hlasitosti a tlačítko vypínání/zapínání tabletu. Po pravé straně se pak nacházejí konektory pro připojení sluchátek (jack 3,5), mini HDMI a mini USB konektor. Vedle konektoru pro sluchátka je ještě otvor, pod kterým je umístěn mikrofon. Na levé a spodní straně tabletu už nenajdeme žádný konektor. Na zadní straně tabletu je pod mřížkou umístěn reproduktor, tlačítko „Reset“ a také objektiv fotoaparátu. No a zbývá přední strana, které vévodí samozřejmě 7″ displej a přední kamera.

l214625

Hardware

AnTuTu Benchmark v3.2.2

Tablet Point Of View Onyx 527 je osazen dvoujádrovým procesorem Cortex A9 1200 MHz, RAM paměťí o velikosti 1 GB typu DDR3, jako úložiště pro vaše aplikace slouží paměti NAND o kapacitě 8 GB. Aplikační paměť můžete dále rozšířit o mikro SD kartu s kapacitou až 32 GB. Výkon tabletu nijak neoslní, ale ani nezklame. Dvoujádrový procesor Cortex A9 1200 svou práci odvádí dobře, i když se malinko občas zadrhne. Zkoušeli jsme různé aplikace, ale nějakých výraznějších prodlev jsme se nedočkali. I přehrávání videa šlo bez trhání. Operační systém je zde Android 4.0 ICS. O Androidu se zde rozepisovat nebudu, ale docela hodně mi vadilo, že si Android dělá co chce a spouští si aplikace sám, zcela náhodně a bez vědomí uživatele. To ale není problém tabletu.

Displej

Displej je kapacitní, multidotykový, rozezná až 5 současných dotyků (u aplikací, které to podporují). V úhlopříčce měří 7″ a s rozlišením 1024 x 600 px patří ke standartu v této velikostní třídě. Díky gyro senzoru se obraz natáčí tak, jak otáčíte tabletem. Otáčení obrazu je rychlé, bez velkých prodlev. Nejvíce mě zklamaly pozorovací úhly dislpeje. Ty jsou velice malé, hlavně držíme-li tablet na výšku.

Fotoaparát

Jak tablet fotí zde nebudu rozpitvávat. Nelze čekat žádné zázraky, nejedná se o fotoaparát. Tablet samotný je určen k jiným účelům, než k fotografování. Spokojme se jen s konstatováním, že možnost použít tablet jako fotozápisník tady je. Natáčení videa je na tom stejně, jako fotografování. Ale trocha technických dat neuškodí. Tablet je osazen dvěmi obrazovými senzory. Zadní senzor má rozlišení 2 MPx, přední, sloužící pro video hovory, pak 0,3 MPx.

Baterie

Baterie osazená v tabletu má kapacitu 3100 mAh. Při všem tom testování a „hraní“ si s tabletem baterie vydržela přes 4 hodiny, což je velice slušné. Samozřejmě výdrž baterie závisí na mnoha faktorech vyplývyjících z použitého operačního systému Android a práce s ním.

Telefonování

Tablet je osazen dvěma sloty pro SIM karty typu Mini. To ocení zejména cestovalé, pro které je tento tablet primárně určen. Jedna karta může sloužit pro hovory, druhá pro data, resp. pro připojení k internetu. Další možností využití druhého slotu je v zahraničí, kde si můžete pořídit SIM kartu místního operátora. Telefonování s tabletem však není moc pohodlné. Držet 7″ tablet u hlavy není zrovna to pravé ořechové. Tablet totiž není osazen klasickým telefonním sluchátkem jako u mobilních přístrojů. Hlas volajicího je slyšet jen z vestavěného reproduktoru, což může být rušivé pro prostředí, v němž se zrovna nacházíte. Ale při použití sluchátek se tato „nevýhoda“ stává nepodstatnou. I tak ale tablet musíte držet v blízkosti úst, aby vás bylo slyšet. Pro telefonování jsou samozřejmě k dispozici všechny funkce mobilního telefonu. Telefonní seznam, posílání SMS a MMS zpráv je samozřejmostí. Při telefonování pomocí aplikace Skype, popř. jiné, je situace podobná.

Zvuk

Je nasnadě, že tablet lze použít i jako přehrávač. Zvuk reproduktoru ale není nijak oslnivý. Při poslechu hudby z tohoto tabletu jsem dostal do nostalgické nálady. Zvuk mi dost připomínal zvuk starých přenosných tranzistorových rádiopřijímačů. Nepomohl ani pokus nastavit eqalizér. Ale tablet není hi-fi věž, takže zvuk je takový, jaký je. Přibalená sluchátka nám požitek z hudby samozřejmě zpříjemní, ale fajnšmekrům bych doporučil pořídit si kvalitnější sluchátka.

TV

Jednu věc jsem vám při popisu šasi zatajil. V levém horním rohu se nachází televizní teleskopická anténka. Zprvu jsem si myslel, že tam je ukrytý stylus. Nebyl. Tablet je připraven pro příjem televizního signálu. Bohužel jen analogového. Ale je docela možné, že se na svých cestách dostanete do míst, kde ještě jediným TV signálem je signál analogový. Já jsem, vzhledem k nepřítomnosti analogového televizního signálu, nemohl funkce TV otestovat. Tablet lze rozšířit o příslušenství pro příjem digitální televize s názvem POV DVB-T TV dongle.

Balení

Aneb co najdete v krabici. Po otevření krabice na vás jukne samotný tablet, zabalený ve fólii. Pod ním je pak papírová přepážka pod kterou se nachází další přísluško. Nabíječka s USB konektorem, USB kabel, sluchátka a redukce mini USB/USB pro připojení např. čtečky karet. Nechybí ani návod k použití, což je miniaturní knížečka s mikro písmenkami. Ale zato nechybí čeština.

Navigace a komunikace

Tablet obsahuje GPS modul, jeho použití jako navigace je velice snadná. Pro vyhledání optimální cesty k cíli je možné využít jak Google Maps, Google Navigation, nebo jiný navigační software podporující systém Android. Velikost tabletu při použití jako navigace v automobilu je velice výhodná. Velikost displeje je dost velká na to, aby na něj bylo dobře vidět a velikost tabletu samotného je zase dost malá na to, aby v autě překážel, či jinak bránil ve výhledu z vozidla.

S okolím může tablet komunikovat dvěma způsoby. Můžete se připojit k Wi-Fi síti pomocí protokolu 802.11b/g/n, nebo pomocí technologie modrého zubu, tedy přes Bluetooth 3.0 + 4.0 LE.

Příslušenství

Společnost Point Of View vyrábí pro své tablety spoustu dalšího příslušenství. Od různých stojánků, držáků, obalů a brašen, až po klávesnice. Celý přehled příslušenství najdete na stránkách Point Of View.

Pokec na konec

Tablet je prezentován jako „malý cestovatel“ a toto označení, jak už bylo napsáno, zcela jasně vyjadřuje poslání tabletu. Je to tablet, který vám nebude nijak svou přítomností překážet ve vašem zavazadle, ať už cestujete vlakem, busem, autem či letadlem; ať sebou vláčíte kufry, batohy, brašny, nebo jedete jen tak nalehko.

Možná se divíte, proč stránky, věnující se fotografování, recenzují tablet. Ale i pro fotografy má tablet své využití. Svou velikostí 195 x 124 x 11 mm se vám vejde do každého fotobatohu nebo brašny a nijak výrazně vás svou váhou 330 gramů nezatíží. Může posloužit jako nouzové úložiště nafocených snímků, pokud si na cestách zaplníte svou paměťovou kartu ve fotoaparátu a nechcete „promazávat“. Fotografové, a fotografové přírody zvláště, jsou tvory divnými a rádi se při pořizování snímků zapomenou. Zabloudit někde v pustině pak není problém. A v tom jim zase pomůže navigace. Je-li přítomen signál samozřejmě. Prohlížení pořízených fotografií je daleko příjemnější na vetším, 7″ displeji, než na např. 3″ displeji fotoaparátu. Potřebujete někomu předvést svou tvorbu? Není problém si v tabletu vytvořit prezentaci a svými fotografiemi se pochlubit.

I přes své nedostatky je to tablet, který mohu s čistým svědomím doporučit všem, kteří hledají malý a lehký, ale zároveň odolný tablet pro svou cestovatelskou vášeň. Svou cenou, 4.990,-Kč vč. DPH (doporučená cena) nepatří ve své třídě k nejlevnějším, ale pro své užitné vlastnostmi se jistě vyplatí.

 

Děkuji společnosti Point Of View za zapůjčení tabletu.

   

O společnosti Point of View

Point of View je světově známá společnost založena v roce 2000. Zabývá se výrobou tabletů a příslušenství. Nyní je možné vidět tuto značku ve více než 70 zemích po celém světě. Ředitelství společnosti Point of View se nachází v Nizozemsku, ale další pobočky jsou po celém světě. Jako high-end značka, má Point of View vizi o své kontrole kvality výrobků a podpory a služeb zákazníkům. POV klade veliký důraz na vynikajícím záruční podmínky, velkou technickou podporu a velmi vysokou úroveň. Pro více informaci navštivte www.point-of-view.cz.

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)