Čvc 262013
 

Spoelčnost Lomography oznámila světu svůj nejnovější produkt, portrétní objektiv Petzval. Objektiv bude určen pro fotoaparáty Canon a Nikon. Ohnisková vzdálenost objektivu je 85 mm při světelnosti f/2,2. Minimální vzdálenost zaostření je 1 metr a závit pro filtry měří 67 mm.

 

 

Objektiv má velice unikátní bokeh, to je důvod, proč tento objektiv po 173 letech, společnost Lomography chce vyrábět. Bude to totiž replika původního objektivu Petzval, který vynalezl v Maďarsku v roce 1840 inženýr a matematik Jósef Maximilián Petzval, a který pak použil pro své fotoaparáty Johann Christoph Voigtländer.

Vývoj a výroba tohoto objektivu je financována pomocí projektu Kickstarter. Ti kdo věnují více jak 300 USD, dostanou objektiv za „velmi zvláštní cenu“.

Inženýři společností Zenit a Lomography znovu přeměřili a vypočítali originál Petzvalova objektivu z roku 1840 tak, aby fungoval na dnešních digitálních zrcadlovkách. Se stejnými unikátními vlastnostmi jako původní objektiv – unikátní bokeh, ostrost a velké zaclonění s vysokým kontrastem. Zatímco původní objektiv byl optimalizován pro černobílou fotografii, nový objektiv již bude mít na čočkách speciální vrstvy pro zajištění vynikajícího výkonu na dnešních moderních fotoaparátech.

Petzvalův objektiv

 

 

Technická specifikace:

  • Ohnisková vzdálenost: 85 mm
  • Světelnost: f/2,2 (původní Petzvalův objektiv měl světelnost f/3,5, což byl nejsvětelnější objektiv na světě v době svého vzniku)
  • Max. clona: f/16
  • Zorné pole: 30°
  • Bajonet: Canon EF a Nikon F
  • Nejkratší zaostření: 1 metr
  • Závit filtru: 67 mm

Petzvalův objektiv

 

Stránky Petzvalova objektivu: microsites.lomography.com/petzval-lens/

 

  One Response to “Lomography Petzval – portrétní objektiv”

  1. […] Spoelčnost Lomography oznámila světu svůj nejnovější produkt, portrétní objektiv Petzval. Objektiv bude určen pro fotoaparáty Canon a Nikon. Ohnisková vzdálenost objektivu je 85 mm při světelnosti f/2,2. Minimální vzdálenost zaostření je 1 metr a závit pro filtry měří 67 mm.     Objektiv má velice unikátní bokeh, to je důvod, proč tento objektiv po 173 […] […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)