Velký přehled objektivů pro Micro Four Thirds

Systém Micro Four Thirds (mFT) zaznamenal v posledních letech velký rozvoj. V roce 2008 stály u zrodu tohoto systému společnosti Panasonic a Olympus. Olympus již dříve vytvořil systém pro digitální zrcadlovky s názvem Four Thirds, který byl založen na obrazovém senzoru s poměrem stran 4:3 a velikostí 17.3 x 13 milimetrů. Systém Micro Four Thirds je založen na stejné velikosti čipu, změnila se však celková konstrukce fotoaparátů. Olympus spolu s Panasonic vytvořili novou třídu fotoaparátů, která je označována jako Compact System Camera (CSC), Mirrorless nebo hezky česky: bezzrcadlovky.

 

Ke standartu Micro Four Thirds se postupně přidávali další výrobci příslušenství a objektivů, takže dnes je opravdu z čeho vybírat. Nedávno jsem četl na jednom diskusním fóru postesk jednoho pisatele, který napsal: “ Micro Four Thirds je skvělý systém, jen je škoda, že Olympus má málo objektivů.“ A to je právě veliký omyl, pramenící z neznalosti. Možná pisatel tohoto příspěvku narazí na tento přehled objektivů pro mFT a změní názor.

V tomto přehledu je ke dni zveřejnění:

152

existujících objektivů, tzn. těch, které již jsou, nebo byly na trhu, nebo již byly výrobcem ohlášeny a teprve čekají na své uvedení.

MFT Objektivy

Olympus má dvě základní řady „digitálních“ objektivů. Ta první byla vytvořena pro pravé digitální zrcadlovky (DSLR) a byly označovány písmeny „EZ„, což znamená E-systém Zuiko. Druhá řada objektivů je pro nový systém Micro Four Thirds a Olympus jej zavádí, spolu se společností Panasonic, v roce 2008. EZ objektivy nejsou sice pro standart Micro Four Thirds určeny, protože mají větší průměr bajonetu, ale dají se na CSC fotoaparátech použít přes redukce MMF-1, MMF-2 nebo MMF-3. Pomocí stejných redukcí můžete na CSC fotoaparátech standartu mFT použít i objektivy třetích výrobců. kteří vyráběli objektivy pro FT. Jsou to společnosti Sigma, Samyang a Panasonic/Leica. Přehled objektivů pro Four Thirds System nejen od Olympusu zde najdete také.

Existuje ještě řada objektivů náležejících do řady Olympus OM System, což byl ucelený systém fotoaparátů, objektivů a rozsáhlého příslušenství v kinofilmové éře. I tyto objektivy se dají na CSC mFT fotoaparátech použít, ale opět je třeba použít redukci s označením MF-2. Samozřejmě jsou tyto objektivy použitelné pouze v manuálním režimu. Tyto objektivy ale v přehledu nenajdete. Koho by zajímalo, co to vlastně ten OM System Olympus byl, může si přečíst sérii článků o OM Systemu zde.

Bajonet standartu Micro Four Thirds nepoužívá jen Olympus a Panasonic. Najdete ho i na kamerách Blackmagic.

Některé objektivy se už nevyrábějí a ani obchody je už nenabízejí. Nicméně se dají sehnat v bazarech, proto mají v přehledu své místo. Naopak některé objektivy se ještě nevyrábějí, tzn. výrobce oznámil jejich vývoj, ale na trhu ještě nejsou. Proto u některých objektivů není aktivní link na stránky výrobce. Pokud existují stránky produktu v českém jazyce, je odkazováno na ně. Pokud má výrobce stránky pouze v anglické (nebo jiné) mutaci, je odkazováno na tyto cizojazyčné stránky.

Celý přehled je platný k únoru 2015 a bude průběžně doplňován o novinky. Pokud budete mít cokoli k přehledu objektivů, narazíte na chybu, nebo budete chtít něco dodat, či doplnit, neváhejte mě kontaktovat, nebo to napište rovnou do komentářů.

Micro Four Thirds objektivy

Four Thirds objektivy

 

You may also like...

3 komentáře

 1. simon napsal:

  Zdravim,
  chcem sa opytat. Mam zaujem o kupu objektivu Olympus 9mm – 18mm (f4-5,6) ED (http://foto.bazos.sk/inzerat/38955292/olympus-digital-9-18mm.php) Chcel by som ho pouzit na panasonic lumix GH4, ktorý ma bajonet MFT. Bude pasovat tento objektiv na moj lumix bez redukcie? Ak spravne chapem, tak by nemal kedze je to ED.

  • Zdeněk Novák napsal:

   Označení ED nemá s bajonetem nic společného. Objektiv, o který máte zájem je z „velkého“ E-systému, tudíž na Panasonic GH4 pouze přes redukci. 9-18 se ale vyrábí i pro mFT, což by pro vás byla lepší volba, nemusel by jste používat redukci. Navíc je objektiv menší a lehčí. A získal by jste i na rychlosti ostření, přes redukci ta rychlost není kdovíjaká 🙂

   ED = objektiv obsahuje asférické optické členy (ED vrstvy).

 2. Keryx napsal:

  Ahoj Dendo,

  mozna by stalo zato dat na ty tvoje stranky taky nasledujici odkaz 🙂 http://hennigarts.com/micro-four-thirds-objektive.html

  Cau Jirka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *