Úno 042014
 

Společnost Olympus uvedla na trh další fotoaparát řady OM-D s označením Olympus E-M10. Jde o, co se vybavenosti týče, chudší sestru prvního oemdéčka – Olympus E-M5. I když ne tak docela. Díky technickému pokroku a časovému odstupu cca 2 a půl roku, má EM-10 něco, co E-M-pětka nemá. Olympus avizuje, že E-M10 v sobě kombinuje výbornou  obrazovou kvalitu, klasický styl a rychlost ostření E-M5 s nekompromisním výkonem vlajkové lodi E-M1, a to vše v mimořádně malém celokovovém provedení.

 

Zkusme se trochu začíst do dostupných informací. Začal bych obrazovým senzorem. Ten je použit z fotoaparátu E-M5. Není vůbec špatný, právě naopak. Live MOS s 16,1 MPx. Ale přece jen je už mírně postarší. A navíc není oficiálně potvrzen výrobce tohoto čipu. Olympus už od uvedení E-M5 nechce prozradit, kdo tento čip vyrobil. Obecně se má za to, že pochází z dílny Sony. Ale stejně tak to může být ještě Panasonic. A nebo někdo úplně jiný. Nicméně použití čipu z E-M5 nese sebou jednu negativní věc. A to je to, že na E-M10 nepoužijete svá stará skla z velkého E systému, jak tomu je u E-M1. Né, že by to něšlo. Přes redukci MMF-2 nebo MMF-3 tyto skla na tělo připojíte, ale rychlost ostření bude tak mizerná, že Vás používání těchto skel brzy přejde. Na druhou stranu, proč by někdo chtěl používat velké a těžké objektivy na tak malém těle …

Olympus EM-10

Tělo E-M10 je celokovové (hořčíková slitina) a má rozměry 119,1 x 82,3 x 45,9 mm (bez výčnělků) při hmotnosti 350 gramů (bez baterie a paměťové karty). Je tedy o něco měnší a lehčí, než tělo E-M5. I tak na něm najdeme, krom jiného, dva rolery. Výraznou novinkou je vestavěný výklopný blesk, který u předchozích dvou modelů OM-D chyběl. Blesk má směrné číslo 8.2 při 200 ISO a má všechny potřebné režimy. Lze jím samozřejmě dálkově řídit externí blesky. Pokud máte pocit, že vám výkon vestavěného blesku nestačí, můžete použít externí blesk. Fotoaparát je vybaven paticí Hot Shoe pro připojení externích blesků. Co ale na těle fotoaparátu nenajdete, je konektor pro připojení příslušenství, který byl umístěn u fotoaparátů E-M5 a E-M1 (a vlastně i u fotoaparátů PEN) pod paticí Hot Shoe. Nepoužijete tak některé příslušenství, např. tykadla s LED diodami MAL-1, PEN komunikátor nebo adaptér mikrofonu SEMA-1.

Olympus EM-10

Ještě nahlédneme do útrob fotoaparátu Olympus E-M10. Jako obrazový procesor je použit True Pic VII, který skvěle pracuje ve fotoaparátech Olympus E-M1. Tady má E-M desítka zase navrch oproti E-M pětce. Tento procesor je vybaven technologií Fine Detail II, která přizpůsobuje zpracování obrazu charakteristikám jednotlivých objektivů a nastavení clony. Trochu chudší je stabilizace obrazu. Je sice elektromagnetická, ale „pouze“ tříosá. Ale i tak výkonná, podle CIPA zvládne udržet časy o 3,5 EV delší.

Elektronický hledáček je opět shodný s tím v E-M5. Rozlišení 1,44 MPx se zvětšením 1,15x a se 100% pokrytím obrazového pole vůbec nejsou špatné parametry. V hledáčku si samozřejmě můžete zobrazit, co si jen zamanete. Použita je technologie přizpůsobení jasu Adaptive Brightness (další funkce převzatá z E-M1). Ta reprodukuje tmavé i světlé scény tak, jak jsou vnímány prostým okem.

Olympus EM-10

O zaostřování se stará osvědčený FAST AF, který je vůbec nejrychlejší systém automatického zaostřování Olympus, využívající 81 cílových oblastí, které pokrývají celý obraz. Zahrnuje také režimy Small AF Target a Super Spot AF, které umožňují zvětšení a přesné zaostření na drobnou výseč scény. S využitím FAST AF je E-M10 schopen sekvenčního snímání rychlostí 8 snímků za sekundu.

U E-M10 je také zabudována Wi-Fi technologie, takže fotoaparát může přímo komunikovat s kompatibilními chytrými telefony nebo tablety a odeslat vybrané snímky přímo na webové stránky či do sociálních sítí. Případně lze telefon použít jako dálkový ovladač a předejít tak roztřesení fotoaparátu během dlouhých expozičních časů. Po spárování pomocí QR kódu se zobrazení živého náhledu displeje fotoaparátu zrcadlí na displeji chytrého telefonu, takže uživatel může zaostřit a spustit spoušť na dálku prostřednictvím WiFi (v režimech P, A, S, M a Art Filter).

Olympus EM-10

Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí LOW – 25600 ISO. LOW znamená ISO 100. Rychlosti závěrky se dají použít od 1/4000 do 60 vteřin a k tomu i režim BULB (30 minut). Maximálni počet záběrů při sériovém snímání ve formátu RAW je 20 a při formátu JPEG (Large Normal) můžete cvakat až do naplnění kapacity karty.

Displej je výklopný a dotykový o velikosti 3″ (7,6 cm) s rozlišením 1.037.000 pixelů. Nechybí ani osvědčený antiprachový filtr, který se inicializuje při každém zapnutí přístroje. Video lze natáčet v rozlišení FullHD v režimu záznamu MOV (MPEG‑4AVC/H.264) nebo AVI (Motion JPEG). O napájení přístroje se stará baterie BLS-5, která se používá v PENech řady Lite a Mini.

Olympus EM-10

Fotoaparát Olympus E-M10 se bude prodávat od konce února 2014 a bude k dispozici ve dvojím barevném provedení – stříbrném a černém. Cena přístroje je 16.990,- Kč (pouze tělo). V sadě se setovým objektivem M.ZUIKO 14-42/3,5-5,6 II R vyjde na 19.990,- Kč a s novým ultra tenkým objektivem M.ZUIKO 14-42/3,5-5,6 EZ na 21.990,- Kč.

Kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách Olympus CZ.

 

  2 komentáře to “Olympus E-M10 – chudší ségra E-M pětky”

  1. Dobry den, Vas text je prinosny a jako jeden z mala clanku o E-M10 vvcelku dobre vystihujete podstatne rozdily, ale mate tam jednu dost zasadni nepresnost:

    „S využitím FAST AF je E-M10 schopen sekvenčního snímání rychlostí 8 snímků za sekundu.“ – toto neni bohuzel pravda. 8 snimku za sekundu zvladne bez ostreni (pouzije se zaostreni prvniho snimku pro celou serii). S AF v serii zvladne pouze polovicni rychlost (a i tak je to bida, konstrastni ostreni sceny, na ktere nejvic vyuzijete serii, stejne prevazen nestiha).

    • Dobrý den, máte pravdu. Stejně jako u jakéhokoliv jiného fotoaparátu výrobce uvádí rychlost sériového snímání, kterého lze dosáhnout za „určitých podmínek“. Je to vlastně marketingový údaj. Např. u fotoaparátu Olympus OM-D E-M1 najdete údaj 10s/s, ale také je ve specifiakci uvedena tato poznámka: „V závislosti na podmínkách fotografování se může rychlost sekvenčního snímání během focení snížit.“

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)