Úno 222014
 

20.února 2014 byly zveřejněny patentové přihlášky společnosti Olympus, z nichž je patrné, že Olympus (Zuiko) hodlá vyrábět dva super světelné ultra-široké objektivy. V přihláškách je uvedeno, že by se mělo jednat o objektivy s ohnisky 12 mm F/1.0 a 14 mm F/1.0. Tyto objektivy by pak byly nejsvětelnějšími objektivy pro Micro Four Thirds s autofokusem. Maličko světelnější objektiv Nokton 17,5 mm F/0,95 není tak široký má pouze manuální ostření.

 

Oba objektivy, tedy 12 mm F/1.0 a 14 mm F/1.0, mají dvě varianty. První varianta se skládá z dvanácti prvků poskládaných do deseti skupin. Druhá varianta pak počítá s třinácti prvky poskládaných do jedenácti skupin.

Takto široké a světelné objektivy bude provázet mnoho technických potíží. Docela složitá optická konstrukce bude mít za následek velké zkreslení obrazu a silnou aberaci, což se pak bude muset následně softwarově řešit přímo ve fotoaparátu, nebo postprodukci.

Pokud se oba objektivy dostanou do výroby, nemusí to nutně být přesně podle patentu. Výsledná světelnost může nakonec být F/1.2 nebo dokonce i F/1.4. Jak se se všemi technickými problémy hoši z Olympusu poperou ukáže čas. Na finální verze objektivů si ještě nějaký ten pátek počkáme.

414703215713-620x305

Když tak sleduji vývoj fototechniky, nabývám poslední dobou dojmu, že boj, který výrobci mezi sebou vedli v počtu megapixelů na obrazovém senzoru (čím více – tím lépe), se teď přenesl na oblast objektivů. Kdo vyrobí světelnější objektiv? Osobně si myslím, že do toho hodně zasahuje marketing, který už neví, čím by ohromil zákazníka. Opravdu musíme mít ultraširoké objektivy s ohniskem 12, resp. 14 mm (24 resp 28 mm v EQ) se světelností F/1.0? Širokoúhlé objektivy mají své použití převážně v krajině a architektuře, a tam tuhle super-světelnost nikdo nevyužije.

Jaký máte názor vy? Myslíte si, že fotograf potřebuje tyhlety super-světelné ultraširoké objektivy? Napište svůj názor do komentářů!

 

  2 komentáře to “Olympus patentoval dva nové objektivy”

 1. Zaujímavý článok.
  S tým, že super svetelnosť nikto nevyužije nesúhlasím.
  Fotenie nočnej krajiny, mliečnej dráhy a celkovo hviezdnej oblohy alebo nočná street fotografia, presne na toto je ten objektív určený.
  Točenie videa v zlých svetelných podmienkach… aj tu si nájde uplatnenie 🙂
  Skôr sa obávam ceny 🙂

  • Ano, v těchto fotografických disciplínách najdou tyto světelné objektivy svoje uplatnění. V obavách o cenu nejste sám. Já počítám cca 25.000,- Kč (cca 900,- EUR). Vycházím z ceny mZD 12/2.0, která momentálně stojí něco přes 20.000,- Kč. No uvidíme 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(poviné)

(poviné)