O paměťových kartách Secure Digital

Paměťové karty, paměťová média, eSDéčka, paměti nebo prostě jenom karty. Všichni je známe, všichni je potřebujeme, všichni je kupujeme. Ale víme všichni, jakou kartu potřebujeme do svého fotoaparátu? Vyznáme se všichni ve všech těch symbolech a zkratkách, které na paměťové kartě najdeme? Není karta, kterou mám moc pomalá? Moc a zbytečně rychlá? Na všechny tyto otázky se pokusíme najít odpovědi.

 

Výrobců paměťových karet je velká spousta. Namátkou uvedu Transcend, Kingston, SanDisk, Toshiba, Panasonic, Pretec, a další. Všichni výrobci SD karet se ale musí držet standartů, které vydala SD Association. Tato asociace výrobců paměťových SD karet stanovila standarty, které usnadňují používání SD karet, prodlužují životnost spotřební elektroniky, ať už se jedná o digitální fotoparáty, mobilní telefony, kamery, apod. SD Association nic nevyrábí, nic neprodává, jen sdružuje výrobce paměťových karet. Asociace byla založena v roce 2000 společnostmi Panasonic, SanDisk a Toshiba a dnes má více jak 1000 členů.

Secure Digital Memory Card, nebo-li SD paměťové karty, jsou, díky své malé velikosti a hmotnosti, rychlostí přenosu dat tam i zpět, a dnes už i velkou kapacitou, nejoblíbenějšími médii pro ukládání dat. Jakousi ikonou paměťových SD karet se stala značka SanDisk. Těžko říct, proč tomu tak je, ale tato společnost si je toho vědoma a její výrobky bývají dražší, než výrobky ostatních firem.

SD karty

 

Rozdělení karet podle velikosti: Micro, Mini a prostě jen SD karty

Paměťové SD karty se rozdělují podle velikosti do tří skupin: Micro, Mini a SD karty.

 • MicroSD karty se používají převážně v mobilních telefonech. Pro její „mikro“ velikost se k tomuto účelu výborně hodí, nezabere totiž v zařízení mnoho místa. Navíc existuje redukce rozměrů klasické velikosti SD karty, do které Micro kartu zasuneme a můžeme ji tak používat i v zařízeních, která jsou pro klasické rozměry SD karet. Rozměry: 11 x 15 x 1 mm.
 • MiniSD karty mají své použití také v přenosných zařízeních (telefony, tablety, MP3 přehrávače, atd.). I tyto karty mají k dispozici adaptér s rozměry klasické velikosti SD karty. Rozměry jsou 20 x 21,5 x 1,4 mm.
 • Velikost klasických SD karet je 32 x 24 mm. Na tloušťku měří 2,1 mm, ale mohou se vyskytnout i karty tenčí – 1,4 mm.

karty dle velikosti

 

Rozdělení SD karet podle kapacity

A tady se dostáváme k prvním symbolům, které na kartách najdeme. Zkratky SD, SDHC a SDXC. Co vlastně znamenají?

karty dle kapacity

Symboly označující typ karty podle kapacity.

 

 • SD: jde o zkratku Secure Digital, která označuje vlastní typ paměťové karty. Takto se značily a značí všechny karty s kapacitou do 2 GB včetně.
 • SDHCSecure Digital High Capacity: jak už název napovídá, jde o karty s kapacitou vyšší, než 2 GB. Aby to nebylo tak jednoduché, maximální možná kapacita SDHC karet je 32 GB.
 • SDXCSecure Digital eXtended Capacity: paměťové karty s kapacitou vyšší, než 32 GB. Teoretická maximální kapacita je 2 TB. Teoretická proto, protože taková karta ještě nebyla vyrobena.

Karty SDHC nejsou kompatibilní se zařízeními SD, např. čtečky karet. Ale zařízení kompatibilní s SDHC je zpětně kompatibilní s SD kartami. SDXC karty používají systém souborů exFAT, který umožňuje obejít hranici maximální velikosti souboru 4 GB, kterou podporoval systém FAT32. Systém exFAT však většinou není podporován staršími zařízeními podporující pouze SDHC. Na to pozor při výběru karty – viz níže.

 

Rozdělení SD karet podle rychlosti
karty dle rychlostii

Symboly označující rychlostní třídu karet – Class.

 

Asociace SD definuje pět rychlostních tříd (Class) paměťových karet: 0, 2, 4, 6 a 10. Čísla (kromě nuly) udávají výkonnost karet. A toto číslo je rovno rychlosti zápisu dat na kartu v jednotkách MB/s (megabajt za vteřinu), kde

1 MB = 1000 x 1000 bajtů ( i když jednotka 1 MB = 1024 x 1024 bajtů)

Tak to uvádí dokument vydaný asociací SD. Karta vyhovuje dané třídě, je-li rychlost vyšší, než požaduje třída. Rychlost čtení dat je stejná, nebo vyšší, než zápis dat na kartu. Takže například karta v Class 6 bude mít rychlost přenosu dat minimálně 6 MB/s. Třída 0 (nula) se používala v době před zavedením specifikací rychlostních tříd.

 

Symbol Třída Minimální přenosová rychlost Vhodné pro
Class 0 není zaručena rychlost
class_2 Class 2 2 archivace, přerávače MP3
class_4 Class 4 4 digitální fotoaparáty, audiorekordéry
class_6 Class 6 6 nahrávání videa v HD (480, 576p, 720p)
class_10 Class 10 10 nahrávání videa ve Full HD
       
Symbol UHS třída Minimální přenosová rychlost Vhodné pro
UHS_Class_1 UHS–1 + UHS-2 10 real-time vysílání ve Full HD
UHS_Class_3 UHS–1 + UHS 2 30 video v rozlišení 4K

 

A co to vlastně UHS je? UHS = Ultra High Speed. Tedy opět něco, co souvisí s rychlostí. Zkratku UHS najdete pouze na SDHC a SDXC kartách. Rozhraní UHS-1 doshuje maximální rychlosti do 104 MB/s, ale minimální rychlost musí být 10 MB/s. Kdežto UHS-2  musí dosahovat minimální rychlosti 30 MB/s, maximální může být až 300 MB/s. UHS – 2 je tedy vhodné pro natáčení videa v novém formátu 4K2K. Třídy UHS – 1 a UHS – 2 potřebují ke své spolehlivé funkčnosti speciální sběrnici UHS Bus. UHS se převážně značí římskými číslicemi, tedy UHS-I a UHS-II.

Takže tu máme dvě rychlostní třídy: Speed Class a UHS Speed Class. Značení je na první pohled trochu zmatečné, ale dá se v něm orientovat velice dobře. Každý výrobce musí používat ke značení rychlosti i kapacity karet loga. Např. firma Transcend používá ještě navíc staré označení rychlosti, které se používá např. u DVD mechanik do počítačů, tzv. násobky rychlosti.

karta popis

Příklad značení paměťových SD karet.

 

Zařazení do rychlostní třídy karta dosáhne, pokud její minimální rychlost přesáhne hodnotu uvedenou v tabulce. To slůvko minimální je klíčové. Totiž maximální rychlost není nijak omezena. Takže jsou karty, i od stejného výrobce, které jsou zařazeny do stejné rychlostní třídy, ale jedna je rychlejší. A dáme příklad:

sandisk extreme priklad

Tady máme dvě karty. Stejný výrobce, stejná rychlostní třída Class 10 a specifikace UHS-1. A přece se liší rychlostí zápisu a čtení dat. SD karta SanDisk Extreme má rychlost zápisu/čtení minimálně 45 MB/s, ale karta SanDisk Extreme PRO 95 MB/s. Toto je další údaj, který musíme vzít v potaz při výběru karty. Firma SanDisk tyto údaje uvádí přímo na kartě, ale né všichni výrobci tak činí. Na výše uvedeném obrázku karty Transcend je uveden údaj 300x. Je to tříset násobek základní rychlosti, která je 150 kB/s. Takže minimální rychlost čtení a zápisu této karty je 45 MB/s.

(150 x 300) / 1000 = 45

Ale kdo to má počítat.

 

Jak rychlou SD kartu tedy potřebuji?

Je- li Váš fotoaparát, nebo jiné zařízení, osazen slotem pro SD kartu, pak je vhodné použít tu kartu, která je pro toto Vaše zařízení nejlepší. Jak to poznám? Jednoduše. Každý výrobce fotoaparátu uvádí v příručce typ paměťové karty, která je pro daný typ nejvhodnější. Takže přišel čas otevřít manuál, kde se vše dovíte.

Např. manuál k fotoaparátu Canon EOS 6D uvádí, že fotoaparát je kompatibilní s kartami SD, SDHC i SDXC. Ale, ke snímání filmů je třeba použít velkokapacitní kartu s vysokou rychlostí čtení i zápisu. Podle metody komprese je třeba zvolit kartu s rychlostí zápisu 6 MB/s, nebo 20 MB/s. Takže kterou? Určitě bych zvolil tu rychlejší. Protože kdybych se někdy rozhodl natáčet video, mám zajištěno, že to bude bez problému a bez dalších investic do rychlejších karet. Takže konkrétně pro tento fotoaparát bych vybral kartu se specifikací Speed Clas 10 a UHS Speed Class 1. Např. Kingston SDHC Ultimate 16GB UHS-I Class 10 nebo SanDisk Extreme Plus SDHC 16GB UHS1 Class 10.

A UHS – 1 nebo UHS – 2? No pokud je Váš fotoaparát kompatibilní s UHS – 2, jděte do toho. Nejnovější foptoaparáty už umí natáčet video ve 4K a tady je použití karty UHS Speed Class 2 nutnost (např. Panasonic GH4). Pokud ne, není třeba zbytečně vyhazovat peníze. Na druhou stranu paměťová karta může váš fotoaparát „přežít“. Takže pokud se rozhodnete koupit fotoaparát nový, který už UHS – 2 podporuje, máte o starost míň.

Panasonic GH4

 

Jakou kapacitu zvolit?

To je otázka. Pokud jen fotografujete, je lepší mít dvě a více karet s menší kapacitou, např. 8 GB nebo 16 GB. Pokud se vám na výletě stane, že se karta pokazí, máte ji hned na místě za co vyměnit a pokračovat ve focení. Nezapoměli jste tu druhou ovšem doma. Holdujete-li však natáčení videa, je lepší mít kartu s větší kapacitou – 32 GB nebo 64 GB. A zase nejlépe alespoň dva kusy.

Ale je to také otázka peněz. Platí přímá úměra: čím vyšší kapacita a rychlost – tím dražší karta. Když porovnám cenu výše uvedených karet SanDisk na Heuréka.cz, tak karta Extreme stojí od 1.576,- Kč výše. Karta SanDisk Extreme PRO pak vyjde na minimálně 2.957,- Kč, což je téměř jednou tolik (ceny platné k datu vydání článku). Na druhou stranu kartu do fotoaparátu nekupujeme tak často.

Údržba karet

Je nasnadě, že o karty je třeba se starat. Nejde sice o mechanické zařízení, nic se v kartě nehýbe. Ale i tak je třeba kartu chránit před nárazy, či pády. Vlhkost, nebo přímo mokro karty vyloženě nesnášejí, hlavně jejich kontakty. Korozi z kontaktů si můžete přenést i do fotoaparátu a pak nastává problém s nefunkčností slotu. Karty mají výrobcem daný nějaký rozsah pracovních teplot, např. již zmíněná karta SanDisk Extreme PRO může pracovat v teplotách od -25° do 85°C. Přímý sluneční žár však do tohoto rozsahu určitě nepatří, stejně jako třeskutý arktický mráz. Ztáta dat bývá většinou nenávratná.

Chraňte vaše karty před všemi nepříznivými vlivy, chráníte tak svá data, své fotografické skvosty. Na trhu existuje plno různých pouzder a pouzdýrek na paměťové karty a jejich ceny nejsou nijak vysoké.

pouzdra

 

Formátování SD karet

Ke starostem o vaše karty patří i jejich formátování. Kartu formátujte přímo ve fotoaparátu, ve kterém ji budete používat. Pokud máte kartu úpně novou, je to taková „údržbová“ povinnost. V manuálu ke kartě i k fotoaparátu tuto informaci jistě najdete. Ale jedno si pamatujte:

NIKDY, ALE OPRAVDU NIKDY KARTU NEFORMÁTUJTE V POČÍTAČI !!!

Počítače, zvláště pak Windows, mají trochu odlišný systém formátování, než fotoaparát. Nejsem v tomto oboru odborník, ale to samé doporučují jak samotní výrobci karet, tak i Asociace SD. Pokud musíte kartu naformátovat a nepoužíváte ji ve fotoaparátu, ale např. k zálohování nebo k přenosu dat, použijte program SD Formatter. Ten je vytvořen speciálně pro formátování paměťových SD karet a je k dispozici zdarma na stránkách Asociace SD pro Windows i pro Mac OS.

 

Eye-Fi SD karty

Na trhu existují ještě SD karty se zabudovaným Wi-Fi komunikátorem, tzv. Eye-Fi karty. Fotoaparát však musí tyto karty podporovat, jinak vám jsou k ničemu. Navíc nové fotoaparáty již bývají vybaveny Wi-Fi rozhraním, takže použití Eye-Fi karty je zbytečné. Pokud vás problematika Eye-Fi karet zajímá, zde je odkaz na stránky Eye.fi.

 

eye fi karty

 

Rychlost karty versus USB

Seberychlejší karty vám budou k ničemu, pokud používáte pro přenos dat do PC konektor USB 2.0, nebo (nedej bože) USB 1.1. Propustnost rozhraní USB 2.0 je max. 480 Mbit/s (60 MB/s). Na rozhraní USB 2.0 nevyužijete plný rychlostní potenciál rychlých paměťových karet. Proto je lepší používat rozhraní USB 3.0, které je daleko rychlejší – až 5 Gbit/s. Samozřejmě, pokud váš počítač toto rozhraní má. A samozřejmě se musí použít i čtečka karet se stejným rozhraním, tedy USB 3.0. Z vlastní zkušenosti vím, že rozdíl v rychlosti při stahování dat z karty do PC je značný. Ale čtení dat není tak důležité, jako jejich zápis ve fotoaparátu, kde je zapotřebí zajistit plynulý zápis, hlavně při natáčení videa.

 

usb

Zdroje: výrobci paměťových SD karet, Wikipedie.

Loga SD, SDHC, SDXC, miniSD, microSD, miniSDHC, microSDHC jsou registrované ochranné známky.

 

You may also like...

6 komentářů

 1. Ivan Kazda napsal:

  Dobrý den, informace je mírně zavádějící U3 neznamená nutně UHS II, vyrábějí se i karty UHS I U3 – viz odkaz

  http://www.transcendusa.com/products/No-615

  • Zdeněk Novák napsal:

   Dobrý den. Máte pravdu, je to zavádějící. Upravil jsem tabulku symbolů a doplnil poznámku. Snad to teď bude srozumitelnější. USH je jiný parametr, než U1 nebo U3. Děkuji za upozornění.

 2. Vícha napsal:

  Dobry den. Co tddy znamen a U1 a U3 jak je mezi něma rozdil, třeba o do vkonoti, kvality a jinych vlastnosti. Mam karty

  Sandisk SDHC 32GB (class 10/UHS-1) Extreme Pro 95MB U1 a U3 ktera je rychlejši pro zapis. Děkuji za informaci

  • Zdeněk Novák napsal:

   U1 a U3 znamená, jak je uvedeno v tabulce, minimální přenosovou rychlost. U1 musí mít minimální přenosovou rychlost dat 10 MB/s (maximální je 104 MB/s) a U3 minimálně 30 MB/s (max. 300 MB/s). Rychlejší pro zápis je tedy karta s označením U3 (zápis až 250 MB/s). Karty U3 jsou ale znatelně dražší.

 3. Jakub napsal:

  Mám dotaz, můžu naformátovat MicroSDHC 16GB z mobilu do fotoaparátu ve kterém je zapotřebí normální SD.

  • Zdeněk Novák napsal:

   Ideální je kartu naformátovat v tom zařízení, ve kterém je používána. Každé zařízení (ať už fotoaparáty různých typů a značek, nebo mobily) přistupuje ke kartě odlišným způsobem. Neříkám že to nejde, ale může to způsobit problémy s čitelností, nebo kapacitou karty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *