Patent Olympusu – selektivní expozice v Live Time

Společnost Olympus si dala patentovat nový režim snímání v režimu Live Time. Tato technologie by měla umožnit vybírat selektivně během expozice oblasti, které se budou exponovat dále, a které ne. Těžko se to popisuje, i strejda Google má problém s překladem z japonštiny. Ale vypadá to tak, že půjde o vytváření HDR snímků „za pochodu“, tedy ne až po exponování řady snímků, ať už v samotném fotoaparátu, nebo v PC.

 

Jakýsi rozbor celého patentu provedl server DPreview. Při fotografování scény s vysokým dynamickým rozsahem, např. západu slunce, je jasné, že i dnešní moderní snímače nejsou schopny tak vysoký dynamický rozsah zachytit a dochází tak k přeexpozicím, nebo podexpozicím. Tato technologie by tomu měla zabránit. Režim Live Time je u fotoaparátů Olympus znám už nějakou dobu. V podstatě jde o vícenásobnou expozici, kdy si nastavíme frekvenci snímání a na displeji můžeme pozorovat výsledek. A pokud fotograf usoudí (podle oka, nebo podle histogramu), že je expozice v pořádku snímání zastaví. Pozor – nepleťte si tuto funkci s režimem Live Bulb – v tomto režimu je expozice kontinuální. Více napoví video (dole pod článkem).

 

západovka

 

Nová technologie by měla umožnit pomocí multi expozice (tedy Live Time) řídit exponování jednotlivých objektů ve scéně. Fotograf na dotykovém displeji vybere oblasti, které by měly být exponovány méně, než zbytek scény. To může pomoci vytvořit fotografii s vysokým dynamickým rozsahem bez pře- a podexpozic. Olympus uvádí na ilustračních obrázcích přiklad fotografování ohňostroje, kde při dlouhé expozici dochází k přeexpozici okolních budov (obrázek vlevo). Fotograf může pomocí tohoto patentu tapnutím na displej „zastavit“ expozici v těch oblastech, které se zdají být již dostatečně exponované, zatímco exponování zbylé části obrazu pokračuje dále (obrázek vpravo).

 

olympus patent

 

Patentové obrázky ještě naznačují, že by fotograf mohl pracovat i přímo s histogramem. Dá se předpokládat, že ovládání expozice tímto způsobem se bude dít přes obrazovku nějakého smartfouna, nebo tabletu, aby se zabránilo otřesům fotoaparátu.

olympus patent

Těžko nyní říci, jak celá technologie bude vypadat a jestli se vůbec dostane do menu fotoaparátů. Každopádně by to mohla být velmi zajímavá funkce, která fotografům ušetří čas strávený u počítače při tvorbě HDR snímků.

Následující video ukazuje funkci Live Time:

 

Zaujala vás tato technologie? Kdy si myslíte, že ji Olympus uvede v život? Napište do komentářů svůj názor!

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *